Prečo sa moslimovia obracajú k viere chrbtom. + Kristus to chápal, zdá sa, že Mohamed to nepochopil

„Nijaký moslim, lebo niet dôvodu veriť v Mohameda. Ale kresťan – lebo sú veľmi dobré dôvody veriť v Ježiša.“

Londýn, 4.12.2015 (kath.net/idea) 018 586 – Bývalí moslimovia na sociálnych sieťach vysvetľujú, prečo ukázali islamu chrbát. Akciu pod heslom „#ExMuslimBecause“ (Ex-moslim pretože …) iniciovalo koncom novembra združenie bývalých moslimov vo Veľkej Británii. Chce tým povzbudiť inak zmýšľajúcich a kritikov režimu z islamského sveta, aby verejne vyhlásili, prečo sa odvrátili od svojho úzkoprsého náboženstva. Využili to už tisíce ľudí! Vo vyhlásení skupiny sa uvádza:

Krista Krala
„Tí medzi nami, ktorí sa prezentujú menom aj fotografiou sú reprezentantmi nespočetných iných, ktorí to nemôžu, alebo majú strach, pretože odpadlíkom od islamu hrozí trest smrti. Tým, že vystupujeme na verejnosť, lámeme tabu, že islam sa nesmie opustiť.“

 

Už nijaký moslim, lebo niet dôvodu veriť v Mohameda!
Už o niekoľko hodín vyhlásili stovky užívateľov, prečo urobili práve toto. Napríklad autor bestsellerov Nabeel Qureshi napísal:
„Už nijaký moslim, pretože niet nijakého dôvodu veriť v Mohameda. Ale kresťan – pretože sú veľmi dobré dôvody veriť v Ježiša.“ Ďalej píše, že podrobne študoval Korán aj život Mohameda. „Ten príbeh hovorí proti islamu a jeho nárokom na pravdu.“
Žena menom Yas oznámila: „Už nijaká moslimka, pretože moja vlastná matka mi povedala, že mám byť zavraždená, lebo neverím v to isté, čo ona.“
Imram Said napísal: „Už nijaký moslim, pretože tam vonku je hrozivý počet ľudí, ktorí si myslia, že je úplne prijateľné iných za rúhanie alebo odpad od islamu trestať.“

 

„Islamofóbna akcia“ aj podpora ateistu Dawkinsa
Zatiaľ čo kritici odsudzujú kampaň ako „nenávistnú“ a „islamofóbnu“, dostáva podporu od najznámejšieho ateistu, evolučného biológa a autora bestselleru „Šialenstvo Boha“, Richarda Dawkinsa (Oxford). „Porozprávaj nám, prečo už nie si moslim. Choď na ‚ #ExMuslimBecause’. To je povzbudzujúce a povznášajúce. Možno tam nájdeš nádej“, napísal na Twitteri.
Ako povedala zakladateľka združenia pre bývalých moslimov vo Veľkej Británii, Maryam Namazie, pre BBC, nikdy nerátala s tým, že akcia sa stretne s takou veľkou ozvenou: „Zatiaľ čo smútime za našimi mŕtvymi v Paríži z útoku 13. novembra, nesmieme zabúdať na nespočetných ďalších, ktorých vražia radikálni islamisti – v Libanone, v Nigérii, Mali, Iraku, Egypte, Bangladéši, Pakistane, či Afganistane.“ A musíme si pripomínať aj tých, ktorých v krajinách ako Irak alebo Saudská Arábia celkom legálne súdy zákona šaría odsudzujú na smrť. Súčasná utečenecká kríza má korene do veľkej miery v tejto bezhraničnej brutalite. Ak existovala niekedy tá správna chvíľa vyslať výzvu islamu, „tak je to teraz“, vyhlásila Namazie.

 

Islam rastie dvojnásobne rýchlo ako celé obyvateľstvo
Islam je s jednou miliardou prívržencov jedným z najväčších náboženstiev sveta. Podľa štúdie amerického výskumného inštitútu Pew (Washington) bude moslimské spoločenstvo do roku 2050 rásť dvakrát tak rýchlo ako celkové obyvateľstvo. Je pravdepodobné, že islam kresťanstvo v druhej polovici tohto storočia predstihne. -zg-

 

Betlehem prezentuje vianočné motto

V sobotu 5. decembra večer budú v Betleheme zvoniť zvony pokoja a zapália svetlá na vianočnom stromčeku

Betlehem, 3.12.2015 (KAP/KNA) 018 582 – „Na Zemi existuje niečo, čo je hodné pokoja“ – tak znie vianočné motto mesta Betlehem. Oznámila to primátorka mesta Vera Babounová spolu so svojím zástupcom Issamom Juhom vo štvrtok. Betlehem sa nachádza v ťažkej situácii, ako povedala Babounová vo vianočnom posolstve. Hoci spravodlivosť a pokoj sa zdajú byť v súčasnosti veľmi vzdialené, vysiela Betlehem ako „hlavné mesto Vianoc“ napriek tomu univerzálne posolstvo pokoja do celého sveta.
Betlehem trpí zraneniami spôsobenými mestu, nedostatkom spravodlivosti a dôstojnosti, ako povedala primátorka. Poukázala aj na „mučeníkov a zranených“ nedávnej vlny násilia v izraelsko-palestínskom konflikte. Mesto okrem toho zápasí proti stavbe ďalšieho izraelského múru a pretrvávajúcemu obsadeniu.
Okrem motta zverejnili aj program Adventu a Vianoc. V sobotu 5. decembra večer budú v Betleheme zvoniť zvony pokoja a zapália svetlá na vianočnom stromčeku na centrálnom Jasličkovom námestí. Do konca vianočných sviatkov sa budú konať početné koncerty, výstavy a rôzne aktivity.
Pre tradičný príchod latinského patriarchu Jeruzalema, Fouada Twala do Betlehema mesto ohlásilo zmeny, ktoré oznámia neskôr. Vianočné oslavy v Betleheme sa skončia 19. januára slávením pravoslávnych Arménov. -zg-

Naozaj treba mudrovať až tak veľa, aby sme vnímali zoslaného Tešiteľa?

Advent 2015
Viacerí hovoria, vrátane otca Františka, že tretia svetová vojna už prebieha. Je to iste aj boj
zbraní a vytečenej krvi, ale predovšetkým súboj koncepcií, boj o zdravý rozum a o naozajstnú
úprimnosť. Čo k tomu môže povedať katolícka Cirkev, tá stáročná skala Petrova, ktorá sa akosi podozrivo drobí?

Na jednej strane iste treba vnímať realitu, ale na druhej strane nemôžeme ľuďom brať vieru v možnosť dokonalosti, čistoty a nevinnosti. Asi kvôli tejto viere sa ľudia stávajú kňazmi. Myslím si, že v tomto smere sa popustilo už až príliš. Isteže sa máme riadiť svojím svedomím, ale nemôžeme individuálnym svedomiam prispôsobovať pravdy viery a pravidlá morálky. Pretože aj psychopati majú svoje svedomie a „zradné je srdce človeka, kto sa v ňom
vyzná?“

Nuž a čo dodať k moslimom a ich invázii do pevnosti Európa? Sú nám akýmsi zrkadlovým obrazom a výčitkou v tom, čo sme zanedbali a čo samovražedne ignorujeme. Mne osobne síce možno vyčítať, že meditujem o tom od pivného stola, ale syn prešiel Egypt, Palestínu, Sýriu, Afganistan a aj Irak a nie raz. Tvrdí, že samotní moslimovia chápu svoj deficit v neschopnosti odpúšťať a to aj voči sebe navzájom.

Ak neexistuje odpustenie vo sfére telesných pokušení, neexistuje odpustenie vôbec. Kristus to chápal, zdá sa, že Mohamed to nepochopil. Prinajmenšom sa dá na mnohých konkrétnych príkladoch dokázať, že to nechápu mnohí jeho súčasní interpreti. Problém je teda v tom, že islam je nielen viera v Boha, ktorá je chvályhodná, ale je to aj spoločenský poriadok, ktorý sa často javí ako nespoločenský neporiadok a islamské zákonodarstvo je v otvorenom rozpore nielen s kresťanstvom, ale aj s ľudskou civilizáciou. Ak to otvorene nepovieme, zapierame nielen samých seba, nielen Krista, ale celému svetu pomáhame do záhuby.

Na záver by som všetkým dodal trochu optimizmu. Je možné, že keď my kresťania budeme mať viac viery a moslimovia viac láskavosti, svet sa dá znovu dohromady a aj katastrofy budú milosrdnejšie, pretože je milosrdný Boh, v ktorého veríme. Alebo už ani nie? Pokúsil som sa v tejto krátkej glose naznačiť, čo je toho príčinou. Bez viery sa nemožno páčiť Alahovi a ani nášmu Bohu, o ktorom nás informoval Ježiš Kristus a ktorý prostredníctvom Ducha svätého účinkuje až do skonania vekov. Denne sa modlím za to, aby sme to pochopili.

Ducha svätého a Božieho nazývame Paraklétom, teda Tešiteľom a dúfam, že som aspoň pár veriacich touto meditáciou nielen pohoršil, ale aj potešil.

Vlado Gregor

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.