Pápež vyzval na mier na Blízkom východe, vyzdvihol pomoc utečencom. + Ďalšiu vlnu migrácie by Európa neprežila, tvrdí Kaliňák

Pápež František sa prihovoril k veriacim z lodžie Baziliky sv. Petra vo Vatikáne
Pápež František vo svojom vianočnom posolstve vyzval na mier na Blízkom východe. Práve tam, kde prišiel na svet Ježiš ako Boží Syn, ktorý sa stal človekom, pretrváva napätie a násilie, uviedol v príhovore k veriacim z lodžie Baziliky sv. Petra vo Vatikáne.

Pápež František predniesol vianočné posolstvo a udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi – Mestu a svetu z balkóna Baziliky sv. Petra vo Vatikáne 25. decembra 2015

Pápež František predniesol vianočné posolstvo a udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi – Mestu a svetu z balkóna Baziliky sv. Petra vo Vatikáne 25. decembra 2015
“Nech Izraelčania a Palestínčania znova vstúpia do priameho dialógu a dosiahnu dohodu, ktorá im umožní žiť spolu v súlade,” povedal František. Vyjadril súčasne nádej na skoré ukončenie “rinčania zbraní” v Sýrii. Rovnako je podľa neho dôležité, aby dohoda o jednotnej vláde v Líbyi našla podporu všetkých. Medzinárodné spoločenstvo sa musí snažiť aj o ukončenie násilia v Iraku, Jemene a v Afrike, informovala agentúra DPA.

Pápež tiež pripomenul obete teroristických útokov v tomto roku. “Moje myšlienky smerujú aj ku všetkým tým, ktorých zasiahli neľudské teroristické útoky, najmä najnovšie masakry pod egyptským nebom, v Bejrúte, Paríži, Bamaku a Tunise,” uviedol. “Len Božia milosť môže oslobodiť ľudstvo od mnohých foriem zla, niekedy príšerného zla, ktoré sebectvo plodí uprostred nás,” citovala ho agentúra AP.

František spomenul aj utrpenie utečencov a vyzdvihol veľkorysosť tých, ktorí ich prijali. “Nech sú hojným požehnaním odmenení všetci tí, jednotlivci a štáty, ktorí sa veľkodušne zasadzujú za to, aby početným migrantom a utečencom pomáhali a prijali ich,” povedal.

Následne pápež udelil tradičné požehnanie Mestu a svetu (Urbi et orbi). Jeho slová sledovalo na Námestí sv. Petra, tento rok za sprísnených bezpečnostných opatrení po novembrových útokoch v Paríži, 30.000 až 40.000 ľudí i milióny ďalších prostredníctvom televízie alebo internetu.

František sa po tom, ako na Štedrý večer vyzval ľudí na striedmejšie správanie v konzumnej spoločnosti, dnes vyjadroval “politickejšie”, píše DPA. Apeloval na mier v Konžskej demokratickej republike, Burundi a Južnom Sudáne a vyjadril nádej, že Vianoce prinesú skutočný mier aj na Ukrajine.

http://www.hlavnespravy.sk/papez-vyzval-na-mier-na-blizkom-vychode-vyzdvihol-pomoc-utecencom/725195

 

Ďalšiu vlnu migrácie by Európa neprežila, tvrdí Kaliňák

BRATISLAVA – Ďalšiu podobnú vlnu migrácie, akú Európa zažíva, by z ekonomického ani bezpečnostného hľadiska neprežila, nejde pritom v tomto prípade len o terorizmus. Ako ďalej povedal minister vnútra Robert Kaliňák v rozhovore, nechce si ani len predstaviť, čo by to znamenalo, keby sa migráciu zastaviť nepodarilo.

„Musí sa to dať zastaviť,“ poznamenal. Pre schengen by jej nezastavenie znamenalo jeho ohrozenie, avšak nie jeho úplný koniec. Zrušenie schengenu ako aj rôzne mini témy zo strany niektorých politikov by mali podľa neho nedozerné ekonomické následky. „Vytvorenie tzv. minischengenu alebo čohokoľvek iného nemá nielen význam, ale fakticky to ani nie je technicky možné, takže sú to podľa mňa len vyjadrenia pre novinárov,“ povedal s tým, že krízu vyriešiť musia.

Šéf rezortu vnútra pripomenul situáciu v Belgicku v štvrti Molenbeek, kde je možné nájsť všetkých tých, ktorých potrebujete, a teda islamských militantov. „Čo to znamená? Robilo Belgicko dobre integráciu prisťahovalcov alebo si vytvorili vlastné bruselské sídlisko, kde všetkých nájdete? Vytvorenie moslimského segregovaného sídliska v tejto podobe predsa nie je úspešná integrácia, nie sú integrovaní, sú vo vlastnej komunite,“ povedal.

Článok pokračuje pod reklamou

Títo ľudia sa podľa jeho slov neprispôsobujú kultúre, v ktorej majú žiť, no vytvárajú nové priestory, kde sa ľudia, ktorí sa nevedia sami realizovať, môžu stať radikálnejšími a idú do extrémistických skupín. „A odtiaľ je už skutočne len veľmi malý krok k terorizmu,“ doplnil.

Úlohou Kaliňáka, ako sám tvrdí, je byť schopný riešiť situáciu v krízových časoch. „Dá sa povedať, že sa pripravujeme na všetky scenáre, ktoré by mohli nastať a našou úlohou je v prvom rade garantovať bezpečnosť Slovenska a jeho občanov, čo je moja úloha, ktorú musím plniť do posledného dňa. Kým budem mať tento mandát, Slovensko bude pripravené, budem sa snažiť čo najlepšie s takouto krízou vysporiadať,“ vysvetlil minister na záver.

http://www.topky.sk/cl/100535/1518019/Dalsiu-vlnu-migracie-by-Europa-neprezila–tvrdi-Kalinak

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.