Benedikt XVI. poprel špekulácie o neplatnosti svojho odstúpenia

Emeritný pápež Benedikt XVI. poprel špekulácie o tom, že jeho rozhodnutie odísť z čela katolíckej cirkvi nebolo dobrovoľné. Uviedol to vo vyjadrení, ktoré zaslal viacerým talianskym médiám.
„Neexistuje ani najmenšia pochybnosť o platnosti mojej abdikácie zo služby svätého Petra … Špekulácie o jej platnosti sú jednoducho absurdné,“ citovali Benediktove slová noviny La Stampa.
Benedikt XVI. a Frantisek images (1)

Podľa cirkevného práva je rezignácia pápeža platná len v prípade, ak bolo príslušné rozhodnutie prijaté v úplnej slobode a bez nátlaku iných osôb. Benedikt zdôraznil, že jeho odstúpenie jednoznačne spĺňa uvedenú podmienku.
Emeritný pápež svojím listom reagoval na novú vlnu dohadov o dôvodoch svojej abdikácie, ktoré sa v súvislosti s jej prvým výročím objavili v talianskych médiách.

Konzervatívny denník Libero minulý týždeň opäť oživil domnienky, že Benediktovo odstúpenie by nemuselo byť platné, keďže si ho údajne vynútila istá skupina kardinálov. Noviny tiež naznačili, že 86-ročný Benedikt XVI. sa stále cíti byť pápežom, keďže stále nosí bielu reverendu.

„Nosenie bielej reverendy a zachovanie mena Benedikt je motivované čisto praktickými dôvodmi … Ide o ďalší príklad úplne nepodloženej špekulácie,“ reagoval na uvedené tvrdenie emeritný pápež podľa webovej stránky Vatican Insider.

Benedikt oznámil svoj úmysel odísť z pápežského stolca vlani 11. februára ako vôbec prvá hlava katolíckej cirkvi po 600 rokoch. Svoje rozhodnutie zdôvodnil ubúdajúcimi silami a fyzickou i psychickou záťažou spojenou s jeho úradom.

Z funkcie odišiel 28. februára a 13. marca 2013 ho na čele cirkvi nahradil František, prvý pápež neeurópskeho pôvodu po 1300 rokoch.

http://www.ta3.com/clanok/1035755/benedikt-xvi-poprel-spekulacie-o-neplatnosti-svojho-odstupenia.html

Tento obsah bol zaradený v Správy. Zálohujte si trvalý odkaz.