Obetí teroristických útokov v Paríži je najmenej 150, zranených vyše 200. Strieľali do davu s pokrikom “Alláhu Akbar”

Najkrvavejším útokom bola streľba v koncertnej sále Bataclan, kde mala vystúpenie americká rocková skupina Eagles of Death Metal. Teroristi sa mohli dostať do Francúzska vo vlne utečencov, ktorá sa celý rok valila a ešte stále valí do Európy

V Paríži došlo podľa miestnych úradov celkovo k siedmim koordinovaným útokom. Najmenej dva z nich spáchali ozbrojení útočníci v reštauračných zariadeniach. Tri ďalšie útoky boli vykonané neďaleko národného štadiónu Stade de France, pričom dva spáchali samovražední atentátnici opásaní výbušninami a v jednom prípade explodovala bomba.

Výbuchy pri štadióne a streľba v reštauráciách si vyžiadala približne 15 obetí. Obyvateľom metropoly bolo odporučené nevychádzať z domu, bezpečnosť parížskych ulíc prišli posilniť aj armádne zložky, dopĺňa stanica CNN. Francúzsky prezident Francois Hollande vyhlásil mimoriadny stav a uzavretie štátnych hraníc.
ter4
Teroristické útoky, ktoré sa v piatok večer odohrali vo francúzskej metropole Paríž, si podľa najnovších údajov, ktoré s odvolaním sa na parížsku prokuratúru zverejnil dnes denník The Guardian, vyžiadali najmenej 150 mŕtvych a vyše 200 zranených, z toho 80 vo vážnom stave.

Polícia predpokladá, že všetci útočníci boli počas akcie zabití, pričom ich možní komplici môžu byť stále na úteku. Policajtov podporuje v uliciach mesta 1500 vojakov. Prokuratúra spresnila, že útoky sa odohrali na šiestich lokalitách vrátane národného štadióna Stade de France, kde došlo k dvom samovražedným bombovým atentátom a jednej explózii nálože.
ter11
Zatvor
Najkrvavejším útokom bola streľba v koncertnej sále Bataclan, kde mala vystúpenie americká rocková skupina Eagles of Death Metal. Traja teroristi ozbrojení automatickými zbraňami tam postrieľali najmenej 120 ľudí. K streľbe došlo aj v niekoľkých reštauračných zariadeniach v centre mesta. Presný počet obetí nie je známy, úrady predpokladajú nárast bilancie.

Útočníkov bolo päť až osem, presné určenie ich počtu sťažuje fakt, že niektorí z nich na sebe detonovali pásy s výbušninami. Francúzsky prezident Francois Hollande oznámil, že bude vyhlásený mimoriadny stav a uzavretie štátnych hraníc. Letiská však zostávajú v prevádzke, niektoré letecké spoločnosti vrátane American Airlines však odložia lety do Paríža.
ter2
Koordinované útoky prišli v čase, keď sa Francúzsko ako zakladajúci člen Spojenými štátmi vedenej koalície, ktorá vykonáva operácie proti extrémistickej skupine Islamský štát (IS) v Sýrii a Iraku, pripravuje protiteroristickými opatreniami na veľkú klimatickú konferenciu, ktorá sa začne koncom mesiaca v Paríži, pripomína agentúra Reuters.

Teroristi zabili v parížskej koncertnej sieni najmenej 100 ľudí

Najmenej 100 mŕtvych ľudí našla francúzska polícia v parížskej koncertnej sieni Bataclan, kde teroristi v piatok večer spustili streľbu do ľudí čakajúcich na koncert americkej rockovej skupiny a ďalších zadržiavali ako rukojemníkov. Informovala o tom dnes agentúra AP.

teror-Pariz

Bezpečnostné sily pri akcii zabili najmenej troch útočníkov. Podľa očitých svedkov páchatelia strieľali do davu s pokrikom “Alláhu Akbar” (Boh je veľký). Po streľbe vznikla panika, ľudia začali utekať a šliapali po sebe. Mladí útočníci bez masiek na tvári si stačili dvakrát alebo trikrát znovu nabiť svoje automatické zbrane.

Streľba a výbuchy si v Paríži vyžiadali obete

“Vieme, odkiaľ tieto útoky prišli,” uviedol bez konkrétneho pomenovania páchateľa Hollande, ktorý v dôsledku vzniknutej situácie zrušil svoju účasť na víkendovom summite skupiny G20 v Turecku.

Streľbu spustil najmenej jeden páchateľ z automatickej zbrane v reštaurácii Petit Cambodge v 11. parížskom obvode. Streľba bola počuť aj neďaleko koncertnej siene Bataclan v rovnakom obvode, pričom správy hovoria aj o tom, že sa v tomto kultúrnom stredisku nachádzajú rukojemníci.

Tri výbuchy boli hlásené pred barom v blízkosti národného štadióna Stade de France, kde francúzsky tím hostil Nemecko. Na zápase mal byť prítomný aj francúzsky prezident Francois Hollande, ktorého bezpečnostné zložky okamžite presunuli do bezpečia.

Novinár stanice BBC potvrdil, že pred reštauráciou Petit Cambodge videl ležať desať ľudí, ktorí boli mŕtvi alebo vážne zranení. Na miesto podľa jeho svedectva dorazila polícia a uzavrela inkriminovanú oblasť.

Svedok pre denník Libération uviedol, že v kaviarni na ulici Rue de Charonne počul viac než 100 výstrelov. Správy hovoria o maximálne šiestich strelcoch, uzatvára BBC.

Nie je vylúčené, že teroristi, ktorí útoky spáchali sa do Francúzska dostali spolu s migrantmi v rámci tohtoročnej utečeneckej vlny.

http://www.hlavnespravy.sk/strelba-a-vybuchy-si-v-parizi-vyziadali-najmenej-18-mrtvych/707633

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.