Nemecký súd: Amazon nemôže pracovníkov nútiť robiť v nedeľu. + Veľký piatok pripomínajúci ukrižovanie Ježiša Krista, bude v Česku štátnym sviatkom

J. Čunek: „Keď chceme obhajovať kresťanské hodnoty, mali by sme obhajovať aj ich symboly.“
V obchode sa však bude pracovať aj v posledných dvoch predvianočných nedeliach, prídu dobrovoľníci.
LIPSKO. Saský vrchný správny súd zakázal prácu v nedeľu v Lipskom sklade amerického zásielkového obchodu Amazon. Informoval o tom portál nemeckej spravodajskej televízie N24.
Viva-Cristo-Rey
Odborový zväz zamestnancov obchodu a verejných služieb Verdi sa pokúšal dostať zamestnávateľa v predvianočných dňoch pod tlak hrozbou štrajku proti vyžadovanej práci v nedeľu pred Vianocami. Súčasne išiel s výhradami proti práci v nedeľu aj na súd a ten dal odborárom za pravdu. Vedenie zásielkového obchodu v Lipsku informovalo zákazníkov, že nikto sa nemusí vzdať svojich vianočných darčekov.

Správny súd zakázal Amazonu v Lipsku pracovať v nedeľu počas tretej a štvrtej adventnej nedele, 13. a 20. decembra.

Vedenie Amazonu argumentovalo na súde tým, že práca v nedeľu bola nevyhnutná, lebo prišlo veľmi veľa objednávok. Prácu v nedeľu však možno od zamestnancov požadovať len v prípade, že by jej nevykonaním hrozili neodstrániteľné škody. Zásielkové obchody však pred Vianocami každoročne dostávajú nadmerné množstvo objednávok.

V obchode sa však bude pracovať aj v posledných dvoch predvianočných nedeliach, prídu dobrovoľníci.

Proti práci v nedeľu sa búrili tento týždeň aj pracovníci Amazonu v ďalších skladoch v Nemecku. Štrajk visel v piatok (11. 12.) vo vzduchu v hesenskom Bad Hersfelde, bavorskom Grabene a v severoporýnsko-vestfálskych mestách Werne a Rheinburg.

http://ekonomika.sme.sk/c/20066564/nemecky-sud-amazon-nemoze-pracovnikov-nutit-robit-v-nedelu.html

Veľký piatok bude v Česku štátnym sviatkom

Praha 2. decembra (TASR) – Senát parlamentu Českej republiky schválil dnes o jeden hlas, aby sa veľkonočný Veľký piatok, pripomínajúci ukrižovanie Ježiša Krista, stal novým sviatkom a dňom pracovného pokoja. Za bolo 38 senátorov, sedem ich bolo proti a 30 sa zdržalo hlasovania. Pod zákonom chýba už len podpis prezidenta Miloša Zemana, informuje spravodajský server iDNES.cz

Veľký piatok bol štátnym sviatkom aj v niekdajšom Československu. Zrušený bol až za komunistického režimu v roku 1951.

„Keď chceme obhajovať kresťanské hodnoty, mali by sme obhajovať aj ich symboly,“ povedal kolegom senátorom Jiří Čunek z KDU-ČSL. Práve jeho stranícky kolega, šéf poslancov kresťanských demokratov Jiří Mihola, s návrhom, aby bol Veľký piatok novým sviatkom, prišiel a získal na to podporu vlády a potom aj 117 poslancov Snemovne českého parlamentu.

V Senáte boli so schvaľovaním zákona nečakané komplikácie. „Mal by to byť čas stíšenia a zamyslenia,“ vysvetľoval však kolegom Zdeněk Papoušek, nestraník zvolený v Brne s podporou ľudovcov.

Zákon podporil aj šéf hornej komory parlamentu Milan Štěch z ČSSD, ale mnohí senátori navrhovali zákon vrátiť do Snemovne.

„Sviatky stratili dávno pôvodný zmysel, ide len o to, že je voľno,“ tvrdil senátor Jaroslav Kubera z ODS. Nakoniec ale o jeden hlas prešiel návrh jeho straníckeho kolegu Milana Pešáka, aby bol zákon povoľujúci Veľký piatok prijatý bezo zmien, píše iDNES.cz.

http://www.teraz.sk/zahranicie/velky-piatok-bude-v-cesku-statnym-sviatk/169086-clanok.html

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.