Bály profesorov, či stužkové študentov?

G L O S U J E M E

Pripájam sa k názoru rodičov majúcich hlbšie do svojich peňaženiek, k tým, ktorí už nevydržali a nedávno napísali do slovenských novín čo-to na tému stužkových. O chvíľu sa so stužkovými roztrhne vrece i v Ružomberku ( čo sa týka aj okolia z ktorého dochádzajú študenti ). Možno v niektorých prípadoch pôjde o menej rozšaftné podujatie, no vychádzajúc zo skúseností posledných rokov, bude to častejšie bohaté hodovanie, pri ktorom nebudú chýbať ani alkoholické nápoje. Ale ani neplatiaci účastníci, ktorí sa „dajú pozvať“.
Stuzkova
Staré dobré časy sú už dávno preč. Pamätám si stužkové za lacný peniaz a hlavne s profesormi, ktorí sami finančne prispeli na tento pekný predmaturitný večierok. Vtedy chýbali dvojtisícoví diskdž, ale nie živé hudby študentských kapiel. Pamätám si aj to, že triedni profesori vydali príkaz vypiť len prípitok a na stoly položiť len malinovky ( kto sa opovážil a prepašoval nejakú flašku vína a bol prichytený, obyčajne to po víkende nemal ľahké ). Určite sme neboli puritáni, no študenti a profesori mali určité morálne zábrany, či povinnosti, navyše rodičia s profesormi viac komunikovali.
V akej „transformovanej“ spoločnosti to žijeme, keď už na začiatku nového školského roka sa rodič od žiaka dozvedá, že treba šetriť na stužkovú, ktorá bude stáť 40 000 Sk, niekde o čosi viac. Ba počul som hovoriť aj o 100 000 (asi preto, že s jedlom rastie chuť ). Už len málokto sa pozastaví na tým, kto to bude platiť , prípadne čo musí byť také , či to musí byť tak drahé, čomu a komu to prospieva. Kto nekresťansky na stužkových parazituje a kto koho chce odrať. Je nepochopiteľné, prečo sa nad podobnými otázkami nepozastavia profesori, veď za takéto sumy možno nakúpiť haldy učebníc, kníh a pedagogického materiálu pre zdecimované školstvo, ku ktorému štátny rozpočet nie je práve dva razy štedrý.

Nebuďme slepí a nedoslýchaví k tomu, že niekoľko desaťtisícové stužkové ( či bály profesorov, ako ich vtipne niektorí pisatelia článkov v slovenských novinách označili ) musia plne hradiť rodičia (česť výnimke ). Prečo nechceme vidieť, že v niektorých rodinách žijú polosiroty, prípadne niekto z rodičov je nezamestnaný, že niektorým matkám študentov neostáva na slušnejšie oblečenie, aby aj ony na stužkových „reprezentovali“. Nechceme vidieť ani to, že študentom sa takmer prikazuje, aký druh alkoholu profesori pijú.
Je najvyšší čas zmeniť myslenie a choré maniere a uznať, že v súčasnosti si môže okrem triedneho a hlavných, študentmi pozvaných profesorov , čiastočne uhradiť i iný ( á ) spolu s partnermi, rovnako ako to robia rodičia maturanta. Treba nechať na študentov, koho si z pedagogického zboru pozvú na ICH stužkové, pretože sami cítia, kto im bol blízky a mali ho počas štúdia radi. Dôležité je tiež nepripustiť, aby predstužkové dni znamenali stresy pre všetkých zúčastnených. Urobme stužkové skromnými, slušnými, takými aby neruinovali rodinné rozpočty, stužkové s ľuďmi, ktorí na ne patria a s ľuďmi, pre ktorých platí morálna povinnosť aspoň čiastočne účasť si uhradiť. Nevidím tiež dôvod , aby organizácie poskytujúce miestnosti na stužkové pýtali od študentov horibilné nájomné.
Nájdime hádam aj cestu , ktorú razil J.A. Komenský . Ten by sa v dnešnej realite stužkových organizovaných v meste s ružou v erbe ozaj nepotešil.
(MaM) – Ružomberský hlas – Glosujeme – vydané v čísle z 3.12. 1995 – Marián Mydlo

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.