USA: Tradicionalisti vyzývajú pápeža k odstúpeniu. + Klaus kritizoval pápeža Františka, jeho slová o pomoci migrantov označil za falošné

Oficiálna správa z Rádia Vatikán
USA, 15.12.2015 (kath.net/RV) 018 627 – Tradicionalistickí katolíci z USA blízki „Kňazskému bratstvu sv. Pia X.“ vyzvali pápeža Františka, aby zmenil kurz, alebo odstúpil. Informovalo o tom „Rádio Vatikán“ s odvolaním sa na časopis „The Remnant“. V liste pápežovi uverejnenom 8. decembra sa uvádza:

Franti-ek-bude-ma-v-ruk-ch-kone-n-rozhodnutie-o-uveden-z-verov-Biskupskej-synody-do-ivota

Vaša Svätosť,
pápež Celestín V. (r. 1294), uznajúc svoju neschopnosť pre úrad, na ktorý ho tak nečakane zvolili ako pustovníka Petra z Morrone, a vidiac vážne poškodenie, ktoré spôsobila jeho zlá vláda, rezignoval na pápežský stolec po iba piatich mesiacoch. Bol kanonizovaný v r. 1313 pápežom Klementom V. Pápež Bonifác VIII. odstránil každú pochybnosť takéhoto mimoriadneho pápežského aktu, a v „ad perpetuam rei memoriam“ potvrdil, že rímsky pápež môže slobodne rezignovať.
Rastúci počet katolíkov, vrátane kardinálov a biskupov, si začína uvedomovať, že Váš pontifikát, teda výsledok nečakaného zvolenia, podobne spôsobuje vážne škody Cirkvi. Stalo sa nemožným popierať, že nemáte schopnosť ani vôľu robiť to, čo váš predchodca správne označil ako záväzok, ktorý pápež musí plniť: „neustále zaväzovať seba a Cirkev v poslušnosti voči Božiemu slovu, vzhľadom na každý pokus prispôsobovať si ho, zrieďovať ho, ako aj vzhľadom na každú formu oportunizmu.”
Úplne v protiklade s tým, ako ukazuje priložený – libellus – ste poskytli mnohé náznaky alarmujúceho nepriateľstva voči tradičnému učeniu Cirkvi, disciplíne a zvyklostiam a voči veriacim, ktorí sa to usilujú brániť, zatiaľ čo ste priveľmi zamestnaný sociálnymi a politickými otázkami mimo kompetencie rímskeho biskupa. Dôsledkom toho nepriatelia Cirkvi sa neustále tešia z Vášho pontifikátu a vyzdvihujú vás nad všetkých vašich predchodcov. Táto desivá situácia nemá obdobu v histórii Cirkvi.
Minulý rok, hovoriac o rezignácii pápeža Benedikta, Vaša Svätosť vyhlásila, že ak sa bude cítiť neschopná vykonávať pápežský úrad „urobil by som to isté“. Na prvé výročie rezignácie pápeža Benedikta ste vyzvali veriacich, aby sa s Vami „spojili v modlitbe za Jeho Svätosť Benedikta XVI. – muža veľkej odvahy a pokory“.
S nemalou úzkosťou pod dohľadom Toho, kto nás bude súdiť v Posledný deň, my vaši veriaci, s úctou prosíme Vašu Svätosť, aby ste zmenili kurz pre dobro Cirkvi a blaho duší. Ak tak neurobíte, nebolo by lepšie pre Vašu Svätosť, keby ste sa radšej zriekli Petrovho stolca ako ďalej viesť niečo, čo hrozí byť katastrofickým kompromisom integrity Cirkvi?
V tomto ohľade si prisvojíme slová sv. Kataríny Sienskej, učiteľky Cirkvi, z jej slávneho listu pápežovi Gregorovi XI., na ktorého naliehala, aby zaviedol Cirkev na správny kurz počas jednej z jej najväčších kríz: „Keďže On Vám dal autoritu a Vy ste ju prijali, mali by ste používať svoju cnosť a moc: a ak nie ste ochotný ju používať, bolo by pre Vás lepšie rezignovať na to, čo ste prijali …“
Mária, Pomocnica kresťanov, oroduj za nás!
Vaši veriaci v Kristovi, Christopher A. Ferrara (a ďalších 13 podpisov.)
Za tým je výzva petíciu podpísať.

V priloženom dlhom zozname obvinení sa uvádza napríklad, že František namiesto náuky Cirkvi šíri svoje „vlastné idey“. Tie siahajú podľa názoru autorov listu až po „manifestačnú mylnú náuku“. Kritizuje sa aj pápežská encyklika „Evangelii Gaudium“ z r. 2013. Autori sa pustili aj do synody biskupov o rodine. Tá je podľa nich „jasným pokusom neomylnú náuku Cirkvi o manželstve, plodení detí a sexualite zriediť a prispôsobiť svetu“.
Okrem toho vyčítajú pápežovi, že príliš málo hovorí o potrate alebo antikoncepcii a príliš veľa o klimatických zmenách, zatiaľ čo v rovnakom čase „islamistickí fanatici na Blízkom Východe, v Afrike a v srdci Európy zakáľajú ľudí!“ -zg-

 

Klaus kritizoval pápeža Františka, jeho slová o pomoci migrantov označil za falošné

Bývalý český prezident Václav Klaus v rozhovore pre ČTK uviedol, že postoj pápeža Františka k migrácii je falošný. Jeho gestá označil za prázdne. Klaus tiež kritizoval Európsku úniu a nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú

„Pomoc blížnemu svojmu je pekný princíp a každý si má pre seba zvoliť toho blížneho svojho, ktorému chce pomôcť, ale klamať o tom, že pomáham miliónom, desať miliónom prázdnymi gestami, to ja jednoducho nemôžem predýchať,“ zverejnil český spravodajský portál Echo24.cz vyjadrenie Klausa.

Bývalý český prezident opätovne kritizoval postoj Európskej únie, ktorá na základe svojho spôsobu nazerania na svet, rozloženia inštitúcii, totálnej dedemokratizácii a postdemokratizácii, nemôže zvládať utečeneckú krízu.

Zároveň sa pousmial nad aktuálnym prístupom kancelárky Merkelovej k utečencom. Poukázal na rozpor v jej vyjadreniach, keď najprv vyzvala migrantov k pochodu na Európu a teraz sa postavila na čelo opačnej strany. Merkelová totiž na zjazde Kresťanskodemokratickej únie (CDU) zdôraznila, že je potrebné pracovať na znížení počtu migrantov, ktorí prichádzajú do Nemecka i Európskej únie.

V rozhovore pre ČTK sa Klaus vyjadril aj ku konfliktu v Sýrii. Kritizoval americkú inváziu do Iraku v roku 2003, ktorá má podľa neho podiel na problémoch Sýrie. Kriticky vníma pôsobenie Západu, ktorý je podľa neho hlúpy, pretože viac bojuje so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom ako s islamistami. Na druhej strane v Sýrii privítal postup Ruska, ktorý označil za zatiahnutie záchrannej brzdy, keďže Západ počas prechádzajúcich mesiacov totálne rezignoval v boji proti Islamskému štátu.

http://www.hlavnespravy.sk/klaus-kritizoval-papeza-frantiska-jeho-slova-o-pomoci-migrantov-oznacil-za-falosne/721933

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.