Erdogan ľutuje zostrelenie ruského lietadla. + Mimoparlamentná AfD vyzvala kancelárku Merkelovú, aby odstúpila

Erdogan vyslovil poľutovanie nad zostrelením ruského lietadla
Ankara odporučila svojim občanom, aby do Ruska cestovali len v nevyhnutných prípadoch.

rusko-raketovy-system-s-400-nestandard2

ANKARA. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyslovil v sobotu ľútosť nad zostrelením ruského vojenského lietadla tureckými vzdušnými silami, ku ktorému došlo v utorok v sýrsko-tureckom pohraničí. Informovala o tom agentúra AP.

„Všetci si želáme, aby sa to nestalo, ale stalo sa. Dúfam, že niečo také sa už nikdy nebude opakovať,“ povedal v sobotu Erdogan na stretnutí so svojimi priaznivcami, pričom podotkol, že obe strany by k tomuto incidentu mali zaujať pozitívnejší postoj.

Erdogan zároveň opätovne vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina na stretnutie, ktoré by sa mohlo uskutočniť na budúci týždeň v Paríži, kde sa v pondelok začína globálny klimatický summit.

Prerušili spoluprácu
Najnovšie napätie vo vzťahoch medzi Tureckom a Ruskom spôsobil incident z utorka, keď turecká stíhačka F-16 zostrelila pri hraniciach medzi Sýriou a Tureckom ruský stíhací bombardér Su-24, ktorý bol na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom.

Ruské ministerstvo obrany prerušilo vo štvrtok akúkoľvek vojenskú spoluprácu s Tureckom, k čomu patrí aj zrušenie horúcej linky zriadenej na výmenu informácií o ruských leteckých útokoch v Sýrii.

Moskva pohrozila Ankare aj ekonomickými sankciami a uviedla, že od tureckej strany očakáva prijateľné vysvetlenie dôvodov zostrelenia svojho stíhacieho bombardéra.

Odporučili svojim necestovať do Ruska
Turecko v sobotu odporučilo svojim občanom, aby okrem nevyhnutných prípadov odložili akékoľvek cesty do Ruskej federácie.

Vo vyhlásení tureckého ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že Ankara k tomuto kroku dospela po tom, ako sa objavili správy, že tureckí občania, ktorí v Rusku žijú, alebo sú tam na návšteve, čelia problémom, ktoré im spôsobujú ruské úrady.

Podľa agentúry Reuters ide o najnovšiu eskaláciu konfliktu medzi Ruskom a Tureckom.

http://www.sme.sk/c/8087289/erdogan-vyslovil-polutovanie-nad-zostrelenim-ruskeho-lietadla.html

 

Mimoparlamentná AfD vyzvala kancelárku Merkelovú, aby odstúpila

Dôvodom na odstúpenie by podľa Petryovej malo byť Merkelovej údajné zlyhanie v utečeneckej krízy

Pravicovopopulistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) vyzvala dnes ústami svojej predsedníčky Frauke Petryovej spolkovú kancelárku Angelu Merkelovú na demisiu. Stalo sa tak na zjazde euroskeptickej, mimoparlamentnej strany, ktorého dejiskom je Hannover.

Dôvodom na odstúpenie by podľa Petryovej malo byť Merkelovej údajné zlyhanie v utečeneckej krízy, vyplýva z informácií tlačovej agentúry DPA a nemeckých elektronických médií.

Predsedníčka AfD poukázala aj na teroristické útoky v Paríži a uviedla, že náboženské konflikty sa importujú do Európy. Podľa jej slov jestvuje súvislosť medzi ilegálnym prisťahovalectvom, nekontrolovanou migráciou a rastom teroristickej hrozby.

Petryová sa ohradila proti stigmatizácii jej strany a ostro kritizovala médiá.

Takmer 600 prítomných delegátov však po diskusii o azylovej problematike neschválilo návrh predsedníctva strany, ale alternatívny návrh krajinskej organizácie zo Severného Porýnia-Vestfálska, v ktorom sa požaduje obmedzenia práva na azyl a zavedenie hraničných kontrol. Štát by podľa schváleného dokumentu mal chrániť národnú identitu a v rámci toho postupovať dôrazne voči vytváraniu anti- a parlalených spoločností.

Veľká väčšina prítomných sa vyslovila aj za neodkladné zrušenie eura.

Proti zjazdu AfD demonštrovalo pokojne v Hannoveri podľa policajných odhadov asi 1200, podľa organizátorov asi 3000 ľudí.

AfD zostáva na celoštátnej úrovni mimoparlamentnou stranou, aj keď sa jej v ostatných dvoch rokoch podarilo preniknúť do krajinských parlamentov v Sasku, Brandenbursku, Durínsku, ako aj Brémach a Hamburgu.

http://www.hlavnespravy.sk/mimoparlamentna-afd-vyzvala-kancelarku-merkelovu-aby-odstupila/714635

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.