Eva Zelenayová: Zdegenerovaná politická scéna + Bajan porušil pri parkovaní v Petržalke zákon

V nedeľných televíznych diskusiách sa predstavili niektorí lídri strán. Špeciálne postavenie medzi nimi zaujíma KDH. Lebo ide o hnutie, ktoré v roku 1992 jediné hlasovalo proti prijatiu Deklarácie za zvrchovanosť Slovenskej republiky. Vtedajší líder KDH to neskôr vysvetľoval tým, že oni vedeli, kam Mečiar povedie Slovensko. Nechajme bokom jasnovidecké schopnosti Jána Čarnogurského, proti jeho argumentom sú dnes k dispozícii svedectvá, ktoré hovoria o niečom inom. Napríklad, že Anton Neuwirth požiadal poslanecký klub, aby hlasoval proti, “lebo s Čechmi nám bude lepšie”. KDH sa ani po rokoch neospravedlnilo občanom Slovenskej republiky za odmietnutie zvrchovanosti Slovenskej republiky, ale jeho členovia sa pokojne uchádzajú o účasť vo vláde Slovenskej republiky, ba aj o prezidentský post.
Eva Zelenayova
Ibaže odmietnutie zvrchovanosti SR nie je pre KDH minulosť. Nedávno sa jeho členom stal Alojz Hlina, ktorý sa vyznamenal strhávaním slovenskej vlajky z budovy SNS, no rovnako sa pokúsil strhnúť slovenskú vlajku účastníkom púte ku soche kráľa Svätopluka na Bratislavskom hrade. A organizátorom, Ľudovej strane Naše Slovensko, bránil v jej úsilí vzdať hold nášmu panovníkovi. Kto iný by mu otvoril náruč, ak nie KDH, ktorého aktuálny predseda Ján Figeľ bez hanby vyhlásil, že to, čo je dobré pre Slovensko, je dobré aj pre KDH.

Zaujímavé predvolebné tančeky predvádza predseda SaS Richard Sulík. O dušu bojuje proti utečencom, čo mu iste konzervatívne Slovensko schvaľuje, no netreba zabúdať na to, že SaS je liberálna strana, ktorá prišla do parlamentu s veľkým programom pre homosexuálov, čím sa strana zaradila k podporovateľom multikulturalizmu. Sulík demonštratívnou účasťou v ostatnom bratislavskom Pride pochode vyjadril podporu skupinám LGBTI. Keď sa strana dostane do parlamentu, aké hodnoty bude vyznávať? Niet pochýb, že liberálne.

Predsedu SNS Andreja Danka oslovili aktivisti Iniciatívy 2016 usilujúci sa pred nastávajúcimi voľbami o zjednotenie národno-kresťanských síl na jednu kandidátku. Danko to odmietol. Vraj on sa nepotrebuje spájať s Le Penovcami, Haiderovcami alebo Kotlebovcami. Že na Slovensku zostali rozprášené strany s národným a kresťanským princípom v politike, ale aj množstvo kresťanských iniciatív, ktoré by bolo treba zjednotiť, na to nereagoval. Danko si teda vytvoril svoju SNS a akú politiku hodlá robiť je zrejmé aj z toho, že národne orientovaných politikov vyhodil či vysunul na perifériu strany.

Vládcovia Rímskej ríše sa riadili heslom, že ľud potrebuje chlieb a hry. Na Slovensku polovicu z tohto ľudového programu realizuje Matovičova strana OĽaNO. Právom či neprávom napadá všetkých, čo mu prídu do cesty. No jestvujú voliči, pre ktorých niet väčšej radosti nad škodoradosť, takže Matovič im absolútne vyhovuje. Ak nie je chlieb, nech sa aspoň pobavíme.

Béla Bugár potrebuje maďarskú menšinu udržať v NR SR akcieschopnou a pripravenou kedykoľvek sa vyskytne príležitosť, vstúpiť do vlády. Čo zanechali v poľnohospodárstve a školstve iste nie je v záujme Slovenskej republiky. Výdatne mu však pomáhajú politici slovenskej národnosti, pre ktorých je jedno, na akej sú kandidátke, len nech sú tam. Bugár pre Világiho v prípade Slovnaftu urobil to, čo Mečiar pre Rezeša v prípade VSŽ. Bugárovi to však nikto nevyčíta, hoci zisky zo Slovnaftu plávajú dolu Dunajom rovno do Budapešti.

Najsilnejší politický subjekt Smer-SD sa usiluje robiť politiku pre všetkých. Ale to sa jednoducho nedá. Vidno to na tom, čo produkuje napríklad RTVS, na zúfalej ľudsko-právnej agende, ktorou síce Smer odmieta kvóty pre prisťahovalcov, ale na druhej strane prijímaním celoštátnych stratégií ľudsko-právneho charakteru oslabuje odolnosť obyvateľstva voči vplyvu multikulturalizmu. Napokon niektoré praktické kroky rezortu školstva ukázali, že nemá problém zaviesť do vzdelávacieho programu škôl ideológiu rodovej rovnosti. Smer môže byť silnou sociálnou demokraciou, ale na Slovensku potrebujeme aj silnú konzervatívnu stranu. Zo zvyšku politického spektra, ktoré v súčasnosti vegetuje v NR SR, nie je možné očakávať, že bude dôsledne dodržiavať a napĺňať hoci len preambulu Ústavy SR. Až tak zdegenerovala slovenská politická scéna.

http://blog.hlavnespravy.sk/251/zdegenerovana-politicka-scena/

 

Bajan porušil pri parkovaní v Petržalke zákon

Na základe výsledkov kontroly Najvyššieho kontrolného úradu to tvrdí jeho predseda Karol Mitrík.

BRATISLAVA. Starosta bratislavskej Petržalky Vladimír Bajan porušil pri presadzovaní novej parkovacej politiky v mestskej časti zákon o obecnom zriadení.

Tvrdí to na základe doterajších výsledkov kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR jeho predseda Karol Mitrík. Zmluvu so spoločnosťou EEI, ktorá mala v mestskej časti prevádzkovať nový parkovací systém, mal totiž starosta predložiť na rokovanie petržalským poslancom. Zastupiteľstvo však o zmluve nerokovalo a starosta ju podpísal bez jeho súhlasu.

„Zákon o obecnom zriadení, ktorý samospráva považuje za svoj ústavný zákon, jasne hovorí, že zmluvy, ktoré uzatvára obec, musia prejsť rokovaním zastupiteľstva. Táto zmluva rokovaním zastupiteľstva neprešla,“ povedal Mitrík. NKÚ v tomto prípade konštatuje porušenie zákona o obecnom zriadení, ktoré sa dá podľa Mitríka vyhodnotiť aj s možným trestnoprávnym dopadom na starostu.

Úrad kontroloval
„Považujem to za vážny problém. Starosta nemôže obísť zastupiteľstvo, aby taký vážny akt, kde ide o päť miliónov eur, uzavrel len tak, na základe právnych analýz,“ povedal šéf NKÚ. Ako podotkol, v súčasnosti vykonávajú právnu analýzu dôsledkov, pretože je tu vážne podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Celá kontrola v prípade kauzy parkovania v Petržalke nie je podľa Mitríka z formálno-právneho hľadiska celkom ukončená.

NKÚ však v tomto prípade kontroloval aj samotnú súťaž na prevádzkovateľa nového parkovania, a to, prečo Petržalka v tomto smere nepostupovala podľa zákona o verejnom obstarávaní ale podľa obchodného zákonníka. Taktiež sa kontrolóri pozreli na samotnú zmluvnú cenu. Aj v tomto smere nadobudli „isté zistenia“, no najhlavnejším problémom je podľa NKÚ nepredloženie predmetnej zmluvy zastupiteľstvu.

Petržalka sa prevádzkovanie parkovania rozhodla zveriť externej firme EEI. Vo verejnej obchodnej súťaži ju vybrala z troch kandidátov a v júni s ňou podpísala koncesnú zmluvu na 4.999.999 eur. Ak by bola suma len o euro vyššia, musela by samospráva vyhlásiť verejné obstarávanie.

Odstúpenie od zmluvy
EEI však v októbri odstúpila od zmluvy s mestskou časťou. Vysvetlila to tým, že útoky na spoločnosť a znevažovanie jej dobrého mena či odbornosti už prekročili únosnú mieru. Mestskej časti to firma oznámila pred rokovaním miestneho zastupiteľstva, na ktorom mali poslanci rokovať o novom parkovaní a schválením všeobecne záväzného nariadenia (VZN) systém spustiť.

Petržalskí poslanci starostovi Bajanovi vyčítali, že zmluvu podpísal bez súhlasu zastupiteľstva. To totiž schvaľovalo iba zásady parkovacej politiky, kde sa hovorilo, že systém bude robiť externý partner, ktorý vyjde zo súťaže. Taktiež, že podmienky súťaže boli nastavené v prospech jednej spoločnosti.

Niektorí miestni poslanci sa pre súťaž na prevádzkovateľa nového parkovania v Petržalke obrátili na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) aj na NKÚ. Podľa týchto poslancov mestská časť pri súťaži „podliezla“ verejné obstarávanie len o jedno euro a úrad tak má teraz preskúmať, ako samospráva sumu vypočítala.

Bajan ešte v septembri reagoval, že zmluva neprišla na rokovanie zastupiteľstva, lebo sa takto dohodol s predsedami klubov. „Že niektorí členovia klubov nerešpektujú svoje vedenie, ktoré mi to takto odporúčalo, to už nie je môj problém,“ uviedol vtedy s tým, že zmluva je platná, aj keď nebola v zastupiteľstve schválená.

Čo je výhodnejšie?
Petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová pre TASR v minulosti uviedla, že obchodnú súťaž vníma samospráva po porade s právnikmi ako výhodnejšiu. „Má prísnejšie kritériá, ktoré nepustia do súťaže rôznych špekulantov, ktorí by svojou neschopnosťou zaviesť systém za milióny eur mohli spôsobiť mestskej časti obrovské finančné problémy,“ vysvetlila.

Okresná prokuratúra podľa jej slov podnet poslanca Jána Hrčku na prešetrenie súťaže zmietla zo stola, pretože neexistoval dôvod, aby sa vecou vôbec zaoberala. Ako uviedla tiež, prokuratúra potvrdila aj stanovisko samosprávy, že koncesnú zmluvu v tomto prípade neschvaľuje zastupiteľstvo, ako to tvrdil ďalší z poslancov Milan Vetrák. Mestská časť sa takto odvolávala aj na ÚVO. Aj ten mal rozhodnúť podľa Platznerovej rovnakým spôsobom.

http://bratislava.sme.sk/c/8106164/bajan-porusil-pri-parkovani-v-petrzalke-zakon.html?ref=trz

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.