Panika na palube lietadla, moslim chcel zavraždiť žida: Vyzýval, poďme ho dokončiť! + Eskalácia v Sýrii: Saudovia začali intenzívne podporovať rebelov

ADDIS ABEBA – O poriadny škandál na palube lietadla sa postaral moslim zo Sudánu, ktorý zaútočil na cestujúceho z Izraela počas letu spoločnosti Ethiopian Airlines z Čadu do Etiópie. Krátko pred pristátím ho začal škrtiť a kričať Allah akbar! (Boh je veľký).

Obeťou bol 54-ročný Arik, ktorý pracuje v izraelskej komunikačnej spoločnosti, pôsobiacej v Afrike. Po pristátí v Addis Abebe mal v úmysle pokračovať do Izraela. „Asi 20 minút pred tým, než lietadlo začalo zostupovať, cestujúci sediaci za mnou ma identifikoval ako izraelského žida,“ opísal Arik pre ynetnews.com a doplnil, že pristúpil k nemu a s vypätím síl ho začal škrtiť. Napadnutý muž zo seba nemohol dostať slova a privolať pomoc. „Udrel ma do hlavy s kovovou lištou a kričal Alah akbar! a Porážam Žida!,“ pokračoval v opise desivých okamihov Arik a dodal: „Až po niekoľkých sekundách, keď už som strácal vedomie, sa mi podarilo privolať letušku.“


Arik opísal, že posádka mu bežala okamžite na pomoc, no okrem nej sa mu pokúsil pomôcť len jeden libanonský muž. Agresora sa posádke podarilo spacifikovať a zraneného muža strážili v zadnej časti lietadla po zvyšok letu.

 

Útočiaci Sudánec Ahmed Mohamed údajne strávil posledné okamihy cesty v snahe presvedčiť spolucestujúcich, aby žida zlynčovali: „Poďme ho dokončiť,“ vykrikoval.

K nepríjemnému prípadu sa airolinky oficiálne vyjadrili. Potvrili, že násilník je vo väzbe. Uviedli tiež, že Ahmed Mohamed pri nastupovaní na palubu lietadla nejavil žiadne známky násilia. „Napadol nielen Izraelca, ale aj ostatných cestujúcich a členov letovej posádky. Je stále vo väzbe a čaká ho súd,“ stojí vo vyhlásení. „Cestujúci z Izraela bol prevezený na letiskovú kliniku a prepustený krátko potom. Bol schopný pokračovať do Tel Avivu, ako plánoval. Ospravedlňujeme sa za incident a bude robiť všetko, čo je v našich silách, aby sa predišlo ďalším takýmto útokom na našich izraelských zákazníkov,“ ospravedlnila sa letecká spoločnosť.

http://www.topky.sk/cl/11/1509083/Panika-na-palube-lietadla–moslim-chcel-zavrazdit-zida–Vyzyval–podme-ho-dokoncit-

 

Eskalácia v Sýrii: Saudovia začali intenzívne podporovať rebelov

Situácia v Sýrii by mohla eskalovať kvôli nečakane silnej podpore Saudskej Arábie povstaleckých skupín. Pozorovatelia hovoria, že Saudovia sú “šialení”
Útoky sýrskej armády podporované Rusmi sú oproti saudskoarabskej vojenskej pomoci povstalcom podľa zasvätených zdrojov pomalšie, než sa očakávalo. Táto vojenská pomoc Saudov sa v poslednej dobe výrazne zvýšila, povedal sýrsky zdroj agentúre Reuters. “Saudovia sa zbláznili a eskalujú situáciu do extrému,” povedal. Zdroj poukázal na americké protitankové rakety TOW, kvôli ktorým boli ukončené vojenské operácie v oblasti Sahl al-Ghab. Druhý zdroj povedal, že podpora Saudov je teraz “nezvyčajne intenzívna.”

Sýrska armáda začala v západnej Sýrii s podporou Ruska a Iránu ofenzívu voči radikálnej islamskej milícii Hizballáh. Je však nejasné, aká úspešná je operácia.

Saudská Arábia je najbližší spojenec USA v regióne. Americký prezident Barack Obama sa dohodol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na spoločnom boji proti IS. Toto rozhodnutie je však proti srsti americkej armáde, tajným službám a neokonzervatívcom. Ich cieľom je zastaviť ruský úspech v oblasti. Obama je však na konci svojho funkčného obdobia.

Kým Saudská Arábia formálne rokuje s Ruskom a USA o financovaní teroristov na Blízkom východe, po celé roky podporuje neidentifikovateľných rebelov. Saudovia chcú predovšetkým zabrániť Iránu získať moc v regióne.

V tejto súvislosti vyvoláva pád ruského dopravného lietadla nad Sinajským polostrovom množstvo otázok. V piatok ruský prezident Vladimir Putin povedal, že lietadlo mohlo byť zničené bombou. Kto by mohol byť záujem na tomto nešťastí, je nejasné. Avšak táto zložitá situácia ukazuje veľa strán, ktorým mohli Rusi ležať v žalúdku.

Ruský prezident Vladimir Putin sa snažil získať Saudov na svoju stranu. Nedávno sa stretol so saudským ministrom zahraničia Adelom al-Jubeirom. V Rijáde však zúri boj o moc: radikálni náboženskí vodcovia vyzývajú na džihád proti Rusku. Wahhábovská kráľovská rodina však zažíva spor o moc medzi generáciami. Nie je jasné, kto sa dostane k moci.

Putin v piatok telefonoval s egyptským prezidentom Abdelom Fattah al-Sisim. Obaja sa dohodli posilniť “bilaterálnu spoluprácu” s cieľom zaistiť bezpečnosť ruských turistov v Egypte a posilniť bezpečnostné opatrenia ruských letov. Podozrenie z umiestnenia bomby totiž padá aj na egyptské Moslimské bratstvo, ktoré svojho času priviedli k moci počas arabskej jari a následne všemožne podporovali Američania. Následne sa generál Sisi chopil vojenským prevratom moci a Moslimské bratstvo politicky odstavil. Jeho vodcov uväznil a mnohí boli odsúdení na trest smrti, čo však neznamená, že Moslimské bratstvo ako organizácia zaniklo.

http://www.hlavnespravy.sk/eskalacia-v-syrii-saudovia-zacali-intenzivne-podporovat-rebelov/705648

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.