Kodaň chce od utečencov, aby za seba zaplatili. Dáni im plánujú brať bohatstvo. + Šéf Frontexu priznal, že utečenci predstavujú bezpečnostné riziko

Dánska vláda prichádza s prevratným návrhom v rámci riešení migračnej krízy, ktorá zasiahla Európu. A najmä jej severnú časť. Prichádzajúcich záujemcov o azyl chce prešacovať.
Dáni k tomuto kroku pristúpili z jednoduchého dôvodu. Podľa znenia návrhu zákona totiž prišelci musia za seba zaplatiť. Teda ak majú čím. Policajné kontroly budú v prípade vstupu zákona do praxe zamerané na šperky či vysokú hotovosť.
Kotleba Najvyssi casvystupit z EU
Návrh z dielne vlády politicky korektnej krajiny neostal dlho bez povšimnutia. Koncom minulého týždňa sa doňho už stihol pustiť americký denník Washington Post.

Ten dokonca vytiahol prirovnania k nemeckým nacistom a ich kontrolám Židov počas holokaustu.

Nad 400 eur

„Zákon bude dávať dánskym úradom právomoc prehľadávať oblečenie a batožinu žiadateľov o azyl a ďalších migrantov bez povolenia na pobyt. Cieľom je nájsť zdroje na pokrytie nákladov (na ich pobyt),“ píše sa v zákone, z ktorého cituje portál RT.

Podľa návrhu zákona sa prípadná konfiškácia nebude týkať mobilných telefónov, hodiniek ani snubných prsteňov. No hotovosť nad 400 eur bude políciou pri prehliadke batožiny skonfiškovaná.

Keď majú, nech platia

Verejná kritika donútila verejne sa ozvať samotných členov dánskej vlády. Vyjadrila sa najpovolanejšia, ministerka pre migráciu Inger Stojbergová.

„Badám, že niektoré zahraničné médiá si vzali na mušku naše plány odobrať uchádzačom o azyl cennosti a žiadať, aby zaplatili za svoj pobyt v azylových centrách. Nie je však dôvod na kritiku. Pretože ak ste Dán a máte cennosti v hodnote prekračujúcej v prepočte viac ako 1300 eur, môžu vás požiadať o ich predaj pred prijatím dávky v nezamestnanosti. V Dánsku sa musíte sami snažiť, ako sa dá,“ napísal politička na svojom konte na Facebooku.

Američania nechápu

Ozval sa aj premiér Lars Rasmussen.

„Média maľujú nesprávny obraz Dánska. Mnohí Američania jednoducho nechápu, aký veľkorysý dánsky sociálny systém je. V tejto súvislosti je potrebné pochopiť, že my v Dánsku tvrdíme, že pred prijatím sociálnej podpory musíte v prípade vlastnenia majetku za seba zaplatiť,“ cituje ho agentúra AFP.

Zareagoval však aj bývalý hlavný dánsky rabín Bent Melchior. Podľa jeho slov si vláda môže za kritiku sama, keďže okamžite nevylúčila z budúcich kontrol osobné veci.

„Pôvodný návrh mal povahu toho, čo platilo počas nacistického prenasledovania menšín,“ uviedol narážajúc na šacovanie Židov nacistami.

Za aj poslanec arabského pôvodu

S postupom vlády súhlasí aj poslanec sýrsko-palestínskeho pôvodu Naser Khader. Podľa neho nie je spravodlivé, aby dánski daňoví poplatníci museli platiť za azylantov, ktorí si priniesli so sebou veľký majetok.

„Je veľmi rozumné, aby ľudia, ktorí sem prišli, zaplatili za svoje ubytovanie, ak na to majú peniaze. Dánsko na ich ubytovanie vydáva veľké zdroje,“ podotkol jeho kolega Martin Henriksen.

Europoslanec končí

Dánsky europoslanec Jens Rohde má na vec iný pohľad. A na protest proti návrhu sa vzdal členstva vo vládnej Liberálnej strane. Podľa jeho slov, jeho dnes už bývalá strana prepadla vplyvu protimigrantskej Ľudovej strany, ktorá poskytuje Rasmussenovej vláde tichú parlamentnú podporu.

Cituje ho agentúra Reuters.

„Čudujem sa a som znepokojený faktom, že sa nedvihla žiadna vlna odporu medzi Dánmi, že nepovstalo viac ľudí. Nemôže byť predsa správne akceptovať, že oberáme utečencov o posledné kusy cenností a dôstojnosti,“ dodal.

Nemá však úplne pravdu. Vznikla totiž internetová petícia. Podpísali ju už tisíce Dánov odmietajúcich normu.

O jej osude bude parlament rozhodovať v januári. A hraničné kontroly sa tak mohli začať vykonávať vo februári.

Nechoďte do Dánska

Dánsko na rozdiel od Švédska, Nórska či Fínska je nie takým populárnym cieľom utečencov. Tento rok požiadalo v severskej krajine o azyl 18-tisíc ľudí. Pre porovnanie, vo Švédsku sa číslo pohybuje na úrovni 150-tisíc.

Dôvodom sú aj opatrenia, ku ktorým Dáni pristúpili. Skrátili totiž povolenia na pobyt, výrazne znížili finančné dávky a sťažili príchody rodinným príslušníkov. No obejdnali si aj odraďujúce výzvy v arabských médiách. Napríklad, v znení Nechoďte do Dánska.

Rastislav Rovňánek

http://www.aktuality.sk/clanok/310582/kodan-chce-od-utecencov-aby-za-seba-zaplatili-chce-skontrolovat-ich-majetok/

 

Náhly obrat v rétorike: šéf Frontexu priznal, že utečenci predstavujú bezpečnostné riziko

Radikáli z Islamského štátu sa pravdepodobne dostali k tisícom skutočných pasov zo Sýrie, Iraku a Líbye

Šéf Agentúry Európskej únie pre správu operatívnej spolupráce pri vonkajších hraniciach – Frontex Fabrice Leggeri pripustil, že utečenci prichádzajúci do Európy predstavujú bezpečnostné riziko. Informáciu zverejnil český portál Lidovky.cz odvolávajúc sa na Welt am Sonntag.

Leggeri zároveň v rozhovore pre nemecký nedeľník upozornil na to, že mnohí utečenci prichádzajú s falošnými sýrskymi pasmi, ktoré je ťažké kontrolovať.

„Veľký príliv ľudí, ktorí teraz prichádzajú do Európy bez toho, aby boli skontrolovaní, samozrejme predstavuje bezpečnostné riziko,“ uviedol šéf agentúry Frontex.

Leggeri tiež vysvetlil, že v Sýrii nemôže nikto zaručiť, že všetky doklady, ktoré vyzerajú ako skutočné, sú naozaj vydané oficiálnym úradom alebo sú jeho nositelia skutočne jeho oprávnení vlastníci.

Český portál zároveň informuje, že medzi európskymi krajinami tento mesiac koloval zoznam chýbajúcich sýrskych a irackých pasov, ktoré by mohli obsahovať falošné údaje. Pasy by mohli zneužiť ľudia, ktorí majú namierené do Európy.

Zoznam údajne obsahuje sériové čísla tisícov pravých, ale nevyplnených pasov, ktoré boli uložené na vládnych úradoch. Avšak zmocnili sa ich ozbrojené skupiny, vrátane teroristickej organizácie Islamský štát.

Welt am Sonntag odvolávajúc sa na tajné služby západných krajín informoval, že radikáli z Islamského štátu sa pravdepodobne dostali k tisícom skutočných pasov zo Sýrie, Iraku a Líbye. Podľa diplomatov chýba okolo 5000 pasov zo sýrskych provincií Rakka a Deir al – Sor a 10 000 z irackých oblastí Anbar, Ninive a Tikrit.

Zároveň sa objavili informácie, že organizácia sa možno zmocnila aj strojov na výrobu cestovných dokladov, a teraz s pasmi obchoduje. Na čiernom trhu sa cena jedného pohybuje od 1000 do 1500 dolárov, čo je približne 923 až 1384 eur.

http://www.hlavnespravy.sk/nahly-obrat-v-retorike-sef-frontexu-priznal-ze-utecenci-predstavuju-bezpecnostne-riziko/723629

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.