Sýrske nebo sa zatiahlo, Rusko nasadilo Triumf. + ZVODKA ZO SÝRIE

Nasadením obranného protileteckého systému S-400 v Sýrii sú Rusi prakticky pánom v sýrskom vzdušnom priestore, komentoval denník Le Figaro reakciu Moskvy na Tureckom zostrelený bombardér SU-24 nad sýrskym územím.

rusko-raketovy-system-s-400-nestandard2

Ruský raketový systém S-400, súčasť protivzdušnej obrany, je schopný po nasadení v Sýrii zničiť akýkoľvek cieľ, ktorý môže ohroziť ruské vojenské lietadlá, a vytvoriť o. i. aj bezletovú zónu nad turecko-sýrskou hranicou.

Ruský raketový systém S-400, súčasť protivzdušnej obrany, je schopný po nasadení v Sýrii zničiť akýkoľvek cieľ, ktorý môže ohroziť ruské vojenské lietadlá, a vytvoriť o. i. aj bezletovú zónu nad turecko-sýrskou hranicou.

„Znamená to, že akékoľvek lietadlo, ktoré sa bude pohybovať v tomto vzdušnom priestore, či už turecké, alebo patriace inej členskej krajine NATO, sa tam ocitne len s dovolením Rusov,“ konštatoval po lopate aj reportér CNN. Tu kdesi treba hľadať aj odpoveď na otázku, prečo rastie znepokojenie predovšetkým v USA. Existujú ale politici, ktorí nasadenie ruskej super zbrane nevidia až tak čierno.

„Nemáme v pláne brániť Rusom v ich operácii a oni zase nám tiež nerobia prekážky. Nemáme dôvod mieriť jeden na druhého,“ cituje agentúra AFP zdroj z amerického ministerstva obrany. Podľa portálu týždenníka Der Spiegel obavy z nasadenia spomínaného systému ale neskrývajú napríklad v Izraeli. Napriek tomu, že dokáže vytvoriť ochranný dáždnik až po Jeruzalem. Podľa portálu je tu totiž aj obrátená strana mince. A tou je skutočnosť, že S-400 môže byť prekážkou pre izraelské vojenské letectvo, ktoré v minulosti už niekoľkokrát zaútočilo na strategické objekty v Sýrii. Napríklad na dielne hnutia Hizballáh, v ktorých sa vyrábali rakety.

„Napríklad v októbri 2013 zaútočili Izraelčania na letisko v Latákii. Iba niekoľko kilometrov od základne, z ktorej bude operovať systém S-400,“ pripomína portál Der Spiegel s tým, že prítomnosť ruskej super zbrane môže vraj uvoľniť ruky Hizballáhu, ktorý Tel Aviv považuje za teroristické hnutie. Háčik je ale v tom, že o ruskom kroku Moskva pravdepodobne už vopred informovala Izrael. Napokon bezpečnostné garancie Rusov získal ešte v septembri premiér Benjamin Netanjahu počas nečakanej návštevy Ruska a rozhovorov s prezidentom Vladimirom Putinom. „Izrael a Rusko budú koordinovať svoje vojenské akcie v Sýrii, aby zabránili prípadným ozbrojeným incidentom,“ povedal izraelský premiér po rokovaní s tým, že „Moskva s týmto postupom súhlasí“.

Z druhej strany je nasadenie systému S-400 dôrazným varovaním pre niektorých stratégov v USA a v Turecku. Spolu s už v Sýrii nasadenými systémami Pancir-S1, ktoré sa už pre Turecko veľmi nepríjemne osvedčili, keď v roku 2012 zostrelili tureckú stíhačku Phantom F-4, ide o cieľavedomé stupňovanie prítomnosti ruskej obrany. Po obsadení a zabezpečení leteckej základne Kuvejres (v osade Rasín El Abúd necelých 200 km severovýchodne od Latákie, kde je umiestnený súčasný systém protileteckej obrany) spolu s jej širokým okolím, je možné predpokladať posilnenie protileteckej obrany sýrskymi prostriedkami aj na tomto mieste (Pancir-S1, Buk-M2). Cieľom je znemožniť operácie tureckého letectva, zabrániť logistickej podpore teroristov z tureckej strany a úplné zablokovanie akýchkoľvek letov z Turecka cez sýrsku hranicu.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/375169-syrske-nebo-sa-zatiahlo-rusko-nasadilo-triumf/

ZVODKA ZO SÝRIE

Sýrske bojisko ovplyvňujú dôsledky tureckého útoku na ruský SU 24.

Rusko urýchlene poslalo na front protiletecký systém S400, ktorým pokryje celú Sýriu. Lietať dnes nad Sýriou bez zvolenia ruského dispečingu je veľmi riskantné pre každého. Z tohto dôvodu sa Rusko prísun batérie nesnaží utajiť.

Čím bližšie k pobrežiu Sýrie, tým je ruská protivzdušná obrana hustejšia. Zabezpečuje ju aj raketový krížnik Moskva.

To, čo asi najviac hnevá Turecko, ničenie ropného hospodárstva ISIL, to ešte len po zostrelení SU24 nabralo na obrátkach – útok na ropné zariadenia prebiehal v oblasti Rakka

Okrem ropných zariadení útok smeroval aj na výcvikový tábor islamistov pri meste Rakka

Pri Damasku v oblasti východnej Ghuty je obklúčené silné zoskupenie islamistov. Na ich opevnenené pozície zaútočilo ruské letectvo.

Islamistické jednotky, ktoré sa podieľali na smrti pilota SU24 sú terčom masívnej odvety. Popri letectve zasahuje aj delostrelectvo. Paľba je už po 2 dni veľmi hustá, je predpoklad, že islamisti sa dlho v oblasti neudržia.

zdroj Ministerstvo obrany Ruskej Federácie

Pozemný front sa hýbe pomaly.

Ako sme spomínali vyššie, islamisti v oblasti zostrelu Su24 (severovýchodne od mesta Salma) sú pod delostreleckou paľbou a leteckými útokmi obrovskej intenzity, pripomínajúcich miesta najtvrdších bojov 2 svetovej vojny.

Na severe rozširujú sýrske jednotky oblasť okolo oslobodenej základne Kuweires a tlačia sa na Deir Hafir. Strategický cieľ je jasný, obsadením oblasti východne od Deir Hafir by sa pretla zásobovacia línia islamistov Turecko – Manbij – Rakka. To by bolo pre islamistov vážne, pretože ruské letectvo dokáže zablokovať drvivú väčšinu dopravy cez rieku Eufrat.

Juhozápadne od mesta Homs sýrske jednotky sa opäť dostali k mestu Qaryatayn. Ofenzíva islamistov na tomto úseku frontu (na istý čas obsadili aj západnejší Mahin) je už minulosťou.

Obkľúčené jednotky islamistov v oblasti Al-Rastan – Talbiseh (severne od Homs) sa stále držia, aj keď sa ich situácia zdala už beznádejná.

Stav frontu východne od Salmy (Salma) (prov. Lakatíja) 24. 11. 2015 SAA Reporter

http://medzicas.sk/zvodka-zo-syrie-26-11-2015/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.