Niinistö: Prisťahovalci musia vo Fínsku akceptovať tamojšie hlavné hodnoty. + Dáni odmietli urobiť krok vpred, vyhlásil premiér po referende

Prisťahovalci, ktorí chcú zostať vo Fínsku, budú povinní akceptovať hlavné hodnoty krajiny – demokraciu, rovnoprávnosť, ľudské práva, inak budú musieť krajinu tisícich jazier opustiť
Vo vysielaní tamojšieho verejnoprávneho rozhlasu YLE to dnes vyhlásil fínsky prezident Sauli Niinistö. Informácie priniesli tlačové agentúry TASS a MTI.

Rezort vnútra severskej krajiny ráta do konca kalendárneho roka 2015 s 35 000 osobami, ktorí vo Fínsku požiadajú o azyl. Pôvodne ministerstvo rátalo dokonca s 50 000 žiadateľmi.

Väčšina z 30 000 migrantov, ktorí v tomto roku dorazili do Fínska, sa do krajiny presunula zo Švédska, avšak asi tri stovky z nich aj z Ruskej federácie.

Fínska pohraničná stráž už avizovala, že v prípade početnej vlny migrantov dočasne uzavrie jeden z fínsko-ruských hraničných priechodov, aby sa mohla venovať nevyhnutným formalitám v prípade migrantov, ktorí dorazili do krajiny.

http://www.hlavnespravy.sk/niinisto-pristahovalci-musia-vo-finsku-akceptovat-tamojsie-hlavne-hodnoty/717594

 

Dáni odmietli urobiť krok vpred, vyhlásil premiér po referende
Dánsky premiér vyhlásil, že dôvodom, prečo Dáni povedali nie, je neistota a problémy Európy.

KODAŇ. Dánski voliči povedali v štvrtkovom referende hlasné „nie“ ďalšiemu zbližovaniu s Európskou úniou, ktoré presadzovala ich vláda. Informovali o tom v piatok svetové tlačové agentúry DPA a Reuters vychádzajúce z konečných výsledkov ľudového hlasovania.

„Výsledky sú známe, je to jasné nie,“ uviedol dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen. „Napriek tomu, že som dúfal v iný výsledok, budem tento výsledok samozrejme plne rešpektovať,“ dodal.

Proti návrhu hlasovalo 53,1 percenta voličov, zatiaľ čo za zrušenie doterajších výnimiek Dánska z uplatňovania spoločných predpisov EÚ, ktoré navrhovala vláda, hlasovalo 46,9 percenta voličov.

Uviedli to zhodne dánske televízne stanice DR a TV2, po spočítaní všetkých hlasov.

V Europole chcú zostať
„Dáni odmietli urobiť krok vpred,“ vyhlásil Rasmussen. „Dôvodom prečo Dáni odmietli schváliť, čo sme navrhovali je neistota, a tiež to, že Európa momentálne čelí ďalším problémom, ako je napríklad utečenecká kríza,“ dodal.

Dánska vláda podľa jeho slov začne vyvíjať úsilie potrebné na to, aby krajina aj napriek výsledkom referenda mohla naďalej zostať členom v Európskom policajnom úrade (Europol).

Agentúra DPA doplnila, že dánsky premiér už o výsledkoch hovoril s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom ako aj s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom, s ktorými by sa mal stretnúť 11. decembra v Bruseli.

Prediskutujú, čo ďalej
V pondelok by sa mal Rasmussen zase stretnúť s lídrami ostatných dánskych strán, aby s každým z nich jednotlivo prediskutoval, ako ďalej postupovať.

Doterajší systém zavedený v roku 1993 umožňoval Dánsku zostať mimo všetkých nadnárodných politík EÚ v rezortoch vnútra a spravodlivosti.

Avšak po prijatí Lisabonskej zmluvy v roku 2009 sa na nadnárodnú úroveň presunula väčšia časť spolupráce v EÚ, čo sa dotklo aj policajnej organizácie Europol.

http://www.sme.sk/c/8093432/dani-odmietli-urobit-krok-vpred-vyhlasil-premier-po-referende.html#ixzz3tL62S0Nm

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.