Francúzsko: Imam ráta so zavretím až 160 mešít. Konajú sa v nich nenávistné kázne alebo sú centrom vnútroislamského štvania. + Otvorenie Svätého roku

Otvorenie Svätého roku: Údery kladivom nebudú
Doha, 4.12.2015 (kath.net/KNA) 018 587 – Jeden z popredných imamov vo Francúzsku počíta so zatvorením až 160 mešít v týchto mesiacoch pre podozrenie z extrémizmu.
«Medzi 100 až 160» islamských modlitební by mohlo byť zatvorených, pretože ich prevádzkujú bez povolenia, konajú sa v nich nenávistné kázne alebo sú centrom vnútroislamského štvania, ako povedal Hassan El Alaoui pre arabský vysielač Al-Džazíra vo štvrtok.

Viva-Cristo-Rey
Imam, ktorý sa v r. 2005 stal prvým moslimským duchovným vo väzniciach vo Francúzsku a má kompetenciu menovať imamov, sa pri tomto odhade odvolal na rozhovory s francúzskym ministerstvom vnútra. Už uskutočnené zatvorenie troch mešít v Lagny-sur-Marne pri Paríži označil El Alaoui ako právoplatný krok štátnych orgánov po tom, čo tam našli «ilegálne veci».
Podľa El Alaouisa je vo Francúzsku 2600 mešít. Od pôvodcov útokov v Paríži z 13. novembra sa imam zreteľne dištancoval. «Teroristi sú bandou zlodejov a drogových dílerov v náboženskom odeve», vyhlásil pre vysielač Al Džazíra. Nejde tu o moslimov. Tieto útoky predstavujú «bezpečnostnú otázku pre každého» dar, ako povedal imam. –zg-

 

Otvorenie Svätého roku: Údery kladivom nebudú

Vatikán, 6.12.2015 (KAP) 018 589 – Pápež František otvorí v utorok o 9.30 hod. v Bazilike sv. Petra Mimoriadny Svätý rok 2015/16. „Iubiliaeum Misericordiae“ (Jubileum milosrdenstva) potrvá do 20. novembra 2016. V Ríme sa očakáva nápor pútnikov, bezpečnostné opatrenia zostrili. Na slávnosti otvorenia sa zúčastní aj emeritný pápež Benedikt XVI. (2005-2013) v predsieni Baziliky sv. Petra, keď František oficiálne otvorí Svätý rok milosrdenstva.
Dátum Svätého roka vyzdvihuje 50. výročie ukončenia Druhého vatikánskeho koncilu (1962-1965). Slávnosť otvorenia roka sa začne čítaniami zo štyroch konštitúcií koncilu a prebehne podľa zjednodušeného obradu. Pápež sa vzdáva troch symbolických úderov kladivom zvyčajných pri doterajších Svätých rokoch a aj strhnutia zamurovania k Svätej bráne v Bazilike sv. Petra.
František sa obmedzí na otvorenie brány a rozovretie jej oboch krídel. Cez ňu potom majú potom počas jedenásť a pol mesiacov prechádzať milióny pútnikov v modlitbe a s úmyslom obrátenia a milosrdenstva.
Na rozdiel od minulosti sa má Svätý rok 2015/16 sláviť nielen v Ríme, ale vo všetkých miestnych cirkvách. V každej diecéze, nielen v Bazilike sv. Petra, sa má otvoriť svätá brána.
Napriek tomu má aj Rím pritiahnuť znova veľké zástupy pútnikov – hovorí sa až o 33 miliónoch. Mesto Rím sa muselo na tento masový nápor pripraviť za deväť mesiacov. Tento stres ešte priostrilo odstúpenie primátora Ignazia Marina pre korupčný škandál a rozpad mestskej rady.
Už od útokov v Paríži bolo jasné, že bezpečnosť pútnikov bude mimoriadnou výzvou. Prefekt mesta Franco Gabrielli vystrašil už v lete Rimanov a potenciálnych hostí. Keď hovoril o „prvom Svätom roku v ére IŠ“ a o ohrození medzinárodným terorizmom.
V Ríme a najmä v okolí Vatikánu bezpečnostné opatrenia podstatne zostrili. Polícia a karabinieri dostali nové personálne ako aj materiálne zdroje.

Rím zostáva veľkým staveniskom
Budovanie potrebnej infraštruktúry na prijatie a riadenie prúdu pútnikov sa začalo až v októbri. K otvoreniu Svätej brány až do februára zostane Rím veľkým staveniskom s rozkopanými ulicami a veľkými obchádzkami.
Ale aj vatikánski plánovači museli zostaviť program rýchlym tempom. František zveril prípravy Pápežskej rade pre novú evanjelizáciu, na ktorej čele stojí arcibiskup Rino Fisichella. Nedávno dostal posilu v osobe odvolaného nemeckého biskupa Franza-Petera Tebartza-van Elsta.

V centre Fisichellovho programu stoja 1-3 dňové jubilejné podujatia pre jednotlivé cirkevné a spoločenské skupiny: pre kňazov, rehoľníkov, katechétov a diakonov, pre mladých, chorých a postihnutých a najmä pre pracovníkov sociálno-charitatívnych služieb. Ešte neistý je dátum, kedy má byť svätorečená Matka Terézia z Kalkaty (1910-1997). Toto slávenie potom bude v každom prípade predstavovať vyvrcholenie „Iubilaeum Misericordiae“.

Pápež navštívi väznice a utečencov
Popri veľkých stretnutiach a liturgiách sa plánujú ako druhý prvok Jubilejného roku symbolické gestá milosrdenstva, ktorý pápež vydá pre ľudí v existenciálne okrajových situáciách. K tým sa potom majú pridať aj biskupi vo svojich diecézach. Majú sa konať návštevy nemocníc, väzníc, utečeneckých táborov a charitných zariadení.
Organizátori sa však zameriavajú aj na pútnikov, ktorí pricestujú individuálne a budú sa chcieť zúčastniť generálnych audiencií alebo nedeľnej modlitby Anjel Pána s pápežom. Pre nich budú v historickom centre Ríme k dispozícii viaceré kostoly na prijatie a prípravu v modlitbe.
Aby sa prekročenie Svätej brány stalo duchovnou chvíľou, zriadia pre pútnikov zvláštny prístup. Majú byť nerušení turistickým ruchom a dotieravými sprievodcami cudzincov. -zg-

 

Začali sa adventné kázne kazateľa R. Cantalamessu

Vatikán, 4.12.2014 (RV) 018 588 – Piatkom 4 decembra sa začali tradičné adventné kázne pápežského kazateľa kapucína Raniera Cantalamessu. Svätý Otec spolu s Rímskou kúriou si vypočuli prvú kázeň na tému „Cirkev ako Kristovo telo a jeho nevesta“. Tohtoročný cyklus troch kázní rozoberá základný dokument II. vatikánskeho koncilu o Cirkvi – vieroučnú konštitúciu Lumen gentium – Svetlo národov. -jb-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.