PAHREBA: Marine Le Penová prehrala bitku „sama proti všetkým“, ale v celej vojne predsa mieni vyhrať

V druhom kole francúzskych regionálnych volieb ultrapravicová a euroskeptická strana Národný front prehrala vo všetkých regiónoch napriek tomu, že po prvom kole viedla v šiestich z trinástich regiónov. Čo znamená táto prehra Marine Le Penovej?..

Nazdar, Jožo. Čo si taký namrzený? Pohádal si sa s manželkou? Potrebuješ peniaze?

Francúzsko LePenová okupácia súd oslobodenie

Na snímke predsedníčka francúzskej ultrapravicovej strany Národný front (FN) Marine Le Penová

Nie. Mrzí ma, že tá Marine Le Penová prehrala vo voľbách. Držal som jej palce.

Tak to je ozaj dôvod na smútok… Čo je ti po tých Francúzoch? Nie je nám jedno, kto vyhral vo francúzskych voľbách? Samozrejme, voľby v tých mocnejších štátoch sa dotýkajú aj nás a ovplyvnia dianie aj u nás, ale musíme sa príliš pozastavovať nad tým, ako dopadnú voľby vo Francúzsku, Nemecku či USA? To je ich vec.

Je. Ale to sa nás týka viac, ako si myslíš. Nie je to jedno, kto vyhrá voľby v najsilnejších štátoch EÚ, pretože sa potom tak alebo inak zmení celé dianie v únii. Otázka – ako: bude to lepšie alebo horšie? Mnohí z nás preto fandia tým alebo iným politikom v zahraničí. Vedia, že ovplyvnia život aj u nás. Preto som fandil Marine Le Penovej a Národnému frontu.

Ale veď je to ultrapravicová nacionalistická strana. Tá Le Penová kašle na Slovensko. Možno ani nevie, kde sa nachádza… Zaujíma ju dianie vo Francúzsku a to, čo vykonajú najväčší svetoví hráči. Slovensko ju nezaujíma. Prečo potom nás musí zaujímať Le Penová? Že dokáže ovplyvniť európsku politiku? Možno. Ale jej čas ešte neprišiel.

Veď to. Keby vyhrala voľby, mohla by sa aktívnejšie montovať nielen do diania vo Francúzsku, ale aj v celej Európe. A určite by to bolo prospešné pre nás všetkých.

To si nemyslím. A asi si to nemyslia ani samotní Francúzi. Všimol si si, ako sa všetko zmenilo v priebehu týždňa? Všetko sa prevrátilo z nôh na hlavu – či naopak?.. V prvom kole regionálnych volieb Le Penovej Národný front skončili prvý v šiestich z trinástich regiónov. Ale Francúzi sa hneď spamätali, pochopili, že robia chybu a v druhom kole Le Penovú už nikam nepustili. Prehrala všade. Je to jasná odpoveď Francúzov.

Musíš si však uvedomiť, v akej situácii sa to všetko udialo, akú politickú, propagandistickú a mediálnu snehovú guľu zhodili na hlavy nešťastným Francúzom! Strašili ich tak, akoby prípadná výhra Le Penovej znamenala nielen koniec Francúzska, ale aj likvidáciu celej svetovej civilizácie. A zmagorení a obalamutení Francúzi sa zľakli svojej šance a radšej volili tých lajdákov, ktorých si zvykli voliť v ostatných desaťročiach. Preto tieto voľby to nie je prehra Le Penovej, ale všetkých Francúzov. Sami si zničili cestu k lepšej budúcnosti.

Nepreháňaj. Le Penová iba dobre manipulovala voličmi. Využívala zlú ekonomickú situáciu, horory migračnej krízy, útoky teroristov a pod. To sú témy, na ktorých tradičné strany strácali a Národný front naopak získal. Ale voliči sa predsa nechytili na Le Penovej populizmus a radšej si volili istotu a nepripustili radikálne zmeny.

A to bola ich chyba. Le Penová síce prehrala, ale vyhlásila, že teraz jej stranu a sympatizantov už nič nezastaví. Aj keď výsledky sú pre ňu určite sklamaním, popularita Národného frontu neustále rastie – je to fakt. A pre Le Penovú je hlavné –výhra v prezidentských voľbách v roku 2017. Hocijako, ale jej strane sa podarilo strojnásobiť počet mandátov v regiónoch. Dá sa potom hovoriť, že prehrala vo voľbách? Nedokázala vyhrať, ale neprehrala.

Neviem. Celý týždeň žilo Francúzsko v panike z toho, že by tri regióny mohla ovládnuť krajná pravica Marine Le Penovej. A hneď nasledovali príslušné opatrenia. Tam, kde hrozil tento scenár, socialisti stiahli svojich kandidátov, aby nahnali hlasy pravici Nicolasa Sarkozyho. Vykašľali sa na stranícke tričká a vlastné percentá! Predovšetkým nechceli pustiť Le Penovú k moci. Všetci sa zjednotili proti Le Penovej, pretože si jasne uvedomovali, že predstavuje hrozbu pre všetkých, pre celé Francúzsko.

Ale-ale! Nerob z Národného frontu Pravý sektor! Od svojich oponentov doma sa Le Penová odlišuje iba tým, že navrhuje správne riešenia a používa trochu tvrdšiu rétoriku, aby pomenovala veci správne. Podľa mňa by napomohla tomu, aby sa Európska únia konečne dostala z krízy. Ani Sarkozy, ani Hollande, ani iní francúzski politici to nezvládnu – majú prikrátke ruky. Samozrejme, prehra v regionálnych voľbách je to sklamanie pre Le Penovú, avšak tieto voľby môžu napokon paradoxne prispieť k jej víťazstvu v prezidentských voľbách. Le Penová sa do druhého kola určite dostane – o tom už nik nepochybuje – ani jej súperi.

Lenže musí vyhrať aj druhé kolo… Aj teraz Le Penová vyhrala prvé kolo. Ale oveľa dôležitejší je konečný výsledok. Možno aj prezidentské voľby dopadnú rovnako.

Možno, ale môže to byť aj inak. Pozri sa. Hocijako, ale tieto voľby sú rekordným úspechom Národného frontu a predovšetkým Le Penovej. Francúzska pravicová, ľavicová a liberálna tlač je mimoriadne nadšená výsledkami druhého kola: nepustili Le Penovú! Ale napriek tomu Národný front ešte nikdy nezískal toľko hlasov ako v druhom kole týchto regionálnych volieb – 6 820 147 hlasov voličov, čo je o približne o 400 000 viac ako počet hlasov pre Marine Le Penovú v prezidentských voľbách 2012, hoci vtedy bola o 21 % vyššia volebná účasť. Uvedomuješ si? Je to nárast o 2,1 milióna hlasov oproti eurovoľbám 2014, ktoré Národný front vyhral a viac ako trojnásobok volebného zisku tejto strany oproti predchádzajúcim regionálnym voľbám v roku 2010. Treba si všímať všetky detaily, aby si bol v obraze.

Nuž, tak podrobne francúzsku politickú scénu nesledujem. Všímam si len to, čo je očividné. To znamená, že Le Penová v prvom kole uspela, ale v druhom skrachovala. Preto je veľký predpoklad, že takto dopadne aj v prezidentských voľbách.

Dúfam, že sa poučí zo súčasných chýb. A navyše, buďme objektívni. Jej oponenti a média využili proti nej všetky možné a nemožné prostriedky. Samotní francúzski analytici priznávajú, že podobná protikampaň voči konkrétnemu politikovi sa ešte ani raz nespustila v histórii krajiny. Televízia a noviny spustili takú lavínu kritiky, nezmyslov a klamstiev, že sa to nedá s s ničím porovnať. Veď dokonca začali porovnávať Národný front s Islamským štátom! Väčší nezmysel je ťažké vymyslieť. V televíznych a novinových volebných infografikách začal Národný front vyznačovali hnedou farbou namiesto jeho tradičnej tmavo modrej. Fakticky prirovnali Le Penovú k fašistom! Prekročili všetky možné etické a morálne mantinely. Samotný francúzsky premiér „príkladne“ strašil verejnosť a iba dva dní pred druhým kolom sa vyhrážal, že ak aspoň v jednom regióne výhra Národný front, vo Francúzsku vypukne občianska vojna ako na Ukrajine. Čo na to povedať…

Nuž, v politike sa často používajú aj dosť divoké metódy. Až tak podrobne volebnú kampaň vo Francúzsku som nesledoval, ale viem, že bola dosť búrlivá.

Až nad rámec! Veď to bol bezprecedentný nekorektný zásah do volebného procesu, vlastne ak veci pomenujeme vlastnými menami, bola to špinavosť. Čuduješ sa, že sa rozčuľujem? Ani neskrývam, že som fandil Le Penovej. A dúfam, že predsa vyhra prezidentské voľby. Je to osobnosť. Ostatní francúzski lídri, podľa mňa sú to všetko podradní politici, ktorí z Európy robia americkú kolóniu. Ale nie sme Indiáni! A práve Le Penová by mohla zabrániť, aby z nás urobili otrokov. Jej nepriatelia už naň vytiahli všetky špinavosti, tento raz ich to zachránilo, ale nabudúce podobná zbraň už nemusí byť účinná. Jej oponenti si už nič nové nevymyslia. Preto dúfam, že výhra prezidentské voľby. Určite jej to doprajem.

Neviem, nie som taký optimista. Zastávam skôr tradičné postoje. Možno by lepšie bolo, keby predsa vyhral Sarkozy alebo zasa Hollande. Dúfam, že sa poučia z chýb a budú konať rozvážnejšie. Možno Francúzsko nepotrebuje svoj Majdan.

Ale, prosím ťa! Le Penová a Majdan to sú dve úplne odlišné veci. Neporovnávam Republikánsku stranu bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho a vládnu Socialistickú stranu prezidenta Hollanda s ukrajinským prezidentom alebo vládou – sú tiež z úplne iného súdku. Ale ani Le Penová nie je „Majdanka“. Jej ozaj ide o Francúzsko, o Európu. Chce a je schopná zlepšiť situáciu v EÚ. Tradičné metódy vo Francúzsku zlyhali – presne tak, ako v Nemecku. Stará dáma – loď Európa – potrebuje čerstvý vietor do plachiet. A to jej nemôže zabezpečiť Sarkozy, Hollande a iní „politickí dôchodcovia“. Jedine Le Penová môže urobiť niečo zmysluplné a užitočné. A navyše – prečo by šarmantná žena nemohla byť francúzskou prezidentkou? Podľa mňa, by to bolo celkom fajn…

Eugen Rusnák

http://www.hlavnespravy.sk/pahreba-marine-le-penova-prehrala-bitku-sama-proti-vsetkym-ale-v-celej-vojne-predsa-mieni-vyhrat/725420

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.