Deň vzniku druhej SR 1. 1. 2016 v našich médiach. + Amerikanizácia Slovenského rozhlasu? Škandalózna arogancia dramaturgie!

Poľský parlament odklepol zákon o posilnení kontroly štátu nad médiami

Rada pre vysielanie a retransmisiu

Škandalózne z Markízy :
Na štátny sviatok vzniku SR 1.1.2016 uviedla výlučne české dhohometrážne filmy : 9 + 2 reprízovane =11, vrátane detských! Slovenských = 0 !?!
Ak boli viaceré programy do 12 rokov uvedené len v češtine došlo k porušeniu zákona!
Žiadam Radu pre vysielanie a retransmisiu o objektívne prešetrenie a posúdenie porušenie zákona a vyvodenia primeraných dôsledkov!

vlajka
/Pripomínam, že české filmy si môžu slovenskí diváci bez problémov i v lepšom výbere pozrieť každodenne z oveľa početnejších českých televízií, navyše niekde aj bez reklám,
ktoré sa vo väčšine programov tv Markízy, aspoň z hľadiska rozsahu a početnosti, tiež pohybujú na hrane so zákonom..!./
Pozri prílohu ďalej!

Viliam Jablonický

http://www.markiza.sk/tv-program
1.1.2016

06:20
Obušku, z pytle ven!
Rozprávka (70′), ČR, 1955. Réžia J. Pleskot. Hrajú: L. Pešek, J. Beyvl, F. Smolík, V. Motyčková, Š. Smetanová.
07:30
Tom a Jerry: Kúzelný prsteň
Animovaný film (60′), USA, 2001. Réžia J. T. Walker.
08:30
Čertova nevěsta
Rozprávka (97′), ČR, 2011. Réžia Z. Troška. Hrajú: E. Josefíková, V. Šanda, K. Zima, S. Laurinová, D. Suchařípa.
10:30
Císařův pekař a Pekařův císař
Komédia (80′), ČR, 1951. Réžia M. Frič. Hrajú: J. Werich, M. Vášová, N. Gollová.
11:50
Císařův pekař a Pekařův císař
Komédia (64′), ČR, 1951. Réžia M. Frič. Hrajú: J. Werich, M. Vášová, N. Gollová.
12:55
Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách
Komédia (95′), ČR, 1974. Réžia V. Vorlíček. Hrajú: L. Šafránková, J. Hanzlík, F. Filipovský, M. Kopecký, V. Menšík.
15:00
Tady hlídám já
Rodinná komédia (106′), ČR, 2012. Réžia J. Šajmovič ml. Hrajú: L. Vaculík, J. Ježková, V. Divišová, V. Javorský, S. Stašová.
17:05
S čerty nejsou žerty

Rozprávka (91′), ČR, 1984. Réžia H. Bočan. Hrajú: V. Dlouhý, O. Vetchý, J. Kretschmerová, V. Preiss, J. Kemr, P. Nárožný, K. Heřmánek.

20:30
Život je život
(Nielen) Vďaka neomylnému talentu jeho dcér nájsť si nepoužiteľných partnerov sa Františkov život mení na peklo!
Komédia (93′), ČR, 2015. Réžia M. Cieslar. Hrajú: O. Vetchý, S. Stašová, B. Poláková, T. Voříšková, T. Sandeva.

22:30
Muži v naději
Byť obletovaný milenkou a obdivovaný manželkou… Krásna situácia, no dlhodobo jednoducho neudržateľná!
Komédia (111′), ČR, 2011. Réžia J. Vejdělek. Hrajú: J. Macháček, B. Polívka, V. Kerekes, P. Hřebíčková, S. Stašová.

00:55
Život je život
(Nielen) Vďaka neomylnému talentu jeho dcér nájsť si nepoužiteľných partnerov sa Františkov život mení na peklo!
Komédia (93′), ČR, 2015. Réžia M. Cieslar. Hrajú: O. Vetchý, S. Stašová, B. Poláková, T. Voříšková, T. Sandeva.

02:35
Muži v naději
Byť obletovaný milenkou a obdivovaný manželkou… Krásna situácia, no dlhodobo jednoducho neudržateľná!
Komédia (111′), ČR, 2011. Réžia J. Vejdělek. Hrajú: J. Macháček, B. Polívka, V. Kerekes, P. Hřebíčková, S. Stašová.

Amerikanizácia Slovenského rozhlasu? Škandalózna arogancia dramaturgie!

Pani dramaturgička Čuríková,
toto je otvorený list, pretože v ňom nepíšem nič osobné a nevidím dôvod prečo by som ho mal skrývať pred verejnosťou. Vy totiž nás, verejnosť, oblažujete niečím, na čo sa už nedá nereagovať.
Som poslucháčom Slovenského rozhlasu už desiatky rokov, ale taký úpadok hudobnej dramaturgie, akou nás oblažujete v poslednom období, to som ešte nezažil a hlavne nepočul. Evidentne zabúdate, že nehráte pre Americký rozhlas, ale pre Slovenský rozhlas a že Vašou neodmysliteľnou povinnosťou je prezentovať a propagovať slovenskú kultúru. Je to nehorázne, že sa slovenskí hudobníci musia chodiť sťažovať až do parlamentu a musí zasahovať minister kultúry, aby si na Vás, pani Čuríková, vymohli aspoň pár chvíľ, kedy ich tvorba zaznie v slovenskom rádiu po slovensky. Neprejde totiž hodina, aby tam nebol nejaký Vami zrejme obľúbený americký šunt. Píšem šunt, pretože som mal za štyri dlhodobé pobyty v USA možnosť zažiť aj lepšiu muziku (a doniesol som si jej kopu domov). Ale to bolo v USA! Tu sme na Slovensku a my občania Slovenska si Vás, pani Čuríková, povinne platíme, aby ste vyberala hudbu. A Vy vyberáte do omrzenia znovu a znovu tú americkú? To je nehoráznosť!
Viem si predstaviť, že v priebehu roku nám budete tvrdiť, že si to údajne ktosi žiada. Možno na to nájdete aj nejaké čísla, kedy budete dokazovať, ako sa slovenskí poslucháči verejnoprávneho rozhlasu (ktorí sú väčšinou postarší?!) hrnú k rádiám (barlami sa postrkujú, cez kresielka skáču), keď im pustíte zase nejakú amerikánku. Neverím tomu a navyše, ak Vy tak tú americkú muziku zbožňujete, prečo ju nejdete hrať do nejakého komerčného rádia? Máme ich dosť a americkú muziku tam hrajú do aleluja. Naozaj by americká hudobná scéna neutrpela, keby v Slovenskom rozhlase nebola vôbec. Ale ona je tam s Vaším požehnaním do aleluja! To je tá Vaša závislosť na americkej produkcii tak chorobná, že sa jej neviete zbaviť ani raz do roka, na tieto sviatky? Toto fakt nechápem.
Ale, napriek všetkým výhradám, bol som dosť trpezlivý, až kým neprišli práve tieto vianočné sviatky. A tu už ma trpezlivosť naozaj prešla. Dňa 21. 12., tri dni pred Štedrým večerom ste nám Vy, pani Čuríková, namixovala tú „pravú“ vianočnú pohodu: v čase od 16:30 do 17:30 som na Rádiu Slovensko (so sloganom: „vaše rádio, vaše Slovensko“???) stihol zaregistrovať päť pesničiek, z toho boli štyri americké a jedna česká. Neuveriteľné! Navyše medzi tými americkými boli aj celkom neznáme, asi ste sa, pani Čuríková, rozhodla, že pomôžete nejakému chudákovi z USA, aby prerazil cez Slovensko? Totiž inú, než Vašu charitatívnu, logiku toto nemá.
Pani Čuríková, možno to neviete, ale my máme obrovskú tradíciu vianočných kolied. Máme tu tiež hudobnú scénu, ktorá minimálne polstoročie produkuje moderné pesničky k Vianociam. Ako príklad môžem uviesť hudobné zoskupenie Slnovrat, ktoré tu pôsobí už prinajmenšom tridsať rokov. Za tých tridsať rokov som nemal to šťastie ich počuť v našom Slovenskom rozhlase ani raz. A pritom majú piesne ako „List Ježiškovi“, alebo nádherný „Nový rok“. Jáj, prepáčte, teraz som si uvedomil. Vy neviete o kom hovorím, že? To by ste sa za naše koncesionárske poplatky musela asi príliš namáhať, keby ste našla vianočné piesne takýchto pesničkárov, ale vlastne ktoréhokoľvek slovenského speváka, speváčky alebo kapely, ktoré by sa hodili k týmto sviatkom! To šikovný promotér amerického čohokoľvek Vám to asi donesie na stôl a vie by vďačný, či nie? Ach, teraz som si uvedomil tú hrôzu – pesničkárske združenie Slnovrat nemá (!) promotéra, čo by Vám všetko naniesol ako na tácke, pozval na kávičku, zavďačil sa. Takže ich a im podobných, promotérmi v amerických službách nezastúpených, už nikdy nebudeme počuť?
Pani Čuríková, neveril som dlho, že niekto za naše koncesionárske poplatky v našom rozhlase si môže dovoliť uvažovať takto… ako vlastne? Drzo, arogantne, škandalózne voči slovenčine a slovenskej tvorbe? Ja tomu nerozumiem, nemám na to, čo páchate, slušné vysvetlenie. A preto sa na Vás obraciam takto verejne. Nechcem, aby ste mi šepkala do uška pozabučky, ako to myslíte. Veď ste platená z peňazí nás všetkých. Tak si láskavo nájdite chvíľu, odložte najnovší booklet niekoho z USA, čo žije z takto získaných tantiém (lebo to za celý rok vôbec nie sú malé peniaze a o tie ide až na prvom mieste, alebo nie?) za naše koncesionárske poplatky, a skúste nám to všetkým vysvetliť. Čakám…

Gustáv Murín

P.S. A kým sa tej Vaše úradnej odpovede dočkám, budem si púšťať Slnovrat. Ale načo potom platím tie koncesionárske poplatky?!

http://gumurin.blog.pravda.sk/2015/12/22/amerikanizacia-slovenskeho-rozhlasu-skandalozna-arogancia-dramaturgie/

DEBATA K BLOGU

 

Poľský parlament odklepol zákon o posilnení kontroly štátu nad médiami

Poľský parlament iba jeden deň pred Silvestrom schválil nový zákon, v súlade s ktorým sa začne veľká reforma verejnoprávnej televízie, rozhlasu a poľskej tlačovej agentúry PAP. Nový zákon taktiež umožňuje väčšiu kontrolu médií zo strany štátu

Okrem iného, podľa nového zákonu práve štát bude menovať vedenie vyššie nazvaných a iných štátnych médií. Taktiež sa znižuje počet členov predstavenstiev týchto inštitúcií a čiastočne sa menia aj ich kompetencie.

V dolnej komore poľského parlamentu tento zákon podporilo 232 poslancov, proti bolo 152 a 34 sa hlasovania zdržali. Onedlho má nový zákon schváliť poľský Senát a prezident. Analytici sa domnievajú, že najvyšší poľskí predstavitelia nebudú váhať a tiež ho podpíšu, ako sa to stalo aj v prípade kontroverznej reformy súdnictva.

Protestné hlasy už odzneli ako na domácej scéne, tak aj vo viacerých európskych inštitúciách. V Europarlamente pripravili protestné listy a odoslali ich dvom poľským ministrom. Analytici prízvukujú, že vedenie EÚ protestuje proti tomuto zákonu presne tak, ako aj proti prednedávnom schválenej reforme ústavného súdu v Poľsku.

Poliaci chcú aspoň verejnoprávne médiá, ktoré podľa nich slúžia cudzím záujmom, zmeniť tak, aby slúžili národným záujmom.

V obidvoch prípadoch európski experti a politici poukazujú na nebezpečenstvo, že súdnictvo a médiá v Poľsku viac alebo menej stratia svoju nezávislosť. Niektorých európskych politikov a analytikov pobúril ten fakt, že obidva kontroverzné zákony v Poľsku schválili práve v posledných dňoch minulého roku.

Odhlasovaná bola aj daňová reforma. Poliaci zdanili banky daňou vo výške 0,44 percenta z ich aktív. Do základu dane nespadajú štátne dlhopisy. Aj to je dôvod veľkej nespokojnosti a kritiky kruhov z EÚ. Zákon začne platiť od 1. februára. Týmto opatrením sa majú viac zdaniť banky, ktoré takmer všetok zisk z Poľska vyvezú do zahraničia.

Eugen Rusnák

http://www.hlavnespravy.sk/polsky-parlament-odklepol-zakon-o-posilneni-kontroly-statu-nad-mediami/726694

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.