Bývalého člena Hlinkovej slovenskej ľudovej strany Černáka zvraždila Štb. + Rodičia v Nemecku uškrtili svoju dcéru, poškodila česť ich rodiny

Za vraždou politika bola ŠtB. Dôkaz našli v archíve CIA
Záznam našiel bádateľ Radek Schovánek, 
ktorý zo spolupráce 
s ŠtB na súde usvedčoval Andreja Babiša.

BRATISLAVA. Šesťdesiat rokov po bombovom atentáte na slovenského separatistického politika Matúša Černáka vydala americká CIA svedectvo o tom, že za akciou bola komunistická Štátna bezpečnosť. Listinu v archíve americkej tajnej služby vypátral český bádateľ Radek Schovánek. „Dokument je prelomový aj v tom, že preukazuje, aké dobré informácie mali Američania o tejto vražde,“ povedal denníku SME.

Bývalého člena Hlinkovej slovenskej ľudovej strany Černáka zabil v júli 1955 výbuch bomby nastraženej v balíčku, ktorý mu prišiel poštou do Mníchova, kde žil. Páchateľa atentátu sa nemeckej polícii nikdy nepodarilo vypátrať. Najpravdepodobnejšia z verzií hovorila, že za akciou bola ŠtB.

Bez stopy
60rokov po atentáte 
vydal archív CIA dôkaz,
 že ho pripravila Štátna bezpečnosť.
Okolnosti atentátu v roku 2009 opísal český historik Prokop Tomek v časopise Pamäť národa, ktorý vydáva slovenský Ústav pamäti národa. Verziu, že by išlo o čin exilového konkurenta, podľa Prokopa vyšetrovanie nepotvrdilo. No desaťročia neexistovala žiadna konkrétna informácia, ktorá by prisúdila zodpovednosť československému bezpečnostnému aparátu.

http://www.sme.sk/c/8090674/zavrazdou-politika-bola-stb-dokaz-nasli-varchive-cia.html

 

Dievča zaškrtili kvôli tomu, že mala sexuálny vzťah so svojím priateľom bez toho, aby s ním bola zasnúbená.

DARMSTADT. Verdikt doživotného väzenia vyriekol v utorok nemecký súd nad rodičovským párom, ktorý v januári zavraždil svoju 19-ročnú dcéru za to, že svojím konaním poškodila česť rodiny.
Ide o moslimských prisťahovalcov z Pakistanu, ktorí žijú v Nemecku už dve desaťročia. Dievča zaškrtili kvôli tomu, že mala sexuálny vzťah so svojím priateľom bez toho, aby s ním bola zasnúbená, uzniesol sa súd v západonemeckom meste Darmstadt, ktorý citovala agentúra DPA.

Mladá žena bola zavraždená v rodičovskom byte a jej telo následne pohodené v lesnatej oblasti neďaleko Darmstadtu. Telesné pozostatky obete boli nájdené nasledujúci deň. Podľa predsedajúceho sudcu Volkera Wagnera rodičia zavraždili dcéru preto, že ohrozila „česť rodiny“.

„Keď bolo jasné, že dcéra mala pohlavný styk so svojím priateľom, jej rodičia sa ju rozhodli zabiť. Podľa ich presvedčenia je predmanželský sex neprípustný,“ uviedol Wagner v konečnom rozsudku.

Otec dievčaťa sa k vražde priznal, zatiaľ čo matka tvrdila, že o jeho plánovanom zločine nevedela a pomohla mu iba odstrániť telo uškrtenej dcéry. Súd tieto argumenty neprijal a rozhodol, že obaja rodičia nesú za skutok rovnakú vinu.

http://www.sme.sk/c/8090916/rodicia-v-nemecku-uskrtili-svoju-dceru-poskodila-cest-ich-rodiny.html?ref=njct

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.