Arizonský senát hlasoval za výhradu svedomia

t_APTOPIX_Nepal_LGBT_Games1399180092281Sloboda náboženstva či diskriminácia LGBTI?
USA 24. februára

Uplatnenie náboženstva znamená praktizovanie alebo dodržiavanie náboženstva
Senát štátu Arizona, v pomere 33:27, chválil v stredu legislatívu, ktorá podnikateľom umožní odmietnuť poskytnúť zákazníkom službu na základe náboženského vyznania majiteľa. Zástancovia ľudských práv spustili vlnu odporu, pretože tvrdia že zákon legalizuje diskrimináciu voči skupine LGBTI. Informáciu zverejnila RT.

Návrh zákona je známy pod názvom Zákon senátu 1062. Bol schválený republikánmi, ktorí majú v senáte väčšinu. Štátni demokrati navrhli osem zmien. Ani jeden z návrhov neprešiel.

Podľa zákona uplatnenie náboženstva znamená praktizovanie alebo dodržiavanie náboženstva vrátane možnosti konať alebo odmietnuť konanie, ktoré je motivované náboženským presvedčením.
Návrh zákona putoval na stôl republikánskej guvernérky Jany Breverovej, ktorá má 5 dní na to, aby zákon podpísala alebo vetovala. Ak sa rozhodne ignorovať ho, návrh sa automaticky stane zákonom. Je však predpoklad, čo bude so zákonom, keďže guvernérka si v dôležitých sociálnych otázkach, vrátane prisťahovalectva a potratov, vybudovala povesť konzervatívnej ženy.
Komunita LGBTI vyjadrila svoj nesúhlas so zákonom protestným pochodom, ktorý sa uskutočnil pred úradom guvernérky. Zúčastnilo sa ho približne 200 ľudí.
Kritici tiež uvádzajú, že zákonodarcovia sú extrémisti a chcú upokojiť fanatikov v skupine. Je to podľa nich bezbožný spôsob ako upokojiť náboženskú slobodu.

Právo na konanie na základe náboženstva nie je ľudským právom?
Štátny senátor Steve Yarbrough, ktorý je hlavným gestorom zákona, uviedol, že zákon vznikol z dôvodu rozhodnutia Najvyššieho súdu v Mexiku. Ten umožnil homosexuálnemu páru žalovať fotografa, ktorý ich odmietol fotografovať na svadbe.
Prípady žaloby zo strany LGBTI pribúdajú. Ďalším príkladom súdnych sporov sú aj starší manželia, ktorí vo svojom rodinnom hoteli odmietli ubytovať homosexuálny pár. Majitelia hotela na základe svojej viery odmietajú ubytovať aj heterosexuálne páry, ktoré nie sú zosobášené.
Žalobám zo strany komunity LGBTI čelili aj psychológovia, ktorí odmietali riešiť partnerské problémy homosexuálnych párov, či poradcovia v komisii pre adopciu alebo majiteľ reštaurácie či kvetinárka, ktorá odmietla urobiť svadobnú kyticu pre lesbický pár.
Cath Herrodová pre CNN uviedla, že zákon Arizony je o náboženskej slobode. Američania (a nielen oni) by mali mať možnosť žiť a pracovať na základe náboženskej viery. Odporcovia zákona ukazujú neuveriteľné nepriateľstvo voči náboženskej viere, uvádza.
Stúpenci novej éry ľudských práv žiadajú práva pre LGBTI komunitu. Tí istí stúpenci však chcú do mnohých zákonov zaviesť zákaz výhrady svedomia a to aj napriek tomu, že právo na náboženstvo a vieru tiež patri medzi základné ľudské práva.
Blížia sa voľby do Európskej únie, ktoré budú na Slovensku 24. mája. LGBTI komunita aj práva kresťanov patria do agendy europoslancov. Uvedená problematika bude pravdepodobne tiež témou predvolebnej kampane. Aj v európskych voľbách môžu Slováci relevantne vyjadriť, ktoré zmeny sú či nie sú pre nich dôležité.

http://www.hlavnespravy.sk/sloboda-nabozenstva-ci-diskriminacia-lgbti/224371

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné a označkovaný ako . Zálohujte si trvalý odkaz.