V Čiernej Hore sa uskutočnila ďalšia masová protestná akcia proti vstupu krajiny do NATO. + V košickom U.S. Steel skrátili pracovný týždeň na štyri dni

Včera večer sa tisíce obyvateľov Čiernej Hory zasa zúčastnili na demonštráciách vo všetkých regiónoch a protestovali proti vstupu krajiny do NATO. Tieto protesty zosilnili po tom, čo 2. decembra Čierna Hora dostala oficiálne pozvanie do NATO

Najväčšia demonštrácia sa včera večer uskutočnila v čiernohorskej metropole Podgorici. Rečníci počas mítingu pripomínali, že podľa všetkých prieskumov verejnej mienky sú viac ako dve tretiny obyvateľov krajiny proti vstupu Čiernej Hory do NATO, avšak napriek tomu vláda premiéra Mila Džukanoviča robí všetko pre to, aby sa tento balkánsky štát čo najskôr ocitol v severoatlantickej aliancii.

Včerajší protest zorganizoval Demokratický front Čiernej Hory a hnutia, ktoré s nim tesne spolupracujú – Sloboda čaká na ľudí a Hnutie za zmeny.

Eugen Rusnák

http://www.hlavnespravy.sk/v-ciernej-hore-sa-uskutocnila-dalsia-masova-protestna-akcia-proti-vstupu-krajiny-do-nato/723795

 

V košickom U.S. Steel skrátili pracovný týždeň na štyri dni

Rada odborov OZ KOVO v U.S. Steel Košice (USSK) súhlasila so skrátením pracovného týždňa o jeden deň, za ktorý zamestnanci dostanú 60 percent mzdy.

Ako povedal Mikuláš Hintoš, tamojší predseda Rady odborov OZ KOVO, hutnícki odborári spoločnosti U.S. Steel Košice uprednostnili menej drastické opatrenie. Firma týmto opatrením rieši zložitú situácie na trhu s oceľou.

Fico: U.S. Steel nás nekontaktoval

Košické oceliarne navrhujú nechať pracovníkov doma
„Návrh dohody obsahoval skrátenie pracovného týždňa o 20 percent, to znamená jeden deň v týždni, za ktorý bude zamestnancom patriť náhrada mzdy vo výške 60 percent z priemerného zárobku zamestnanca. Po náročnej diskusii, so zreteľom na fakt, že za neférovými obchodnými praktikami na európskom oceliarskom trhu nestoja radoví zamestnanci hutníckych firiem, rada odborov posúdila a uprednostnila toto menej drastické opatrenie,“ uviedol Hintoš. Dodal, že zástupcovia odborov tiež navrhli, aby boli v súvislosti s minimálnymi požiadavkami na zabezpečenie nevyhnutných prevádzkových činností vo výrobe a administratíve určení zamestnanci, na ktorých sa prekážky v práci nebudú vzťahovať. A ak áno, tak to iba po predchádzajúcej dohode s príslušnými výbormi základných organizácií.

„V prípade pretrvávajúcej nepriaznivej a zložitej situácie je rada odborov pripravená predložiť ďalšie návrhy na úsporné opatrenia,“ povedal odborový predák Hintoš. Ako ďalej uviedol, členovia rady odborov venovali veľký priestor dohode. Zamestnávateľ v návrhu vymedzil vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnancom nemôže prideľovať prácu. Spočívajú v očakávanej nepriaznivej hospodárskej a finančnej situácii spôsobenej nedostatkom zákazkovej náplne v januári 2016. Situácia v hutníctve na Slovensku a v Európe je naďalej veľmi zložitá. Spôsobuje ju dovoz veľkého množstva ocele z mimoeurópskych krajín za dumpingové ceny, čo má za následok časté rušenie pracovných miest v oceliarskom priemysle.

Spoločnosť U.S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U.S. Steel Corporation v júni roku 2000. Spoločnosť patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel.

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/377741-v-kosickom-u-s-steel-skratili-pracovny-tyzden-na-styri-dni/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.