Z tlačovej konferencie pápeža v lietadle. + František: Moslimov neodsudzovať paušálne

Rím, 1.12.2015 (kath.net/KNA) 018 572 – Pre pápeža Františka prehodnotenie cirkevného zákazu kondómov vzhľadom na mnohé prípady straty imunity spôsobenej aids v súčasnosti nie je na programe. Poukázal na to pred žurnalistami pri spiatočnom lete z Afriky do Ríma.

Synoda_Transparentnost-777x411

Súčasne však pripustil istý priestor na úvahy v tejto otázke:
„Cirkevná morálka tu stojí pred dilemou. Musí zvažovať medzi ochranou života a otvorenosťou sexuality pre plodenie detí – teda piate alebo šieste prikázanie.“ Ako hlavné problémy v Afrike označil podvýživu, otrockú prácu, nedostatok pitnej vody, sociálnu nespravodlivosť a vojny. František tak odpovedal na otázku žurnalistu, či vzhľadom na veľký počet chorých na aids v Afrike nie je čas na uvoľnenie zákazu kondómov. Priamo k zákazu kondómov sa pápež nevyjadril.
František ďalej povedal, že sa mu nepáči zaoberať sa «takými kazuistickými» otázkami a úvahami. Pripomína mu to otázku, či je dovolené v sobotu uzdravovať, ako sa kedysi pýtali farizeji Ježiša. Je našou povinnosťou uzdravovať, ako zdôraznil pápež. No až keď budú všetci uzdravení z «chorôb, ktoré zapríčiňuje človek», a keď «už nebude nijaká nespravodlivosť na tomto svete, môžeme hovoriť o sabate».
Pápež František navštívil aj východoafrickú Ugandu, ktorá má najviac ochorení na aids na svete. V Ugande sa stretol so ženou chorou na aids, no k tejto téme sa vyjadril iba krátko.
Zákaz používania prostriedkov umelej antikoncepcie vyslovil už pápež Pavol VI. (1963-1978) v roku 1968 v encyklike «Humanae Vitae». –zg-

 

František: Moslimov neodsudzovať paušálne

Rím, 1.12.2015 (kath.net/KNA) 018 571 – V súvislosti s islamistickými teroristickými útokmi sa pápež František vyjadril proti paušálnemu odsudzovaniu islamu. Fundamentalizmus je «choroba, ktorá existuje vo všetkých náboženstvách,» povedal v pondelok v lietadle pri návrate z Afriky žurnalistom. Nemožno vyhlásiť celé náboženstvo za nesprávne iba preto, že «v istej dobe histórie existovalo niekoľko alebo mnoho fundamentalistických skupín».
Aj kresťania viedli náboženské vojny, ako povedal pápež. Ako príklady uviedol 30-ročnú vojnu (1618-1648) a Bartolomejskú noc vo Francúzsku v r. 1572. „A neboli to ani moslimovia, ktorí v r. 1527 vydrancovali Rím, ale kresťanskí vojaci cisára Karla V.“
«Moslimovia majú veľa hodnôt, tieto hodnoty sú konštruktívne – ako modlitba a pôst,» povedal František ďalej a dodal, že on sám má moslimského priateľa. 78-ročný pápež potom odsúdil každú formu náboženského fundamentalizmu. Ten nie je náboženský, «pretože mu chýba Boh».
František navštívil v pondelok veľkú mešitu v Bangui. Bola to druhá mešita za jeho pontifikátu – po mešite v Istanbule v novembri 2014. -zg-

 

Pútnik pokoja a apoštol nádeje – pápežov tvít

Prichádzam do Stredoafrickej republiky ako pútnik pokoja, a predstavujem sa ako apoštol nádeje.
(Tvít pápeža Františka z 28./29. novembra 2015) -jb- Viac na: http://sk.radiovaticana.va/

Panika na svätej omši s pápežom v Bangui

Bangui, 30.11.2015 (KAP) 018 569 – V hlavnom meste Stredoafrickej republiky Bangui sa pri pápežovej omši v pondelok strhla panika a bolo zranených 50 ľudí. Skupina mladistvých sa pokúsila pretlačiť na štadión Barthelemy-Boganda v Bangui bez vstupeniek, ako informovali internetové noviny „La Nouvelle Centrafrique“ z pondelka s odvolaním sa na Červený kríž. Keď im bezpečnostné sily uzavreli cestu, vypukla panika. Veľkú časť zranených ošetrili pomocníci Červeného kríža a odviezli ich do blízkych nemocníc.
V pondelok ráno pápež naliehavou výzvou k pokoju a úcte medzi moslimami a kresťanmi ukončil svoju 6-dňovú cestu po Afrike. Na poludnie odletel z Bangui naspäť do Ríma, kde pristál v skorý večer. Cesta do krajiny zmietanej občianskou vojnou sa konala za rozsiahlych bezpečnostných opatrení. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.