Expert: Kresťanskí utečenci často veľmi zastrašení. + Švédska premiérka sa v priamom prenose rozplakala kvôli utečencom: Je koniec

„Vy ste neveriaci a nečistí a všetko znečisťujete!“

Eichstätt, 26.11.2015 (kath.net/idea) 018 555 – Mnohí kresťanskí utečenci sú v nemeckých utečeneckých táboroch moslimami šikanovaní a ohrozovaní útokmi. Informoval o tom duchovný pastier utečencov v hornobavorskej Diecéze Eichstätt, Andreas Thiermeyer, podľa informácií katolíckej nadácie „Kirche in Not“ v Mníchove.
Ako povedal, kresťanskí utečenci prichádzajú často do táborov veľmi traumatizovaní. Tam potom musia konštatovať, že „sú ubytovaní spoločne s príslušníkmi etník a náboženstiev, ktorí ich v domovine utláčali a fyzicky napádali a pred ktorými vlastne ušli“. Mnohí sa boja vyznať, že sú kresťania, pretože v táboroch sú menšinami – tvoria tam iba desať percent.
Thiermeyer: „Moslimská väčšina 90 percent často mobuje kresťanov a vypudzuje ich zo spoločných miestností s odôvodnením: ´Vy ste neveriaci a nečistí a všetko znečisťujete!´“
Diecéza Eichstätt ako prvá z nemeckých diecéz menovala vo februári 2015 Thiermeyera ako kňaza pre pastoráciu utečencov. Ten organizuje pastoračné ponuky pre kresťanských utečencov a podporuje dobrovoľníkov v ich práci. -zg-

 

VIDEO Švédska premiérka sa v priamom prenose rozplakala kvôli utečencom: Je koniec

ŠTOKHOLM – „Už jednoducho nemôžeme urobiť viac,“ oznámil švédsky premiér Stefan Löfven a vicepremiérka Åsa Romsonová slová plné sklamania potvrdila aj vo svojom prejave. Jej vystúpenie však sprevádzala nečakaná reakcia. Pred kamerami sa rozplakala.

Švédsky premiér Stefan Löfven v utorok oficiálne oznámil obrat azylovej politiky krajiny po boku vicepremiérky. Åsa Romsonová zo Strany zelených, ktorá jeho slová vo svojom prejave potvrdila, neskrývala obrovské sklamanie a nával emócií. Jej vystúpenie sprevádzali aj slzy. Švédsko bolo totiž doteraz vnímané ako humanitárna superveľmoc, ktorá bola utečencom naklonená.

„Už jednoducho nemôžeme urobiť viac,“ povedal švédsky premiér Stefan Löfven. Krajina sa rozhodla znížiť počet prijatých utečencov. Hoci Švédsko na začiatku roka hlásalo politiku otvorených dverí, nerátalo s tým, že do krajiny by mohlo zamieriť až 190-tisíc utečencov. Po novom bude azylová politika krajiny vyzerať tak, že utečenci získajú len dočasné povolenie na pobyt, pretože desaťmiliónové Švédsko potrebuje podľa vyjadrenia Löfvena „prestávku na oddych“.


Åsa Romsenová a Stefan Löfven
VIDEO Švédska premiérka sa
Premiérove slová odobrila aj Åsa Romsonová. „Budem absolútne úprimná. V rámci strany sme za posledné obdobie viedli náročné diskusie o tom, čo sa deje,“ vysvetlila vicepremiérka a dodatočne priznala, že situácia začala byť nezvládnuteľnou, hoci oznámenie obratu v politike označila ako hrozné rozhodnutie. Ustúpiť od neho by však podľa jej slov situáciu ešte viac skomplikovalo.

http://www.topky.sk/cl/1000851/1512459/VIDEO-Svedska-premierka-sa-v-priamom-prenose-rozplakala-kvoli-utecencom–Je-koniec

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.