Nemecko: Ex-moslim žiada zastavenie stavby mešít

Saudská Arábia šíri prísny islam a podporuje IŠ. Európa zatvára oči. Na Blízkom Východe rastie podzemná cirkev

Schwäbisch Gmünd, 17.11.2015 (kath.net/idea) 018 511 – Koniec saudsko-arabského vplyvu na moslimov v Nemecku žiadali na kongrese o prenasledovaní kresťanov 15. novembra v Schwäbisch Gmünde. Pred 650 odborníkmi z Jemenu pochádzajúci bývalý moslim Said Al Yemeni, požadoval, aby Saudská Arábia už nesmela financovať ďalšie mešity v Nemecku. Podľa názoru tohto muža, ktorý z bezpečnostných dôvodov používa krycie meno, Saudská Arábia usiluje o šírenie prísne konzervatívneho islamu vo svete. Preto aj tzv. „Islamský štát“ podporuje peniazmi aj bojovníkmi.
„To, čo sa v Sýrii deje, sa môže všade zopakovať,“ varoval Al Yemeni. Aj v marci začaté saudsko-arabské letecké nálety na jemenské mestá majú za cieľ presadiť fundamentalistickú variantu islamu. Pritom nehrá nijakú úlohu, že moslimovia zabíjajú moslimov, ničia nemocnice a školy a mestá premieňajú na ruiny a popol. Dokonca aj svetové kultúrne dedičstvo ako staré mesto v Sanaa sa neušetrilo. Veľké časti obyvateľstva sa nachádzajú na úteku.
Al Yemeni európske vlády obvinil, že zatvárajú oči pred vojnovými zločinmi Saudskej Arábie a veria ubezpečovaniu šejka, že bojuje proti rebelom.
K situácii kresťanov Al Yemeni povedal, že je tam rastúca podzemná cirkev. -zg-

 

Štátny sekretár: „Nikto si nie je istý, ani Vatikán“

Paríž-Bonn, 16.11.2015 (KAP/KNA) 018 510 – Štátny sekretár kardinál Pietro Parolin vyzval politických a náboženských aktérov, aby vykorenili terorizmus. „Moslimovia musia byť súčasťou tohto riešenia,“ povedal v interview pre francúzsky katolícky denník „La Croix“ z piatku. „To, čo sa vo Francúzsku stalo, však jasne ukazuje, že nikto si nie je istý pred terorizmom, ani Vatikán. Ale my sa nedáme ochromiť strachom,“ ubezpečil štátny sekretár.
Francúzsko, Európa a celý svet musia teraz zmobilizovať svoje bezpečnostné a tajné služby ako aj políciu, aby zničili terorizmus. Na to je potrebná kvalifikácia ako aj prekonanie nenávisti. Okrem toho treba nájsť odpovede pre mladých ľudí, ktorí chcú tiahnuť do džihádu. „Musíme sa skutočne veľmi usilovať, aby sme proti tomu spoločne postupovali a bojovali. Sami tento boj nevyhráme. Dôležité je preto zapojiť do toho aj moslimských aktérov.“
Francúzsko bude potrebovať čas na zotavenie sa zo šoku atentátov. „U obyvateľstva však vidím želanie naďalej viesť navyknutý život,“ povedal Parolin. Slepé násilie, je jedno z akého dôvodu, nemožno tolerovať. Pápež využije nadchádzajúci Svätý rok milosrdenstva na spájanie ľudí, aby sa naučili, navzájom sa chápať a prekonať svoju nenávisť, ako povedal Parolin.
Kolínsky kardinál Rainer Mária Woelki v pondelok napomínal k rozvahe. Reakcia „nesmie byť bezhlavá, ba nedôstojná“ ako napísal pre denník „Express“. Deliaca línia vo svete neprebieha medzi náboženstvami či kultúrami, ale „medzi slobodou a neslobodou“. …

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.