Pápež oceňuje prednášku kardinála Kaspera o rodine

Pastiersky list Kaspera: „Znovu zosobášeným rozvedeným sa má v rámci zodpovedného rozhodnutia vo svedomí otvoriť cesta ku svätému prijímaniu.“ Kongregácia pre náuku Cirkvi to odmietla.

Vatikán, 22.2.2014 (kath.net/KAP) 016 780 – Pápež František ocenil príspevok nemeckého kardinála WalteraKaspera (foto) na tému rodina pred kolégiom kardinálov. František 20. februára pred kardinálmi vo Vatikáne povedal, že v nej našiel „hlbokú teológiu“ a „jasné myslenie“. V Kasperovej prezentácii nachádza výraz to, čo sv. Ignác Loyolský označil ako lásku k Cirkvi ako „sensusEcclesiae“.
V tejto prednáške si ešte raz čítal „pred spaním, ale nie na zaspanie“, ako sa vyjadril pápež. „To mi urobilo dobre a dostal som predstavu o tom – prepáčte Eminencia, ak vás zahanbím – ale dostal som predstavu o tom, čo znamená realizovať ‘teológiu na kolenách’. Ďakujem, Ďakujem.“
Kardinál Kasper mal vo štvrtok pred kardinálmi, ktorí sa zišli na konzistórium, asi dvojhodinový príspevok o výzvach modernej pastorácie rodiny. Príspevok podľa Vatikánu uverejnený nebude.
Vatikánsky hovorca FedericoLombardi oznámil, že Kaspar v príspevku zdôraznil potrebu znovu objaviť Evanjelium pre rodiny. Išlo aj o otázku prístupu k znovu zosobášeným rozvedeným, ktorí podľa cirkevného práva nesmú pristupovať k prijímaniu Eucharistie.
Kardinál vyzdvihol veľkú hodnotu manželstva pre Cirkev, ktorá v Ježišových slovách nachádza výraz rovnako, ako milosrdenstvo. V pôsobení vatikánskeho manželského súdu, Rímskej róte nie je pastoračný a cirkevnoprávny rozmer v rozpore, povedal Kasper podľa Lombardiho.
„Pravda“ o rodine presvedčuje skrze svoju krásu, ako to ukazuje Evanjelium, ako uviedol ďalej nemecký kardinál. Ústredným bodom Kasperovej prednášky podľa Lombardiho bola myšlienka „domácej cirkvi“, ktorá naberá svoju podobu v rodine. Preto musí Cirkvi ísť o to, aby rodiny primerane sprevádzala, tak ako by mali rodiny sprevádzať Cirkev. Ďalšími témami príspevku bola úloha žien a matiek v dnešnej dobe, ako aj prístup k smrti, ako dodal Lombardi.
Týždeň predtým žiadal Kasper v Mníchove pre znovu zosobášených rozvedených nájsť cestu „medzi rigoróznosťou a laxným prístupom“. „Katolícka cirkev musí pri všetkom pevnom pridržiavaní svojho chápania manželstva a rodiny umožniť aj nový začiatok,“ povedal kardinál Kasper novinárom.
V r. 1993 Kasper ako Bischof v Rottenburge-Stuttgarte spolu s biskupom MainzuKarlomLehmannom a arcibiskupom Oskarom Saierom vo Freiburgu napísal pastiersky list na túto tému. Uvádza sa v ňom, že „znovu zosobášeným rozvedeným sa má v rámci zodpovedného rozhodnutia vo svedomí otvoriť cestu ku svätému prijímaniu“. Toto riešenie však Kongregácia pre náuku viery odmietla. -zg-

Španielsky biskup: ‚Nemá vzniknúť nijaká laická inkvizícia’

Madrid, 21.2.2014 (kath.net/LSN/jg) 016 779 – „Nemá teraz vzniknúť nijaká laická inkvizícia, ktorá by pod patronátom Spojených národov vyhlasovala dogmy, ktoré majú byť univerzálne platné“, povedal biskup José MariaGilTamayo, hovorca Biskupskej konferencie Španielska v súvislosti s plánovanou kongregáciou pre laikov. Vyslovil sa tak v interview so španielskou spravodajskou službou EFE. Reportéri sa pýtali, či vidí ohrozenú náboženskú slobodu pre ľudí, ktorí odmietajú potraty a homosexualitu.
Interview sa konalo niekoľko dní po uverejnení správy výboru OSN o právach dieťaťa, ktorá kritizovala prístup Svätého stolca k prípadom zneužívania. Správa okrem toho požaduje zmenu náuky Cirkvi a cirkevného práva v zmysle pozitívneho prístupu k homosexualite, antikoncepcii a za určitých okolností aj k potratu.
„Tieto témy sa nedajú vyrokovať. Spojené národy nemôžu ďalej rozvíjať katolícke náboženstvo podľa svojich predstáv,“ povedal biskup GilTamayo k požiadavkám výboru OSN.
Španielskeho kardinála FernandaSebastianaAguilara predbežne vyšetrujú. Kardinál Aguilar označil homosexualitu ako „defekt“, ktorý je v mnohých prípadoch liečiteľný.
„Ak by boli tieto výpovede zločinom, zničila by sa tým sloboda prejavu. Cirkev prosí občanov, aby rešpektovali náboženskú slobodu a štátne orgány, aby ju chránili a strážili, ako je to v demokracii bežné,“ zdôraznil biskupGilTamayo. Biskup GilTamayo zaujal stanovisko aj k novému zákonu o potrate, o ktorom sa v španielskom parlamente v súčasnosti diskutuje.
„Potrat je dráma, v ktorej je žena tiež obeťou. Nie je to nijaké právo, nijaký sociálny výdobytok. Je to neľudskosť. Kresťania musia prerušiť špirálu mlčania. Cirkev v každom prípade bude svoj hlas naďalej dvíhať, no zároveň sa bude správať s rešpektom voči iným hlasom,“ povedal biskup GilTamayo. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Správy. Zálohujte si trvalý odkaz.