Futbalista sa pred zápasom na kolenách modlí. + Z kostolov ubytovne – omše v obecnom dome, jasličkové pobožnosti v skleníku. „Musíme byť kreatívni!“

Leverkusen, 27.11.2015 (kath.net/KNA) 018 561 – Nový mexický útočník klubu „Bayer Leverkusen“ Javier Hernandez (27) si pred každým zápasom padne na modlitbu na kolená. «Je to môj rituál, aby som sa poďakoval Bohu, že smiem hrať,» povedal veriaci katolík pre nemecké noviny «Bild» z pondelka.

Javier-Hernandez-007
Tento rituál futbalovej hviezde známej aj ako «Chicharito» («Malý hrášok») očividne prináša šťastie. V ostatných siedmych povinných zápasoch dosiahol pre „Bayer Leverkusen“ desať gólov. A iste si kľakne na ihrisku na kolená, zatvorí oči a pozdvihne ruky na modlitbu aj pred dôležitým ligovým zápasom šampiónov v utorok. –zg-

 

Už aj katolícke kostoly príbytkom utečencov

Z kostolov ubytovne – omše v obecnom dome, jasličkové pobožnosti v skleníku. „Musíme byť kreatívni!“

Bremen/Liebenau, 30.11.2015 (kath.net/KNA) 018 565 – Po prvý raz už aj niekoľko katolíckych kostolov premieňajú v severnom Nemecku na núdzové ubytovne pre utečencov. V brémskom Kostole sv. Benedikta má nájsť príbytok 40 azylantov, ako potvrdila hovorkyňa Katolíckeho zväzu farností Bremen, Martina Höhnsová v piatok. Aj Kostol Sankt Maria nadácie Liebenau v Bodenseekreise sa prispôsobí na prijatie asi 60 utečencov. S ich ubytovaním sa podľa pastoračného referenta Wolfganga Ilga neráta pred Vianocami.
Pretransformovanie Božích chrámov na ubytovne platí sprvu na jeden rok, ako cirkev oznámila. Brémska farnosť bude v tom čase sláviť bohoslužby v obecnom dome. V Liebenau sa sväté omše budú sláviť v zámockej kaplnke. Sú to v Nemecku prvé katolícke kostoly, ktoré napriek tomu, že sú ešte v prevádzke, prijmú utečencov do priestorov slávenia svätých omší. Sakrálny priestor sa použije ako spálňa, oltárny priestor sa oddelí. «Musíme byť kreatívni,» ako povedal Ilg. Jasličkové pobožnosti sa v tomto roku budú sláviť v skleníku na pozemku nadácie.
Aj Kostol Ducha Svätého v Bramsche-Hesepe sa podľa Diecézy Osnabrück pripravil na prijatie utečencov. No ponuku miestne orgány krátkodobo odmietli, pretože nebola potreba.
V Bremene z kostola postaveného v r. 1966 v súčasnosti vynášajú lavice a do dvora postavili dva sanitárne kontajnery. Z praktických dôvodov sa oltár zakryje drevenou konštrukciou a krížovú cestu z kostola odstránia. To však vraj nemá nič do činenia s tým, že do kostola sa nasťahujú možno moslimskí utečenci, ako povedal Höhns. Veľký oltárny kríž nezakryjú a zostáva naďalej viditeľný.
Využitie 330 metrov štvorcových ako aj ďalších 150 metrov štvorcových v pastoračnom centre dajú zdarma k dispozícii brémskemu senátu, ako Höhns informoval. Náklady na úpravu a prevádzku potom bude financovať senát. Starostlivosť o núdzovú ubytovňu prevezme charita. –zg-

 

Biskup o prenasledovaní kresťanov medzi utečencami

Berlín, 28.11.2015 (kath.net/KNA) 018 564 – Berlínsky pomocný biskup Matthias Heinrich kritizoval náboženskú diskrimináciu medzi žiadateľmi o azyl. V príspevku pre bulvárne noviny «B.Z.» zo štvrtka kritizoval, že «utečencov, ktorí boli prenasledovaní pre svoje náboženstvo, sú tu u nás znova prenasledovaní, hanení a urážaní len preto, že sú kresťania».
Biskup Heinrich vyjadril nádej, že sú to iba výnimky: «Ale práve preto sa musia tieto prípady otvorene oznámiť a jasne pomenovať.» Nesmie sa stať, aby sa v Nemecku «ďalej viedli vojny, ktoré postihujú utečencov v ich vlasti». Biskup sa súčasne postavil proti tomu, aby sa podozrievalo každého moslima, «že „Islamskému štátu a jeho teroru otvára dvere».
Vzhľadom na zachovanie náboženskej tolerantnosti biskup Heinrich varoval pred postojom «akoby všetko bolo v poriadku, alebo že neexistujú nijaké problémy». Taký postoj by «prívržencom Pegidy a spol. nakoniec dal za pravdu.» Biskup poukázal na Židov, «ktorí si v našom meste netrúfajú prejsť po ulici s kipou». Uviedol príklady kresťanských žiakov, «ktorých vyzývajú, aby zložili krížik, ktorý nosia na krku». Okrem toho existujú ľudia, «ktorých pre ich svetonázor alebo mienku zmlátia fanatici a fundamentalisti každého druhu», povedal biskup Heinrich. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.