Norské úrady nariadili odstránenie krížov. Nóri sa búria. + Nórsko našlo spôsob, ako nenásilne vrátiť naspäť migrantov. Nebude to však zadarmo

VIDEO: Norské úřady nařídily sundat kříže, uprchlíci přicházejí! Norové se začali bouřit a vláda couvla. Ale žába se už přesto vaří! [CZ Titulky]
Hejna kobylek, která zaplavila Evropu, mají poslední dohru i v Norsku. Tamní úřady nařídily církevním kongregacím, aby před příchodem dalších vln migrantů odstranily z budov veškerou náboženskou výzdobu, kříže a svaté obrázky s Ježíšem Kristem, aby se azylanti necítili po příjezdu uraženi. Mnoho církevních organizací uposlechlo a začalo odstrojovat celé kostely, sundavat výzdobu, odstraňovat kříže, zakrývat fresky a malby, aby bylo vše nachystáno na nové obyvatele.

Několik církevních organizaci tento krok však odmítlo a na sociálních sítích se spustila kampaň, která nakonec donutila norskou vládu couvnout. Nově tedy není povinné odstraňování výzdob a křížů, ale je to pouze doporučené. Nadále však platí zákaz křesťanských bohoslužeb v těchto objektech po celou dobu, kdy tam budou uprchlíci ubytováni.

Ve výše připojeném videu, které jsem přeložil do češtiny, je i rozhovor s představitelem kongregace, který odstranění výzdoby odmítl. V jeho rozhovoru je však mluvnický omyl a netuším, jestli jde o jeho přeřeknutí nebo Freudovský syndrom. Mluví totiž ve smyslu o tom, že imigranti by si měli uvědomit, že když přijdou do nového místa, měli by přijmout pravidla. Dotyčný představitel ve videu ale hovoří o Norech jako o „guestech“, tzn. o hostech, kteří by měli přijmout pravidla těch nově příchozích. Upozorňuji na to, pokud byste si v titulkách tohoto všimli. Televize RT rozhovor s ním sestříhala, takže jde možná jen o vypadnutí smyslu v kontextu, anebo jenom prostě pán zaměnil „guest“ za „host“, nicméně ta jeho věta z anglického pohledu dává jiný smysl, než v jakém kontextu pán mluví.

-VK-

http://aeronet.cz/news/video-norske-urady-naridily-sundat-krize-uprchlici-prichazeji-norove-se-zacali-bourit-a-vlada-couvla-ale-zaba-se-uz-presto-vari-cz-titulky/

 

Nórsko našlo spôsob, ako nenásilne vrátiť naspäť migrantov. Nebude to však zadarmo

Mnohým migrantom nebol v Nórsku udelený azyl, a tak sa chystajú na návrat domov. Táto severská krajina im však ponúka “pekné” financovanie ich odchodu

V Nórsku je prudký nárast prílivu žiadateľov o azyl. Nie všetci ho však dostanú, navyše treba naň dlho čakať. “Mysleli si, že keď prídu do Nórska, budú vybavení pomerne rýchlo. Že budú mať možnosť chodiť do práce a študovať. A že sa im možno podarí dokonca dostať aj svoju rodinu do Nórska,” hovorí Katinka Hartmannová, vedúca návratovej jednotky riaditeľstva pre imigráciu (UDI) v Nórsku.

Po prvotnej eufórii však nastala realita. Hartmannová pokračuje v rozprávaní, že “pre mnohých je to príliš dlhé čakanie trvajúce aj roky, aby sa spracovali žiadosti o zlúčenie azylanta s rodinou”. Tak dlho čakať nechcú, preto “môžu požiadať o pomoc pri návrate”.

Rodina s dvomi deťmi, chystajúca sa na návrat domov, môže takto získať až 80 000 nórskych korún (približne 8360 eur) vrátane letenky. Preto nie je nič výnimočné, že Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) eviduje zvýšený počet žiadostí o návrat. “Začiatkom tohto roka počet predstavoval necelých 100 žiadostí za mesiac. V októbri už 150 a v novembri viac ako 230,” hovorí šéf nórskej pobočky IOM Joost van der Aalst.

Takýto krok podporili vládne strany v Nórsku a konkrétne Strana stredu (Senterpartiet – Sp), Nórska strana práce (Arbeiderpartiet – AP), ľavicová Nórska liberálna strana (Vestre – V) a demokrati.

Hartmannová dodáva, že doteraz počas tej dlhej doby nebolo žiadnym spôsobom možné naspäť vracať migrantov, a teraz, keď sa to dá, pomôžu im v tom. Verí, že sa v budúcnosti vytvorí viac takýchto podobných iniciatív.

Žiaľ, nebude to zadarmo.

http://www.hlavnespravy.sk/norsko-naslo-sposob-ako-nenasilne-vratit-naspat-migrantov-nieco-to-vsak-stoji/719171

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.