Hodnoty tolerancie bez akejkoľvek orientácie, ktorá je hedonistická a zabudla na svoju identitu brániť nechceme

Páter Wallner: ‘Tieto hodnoty ani nemáme čo brániť’
Viedeň, 16.11.2015 (kath.net) 018 508 – Cistercián Prof. Karol Wallner, rektor Filozoficko-teologickej vysokej školy Benedikta XVI. v kláštore Heiligenkreuz, v pondelok na Facebooku kritizoval „zvyčajný rituál prázdnych hesiel“, ktoré sa vyhlasovali po teroristických útokoch. Páter doslova napísal:

Konvertujte na islam, alebo zomrite 1
„’Nedáme sa zastrašiť. My nič nezmeníme. My musíme brániť naše HODNOTY.’ Pod ‘hodnotami’ sa pritom chápe tolerancia bez akejkoľvek orientácie, ktorá je hedonistická, zabudla na svoju identitu a preto je slabá. To jediné ‘silné’ na týchto tak zvaných ‘hodnotách’ sú často iba protikresťanské nálady. TIETO hodnoty ani nechcem, aby sa bránili! Musia sa čo najrýchlejšie nahradiť pravým kresťanským obrazom človeka a sveta, ktorý je preto s láskou otvorený, lebo má aj zásady na to, aby tvoril identitu a určoval normy. Zaprisahávanie sa presne tými ‘hodnotami’, ktoré sú vlastným dôvodom tejto nesmiernej destabilizácie Európy – to je to, čo nám najmenej pomôže dosiahnuť pokojnú budúcnosť.“ -zg

Nemecko: Kostol musí odstrániť kresťanské symboly,
aby neurážali moslimských utečencov!

Oberhausen, 13.11.2015 (http://aeronet.cz/news) 018 501 – Protestantský kostol v nemeckom Oberhausene odstráni kresťanské symboly, kríže, sväté obrázky a výzdobu oltára, aby neurážali moslimských utečencov a ich vieru počas pobytu v kostole. Mesto rozhodlo, že budova kostola sa použije na ubytovanie cca. 50 utečencov. Pred vchod kostola umiestnia ToiToi búdky, na mieste bude vybudovaná aj umyváreň a utečenci budú mať samozrejme zaistené stravovanie zdarma, pretože priamo pred kostolom vybudujú moslimskú vývarovňu.
Zaujímavý je v tejto súvislosti výrok prvej lesbickej biskupky švédskej cirkvi Seamen, ktorá navrhla, aby v Štockholme odstránili z kostolov všetky kríže kvôli utečencom a zároveň, aby v kostoloch bol označený smer, kde leží Mekka. Zdôraznila, že kostoly vo Švédsku by mali mať charakter viac letiskových hál než kresťanských svätostánkov, pretože na letiskách vo Švédsku sú smerovky, ktoré navádzajú moslimov k modlitebniam v letiskových halách. Takže by tieto smerovky mali byť aj v kostoloch!
V Nemecku a v iných krajinách dochádza k fašizujúcim trendom, keď nájomcovia bytov dostávajú príkazy vysťahovania, aby zriaďovateľ sociálneho bývania mohol do bytu nasťahovať migrantov. Ale týka sa to aj hotelov a lyžiarskych rezortov. Kresťanstvo a jeho symboly likviduje nielen Islamský štát v Sýrii, ale potichu sa už likvidujú v celej Európe. Čo s tým budeme robiť ako Európania? Budeme sa prizerať? Hovoriť, že sa nás to zatiaľ ešte netýka? Že zatiaľ je to len problém Nemcov „za kopčekmi“?

Islam je blízko, tak blízko, že už môžete vidieť spoza tých „kopčekov“ špice nemeckých minaretov. A kto v tejto kritickej situácii zostane mlčať, bude musieť už mlčať navždy. –vk-

 

Medzináboženská iniciatíva pápeža v Svätom roku

Rím, 16.11.2015 (kath.net/KNA) 018 505 – Hlavný organizátor Svätého roku, arcibiskup Rino Fisichella, považuje medzináboženskú iniciatívu pokoja pápeža Františka za mysliteľnú. Pápež by mohol počas tohto slávnostného roku vydať znamenie, že milosrdenstvo má pre kresťanov, moslimov a židov rovnakú veľkú hodnotu, ako povedal predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu pre taliansky denník «Il Messaggero» z nedele. Nedávne teroristické útoky v Paríži poškodili aj povesť umiernených moslimov, ako dodal Fisichella.
Už koncom októbra vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin nevylúčil, že František by mohol v dohľadnom čase vydať medzináboženské znamenie v zmysle pokoja. V súvislosti so svetovým stretnutím pokoja v talianskom Assisi Parolin vtedy žurnalistom povedal: «Dúfame, že v nadchádzajúcom Svätom roku milosrdenstva zažijeme ďalšie veľké spoločné iniciatívy s veľkými náboženskými tradíciami sveta a že prinesú plody pokoja.»
Fisichella potvrdil, že Svätý rok sa bude konať aj v tieni teroru tak, ako sa plánovalo. Veľkou výzvou nie je ani tak veľmi strach, ako schopnosť naň reagovať. Pápež František slávnostne otvorí Svätý rok 8. decembra otvorením Svätej brány v Bazilike sv. Petra. Tak zvané jubileum milosrdenstva sa skončí 20. novembra 2016.
Rím očakáva na túto udalosť až do 11 miliónov pútnikov z celého sveta. Mesto už teraz posilnilo bezpečnostné opatrenia na dôležitých miestach a v okolí Vatikánu. Zakrátko má podľa talianskych médií prísť do Ríma 700 vojakov a 1000 policajtov navyše, aby sa zvýšila ochrana. -zg-

 

Nemecko: Islamisti verbujú utečencov

Berlín, 15.11.2015 (kath.net/KNA) 018 504 – Prezident nemeckého Spolkového úradu pre ochranu ústavy, Hans-Georg Maaßen, varoval pred tým, že utečencov v Nemecku budú verbovať islamisti.
«Konštatujeme, že islamisti cielene nadväzujú kontakty s utečencami v prijímacích centrách. Vieme už o viac ako 100 takýchto prípadoch,» povedal Maaßen v sobotu pre noviny mediálnej skupiny FUNKE. Na otázku, či sa teroristi zamiešali medzi utečencov, odpovedal: «Je možné, že s utečencami prichádzajú aj teroristi, ale považujeme to za menej pravdepodobné.»
Radikálne mešity považujú prílev utečencov za «šancu regrutovať ľudí pre seba,» povedal prezident. «Jedni chceli pomáhať a priniesli tradičný odev alebo Korán. Iní oslovujú utečencov, aby ich zapojili do svojej islamistickej siete.»
Aj tí, čo ušli pred IŠ pochádzajú z islamského prostredia, ako zdôraznil Maaßen. «Chcú svoje piatkové modlitby a chcú praktizovať svoju vieru po arabsky.» A v arabsky hovoriacom prostredí mešít v Nemecku existujú aj výslovne islamsky ovplyvnené spoločenstvá.
Maaßen súčasne informoval, že bezpečnostné orgány takmer každý týždeň dostávajú poukazy na to, že medzi utečencami «by mohli byť aj osoby, ktoré majú skúsenosti so zbraňami, alebo prichádzajú do Nemecka s bojovou úlohou.» No trasy utečencov sú výslovne nebezpečné. «Bolo by rizikom a netypické, keby sa osoby s bojovou úlohou prepravovali s pomocou prevádzačov z Turecka na grécky ostrov.» -zg-

 

Francúzsko: V kostoloch zvonia umieračiky

Paríž, 15.11.2015 (kath.net/KNA) 018 503 – Vo Francúzsku zvonili v nedeľu v katolíckych kostoloch po celej krajine umieračiky. Vyzval k tomu predseda Biskupskej konferencie Francúzska, arcibiskup Georges Pontier z Marseille, po teroristických útokoch v Paríži.
Kardinál Philippe Barbarin z Lyonu v nedeľu na Twitteri oznámil, že vo všetkých kostoloch arcibiskupstva nechá o 18.15 hod. zvoniť umieračiky.
Parížska katedrála Notre Dame sa v rovnakom čase k akcii pridala. O 18.30 hod. tam potom kardinál André Vingt-Trois slávil zádušnú svätú omšu za obete útokov z piatka 13. novembra. O život pri nich prišlo 129 ľudí. -zg-

 

Arcibiskup Paríža: Zotrvajme v srdci pevní a bez nenávisti

Francúzsko, 14.11.2015 (RV) 018 502 -– Na veriacich parížskej arcidiecézy sa po teroristických útokoch obrátil miestny arcibiskup kardinál André Vingt-Trois s posolstvom nasledovného znenia:
„Po januárových útokoch, po tohto týždňovom atentáte v Bejrúte a mnohých ďalších z uplynulých mesiacov, osobitne v Nigérii a iných afrických krajinách, naša krajina opäť zakúša bolesť a smútok a musí sa vysporiadať s barbarstvami iniciovanými fanatickými skupinami.
Dnes ráno prosím a pozývam katolíkov Paríža modliť sa za sestry a bratov, ktorí boli zabití, za rodiny, za ranených a za ich drahých, ako aj za tých, čo sa zmobilizovali na ich pomoc, za poriadkové sily vystavené enormnému tlaku, za našich vládnych činiteľov a za našu krajinu, aby sme v našich srdciach zotrvali pevní v jednote a v pokoji.“
Arcibiskup Paríža ďalej žiada všetky farnosti, aby prísne dodržiavali bezpečnostné opatrenia nariadené verejnými činiteľmi a nariaďuje, aby dnešnú sobotu a zajtrajšiu nedeľu prežívali ako dni smútku a modlitby. V nedeľu bude osobne viesť liturgiu v katedrále a oznamuje veriacim:
„Zajtra večer o 18.30 budem v Notre Dame predsedať svätej omši za obete tejto noci, za ich drahých a za našu krajinu. Zvony katedrály budú smútočne znieť o 18.15. Katolícka televízia KTO bude túto svätú omšu prenášať, dovoliac tak všetkým, ktorí majú záujem, pripojiť sa k modlitbe …
Zoči-voči ľudskému násiliu prosím, aby sme mohli prijať milosť pevného srdca bez nenávisti. Umiernenosť, zdržanlivosť a zachovanie si chladnej hlavy, ktoré doteraz všetci preukázali, nech teraz pretrvávajú aj v týždňoch a mesiacoch, ktoré sú pred nami. Nech nikto nepodľahne panike a nenávisti. Vyprosujme si milosť byť šíriteľmi pokoja. Nikdy nesmieme stratiť nádej v pokoj, ak budujeme spravodlivosť.“ –zk-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.