Rozhodol jeden hlas. Veľký piatok bude v Česku štátnym sviatkom. + EÚ hrozí Grécku odchodom zo schengenského priestoru, ak nesprísni kontroly migrantov

V Senáte boli so schvaľovaním zákona nečakané komplikácie.

PRAHA. Senát parlamentu Českej republiky schválil v stredu o jeden hlas, aby sa veľkonočný Veľký piatok, pripomínajúci ukrižovanie Ježiša Krista, stal novým sviatkom a dňom pracovného pokoja. Za bolo 38 senátorov, sedem ich bolo proti a 30 sa zdržalo hlasovania. Pod zákonom chýba už len podpis prezidenta Miloša Zemana, informuje spravodajský server iDNES.cz


Veľký piatok bol štátnym sviatkom aj v niekdajšom Československu. Zrušený bol až za komunistického režimu v roku 1951.

„Keď chceme obhajovať kresťanské hodnoty, mali by sme obhajovať aj ich symboly,“ povedal kolegom senátorom Jiří Čunek z KDU-ČSL. Práve jeho stranícky kolega, šéf poslancov kresťanských demokratov Jiří Mihola, s návrhom, aby bol Veľký piatok novým sviatkom, prišiel a získal na to podporu vlády a potom aj 117 poslancov Snemovne českého parlamentu.

V Senáte boli so schvaľovaním zákona nečakané komplikácie. „Mal by to byť čas stíšenia a zamyslenia,“ vysvetľoval však kolegom Zdeněk Papoušek, nestraník zvolený v Brne s podporou ľudovcov.

Zákon podporil aj šéf hornej komory parlamentu Milan Štěch z ČSSD, ale mnohí senátori navrhovali zákon vrátiť do Snemovne.

„Sviatky stratili dávno pôvodný zmysel, ide len o to, že je voľno,“ tvrdil senátor Jaroslav Kubera z ODS. Nakoniec ale o jeden hlas prešiel návrh jeho straníckeho kolegu Milana Pešáka, aby bol zákon povoľujúci Veľký piatok prijatý bezo zmien, píše iDNES.cz.

http://www.sme.sk/c/8091335/rozhodol-jeden-hlas-velky-piatok-bude-v-cesku-statnym-sviatkom.html?ref=trz

 

EÚ hrozí Grécku odchodom zo schengenského priestoru, ak nesprísni kontroly migrantov

Podľa Financial Times má Grécko ešte čas do polovice decembra, aby prehodnotilo svoje reakcie na krízu utečencov. V prípade, že grécke orgány nič nové nepodniknú, krajina bude čeliť historickému vylúčeniu zo schengenského priestoru

EÚ požaduje, aby grécky premiér Alexis Tsipras dodržiaval sľuby a umožnil pôsobiť medzinárodným organizáciám. V poslednej dobe bola totiž odmietnutá činnosť 400 pracovníkov agentúry Frontex hliadkovať na hranici s Macedónskom. Dôvodom bolo, že mandát európskych úradníkov by takto zašiel ďalej než je len registrácia migrantov. Grécke úrady chceli pravdepodobne sami strážiť hranice. Európska komisia však bude žiadať o spoločnú pohraničnú hliadkovú misiu.

Ďalším obvinením zo strany EÚ je, že grécke orgány odmietli používať 300 prístrojov Eurodac na registráciu odtlačkov prstov migrantov. Grécko to odôvodnilo tým, že ich pripojenie k internetu je príliš pomalé a nemá dosť vyškolených úradníkov.

Veľkým problémom je však fakt, že Grécko nemá pozemné hranice s ďalšími schengenskými krajinami. Takže keby sa aj Európska komisia rozhodla vylúčiť ho zo schengenského priestoru, podľa Financial Times by to nemalo žiaden vplyv na zastavenie prúdu migrantov.

V nedeľu sa k danej veci vyjadril aj premiér Robert Fico, že by už bol “najvyšší čas” vylúčiť Grécko zo schengenského priestoru. “Nemôžeme tolerovať, že členská krajina odmieta svoju povinnosť chrániť vonkajšie hranice schengenského priestoru,” vyhlásil Fico, “v takejto situácii je schengenský priestor nanič.”

http://www.hlavnespravy.sk/eu-hrozi-grecku-odchodom-zo-schengenskeho-priestoru-ak-nesprisni-kontroly-migrantov/716108

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.