Bavorsko chce svojpomocne strážiť svoje hranice s Rakúskom. + Turecko provokovalo, teraz má problém. Pôjde mu o samotnú existenciu. Rusi rozohrali kurdskú kartu

Bavorsko by chcelo svojpomocne strážiť svoje hranice s Rakúskom, pretože súčasné kontroly vykonávané spolkovou políciou považuje vzhľadom na personálne osadenie za nedostatočné. V rozhovore pre aktuálne vydanie nedeľníka Welt am Sonntag to vyhlásil bavorský krajinský minister vnútra Joachim Herrmann.

„V tejto oblasti by sme chceli byť sami aktívni,“ povedal Herrmann. Spolkové úrady však príslušnú ponuku Mníchova odmietajú. „Nemám pre to žiadne pochopenie,“ dodal zemský minister vnútra.

Podľa Herrmanna je Bavorsko schopné na základe súhlasu Spolkového ministerstva vnútra kedykoľvek prevziať kontrolu svojich hraníc. Vysvetlil, že bezpečnostné riziko v súvislosti s organizovanou kriminalitou a hrozbou medzinárodného terorizmu je veľké.

Čítajte viac:

Gauck vo vianočnom prejave ďakuje za prístup k utečencom

Do Európy prišiel už milión utečencov

Komisár OSN: Ľudia, ktorí odmietajú sýrskych utečencov, pomáhajú IS

Kaliňák: Ďalšiu vlnu migrácie by Európa neprežila
Herrmann sa tiež domnieva, že prúd utečencov smerujúcich do Nemecka musí v nadchádzajúcom roku výrazne poklesnúť. „Cez bavorské hranice stále prichádza až 4-tisíc utečencov denne. Tieto čísla nie je možné podceňovať. Musíme sa dostať k tomu, aby sa prúd znížil na priemerných tisíc utečencov denne,“ povedal. „V roku 2016 môžeme prijať a integrovať na 350-tisíc utečencov. Ale už nie znovu cez milión,“ dodal.

Nemecko je jednou z hlavných krajín, kam vysídlenci mieria. Tento rok ich do krajiny dorazilo viac než milión.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/378190-bavorsko-chce-svojpomocne-strazit-svoje-hranice-s-rakuskom/

Turecko provokovalo, teraz má problém. Pôjde mu o samotnú existenciu. Rusi rozohrali kurdskú kartu

Rusi vidia v Kurdoch spojenca v boji s teroristickými milíciami a sú zásadne proti vojenským akciám Erdoganovho režimu proti tureckým Kurdom.

Návšteva Selahattina Demirtasa, predsedu kurdskej Ľudovej demokratickej strany (HDP), v Moskve vyvolala u Erdogana a tureckej vlady veľkú nevôľu. Informuje Deutsche Wirtschaft Nachrichten vo svojom článku.

Demirtas je prvý vplyvný turecký politik, ktorý navštívil Rusko od 24. novembra, keď Turci zostrelili ruský bombardér na hranici so Sýriou. Incident viedol k hlbokej diplomatickej kríze medzi Ankarou a Moskvou. Ruská vláda uvalila ekonomické sankcie proti Turecku.

Na snímke vpravo ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a líder tureckej prokurdskej Ľudovej demokratickej strany (HDP) Selahattin Demirtas počas stretnutia v Moskve 23. decembra 2015
Na snímke vpravo ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a líder tureckej prokurdskej Ľudovej demokratickej strany (HDP) Selahattin Demirtas počas stretnutia v Moskve 23. decembra 2015

Počin Turecka, keď zostrelilo ruské frontové bojové lietadlo a to pravdepodobne z pomsty za zničenie obchodu s ropou, ktorú v Sýrii a Iraku vyťažil ISIL a do ktorého bola zapletená priamo Erdoganová rodina, jeho syn mal tento obchod riadiť, sa ukázal ako obrovská chyba. Odveta Rusov na seba nenechala dlho čakať. Tí sa nedali vyprovokovať, nedali sa vtiahnuť, tak ako si to Turecko prialo do vojny s NATO, ale zvolili si, ako je to už v poslednom čase pre nich zvykom, asymetrickú odpoveď.

Hneď po incidente niektorí analytici predpovedali, že Rusi začnú podporovať Kurdov, ktorí sa desaťročia márne snažia o nezávislosť, o vlastný štát a Turecku potom pôjde o územnú celistvosť, v horšom prípade o samotné prežitie. Je ľahko možné, že sa budú prepisovať hranice, ale nie tak, ako si to predstavoval Erdogan vo svojom sne o veľkom Turecku, ale tak, že sa toto zmenší o nový štát – Kurdistan.

Ruská Vláda si je vedomá, že Kurdi bojujú proti Islamskému štátu a iným extrémistickým skupinám, povedal Lavrov a dodal, že Rusko je pripravené aktívne spolupracovať s tými, ktorí bojujú proti tejto hrozbe.

Cesta Demirtasa do Moskvy bola samozrejme kritizovaná tureckou vládou. “Spolupráca s kurdskou Ľudovou demokratickou stranou (HDP) je namierená proti Turecku,” uviedol k návšteve premiér Ahmet Davutoglu.

Lavrov naopak podotkol, že kurdská Ľudová demokratická strana (HDP) propaguje “jednotu” v Turecku, zastáva práva jednotlivých etnických skupín a ruské sankcie proti Turecku by sa nemali dotýkať “vzťahov s tureckým ľudom”.

V skutočnosti posilnenie Kurdov bude skutočným problémom pre tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Demirtas oznámil pred niekoľkými dňami, že sa pokúsi vyhlásiť autonómiu. Turecko spolupracuje s Kurdmi v severnom Iraku, ktorí pod vedením svojho vodcu Barzaniho úzko spolupracujú s Ankarou. Proti takejto spolupráci je kurdská strana pracujúcich PKK a v Sýrii YPG.

Podľa PKK je Barzani so svojimi Kurdmi v podstate “príveskom” Tureckej vládnej ANF a zároveň je Barzanimu vyčítaná zrada Kurdov. Záloha tureckej armády v juhovýchodnej Anatólii pri Meste Silopi a Cizre zosilnila boje proti Kurdom potom, čo Barzani oficiálne navštívil Ankaru.

http://www.hlavnespravy.sk/turecko-provokovalo-teraz-ma-problem-pojde-mu-o-samotnu-existenciu-rusi-rozohrali-kurdsku-kartu/725563

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.