Radikálne zmeny v ekonomike: Zo Švédska mizne hotovosť, Švajčiarsko chce obmedziť pôžičky. + Na britského nezávislého politika Nigela Faragea bola pripravená sabotáž

Pouliční predavači vybavení čítačkami platobných kariet a banky, ktoré obmedzujú hotovosť. Aj to je trend Švédska, ktoré je na ceste k bezhotovostnej ekonomike.

Švédi podľa informácií denníka The New York Times opúšťajú zažité zvyky a namiesto hotovosti čím ďalej, tým častejšie platia kartou alebo cez internet, píše portál iDNES.cz.
Znak EU -fazizmu
Mince a bankovky prestalo používať aj známe múzeum skupiny ABBA. Dokonca aj bezdomovec Stefan Wikberg, ktorý sa na ulici živil predajom novín a časopisov, si musel zaobstarať čítačku kreditných kariet, aby si niečo zarobil.

Bezhotovostný boom sa podľa menovaného portálu nevyhol ani švédskym bankám. Viac ako polovica pobočiek bánk, ako napríklad SEB, Swedbank či Nordea Bank, nedisponuje hotovosťou alebo neprijímaja hotovostné vklady. Dôvodom je snaha vyhnúť sa bankovým lúpežiam.
Cip obsahuje cislo satana
Podobný trend panuje aj v Dánsku. Vláda navrhla, aby vybrané typy obchodov už nemali povinnosť prijímať platby v hotovosti, čím by sa krajina priblížila “bezhotovostnej” ekonomike (viac TU).
Znak selmy 1
Tieto kroky však majú svojich kritikov, ktorí upozorňujú na rastúce riziká spojené s internetovou kriminalitou. Ďalším sporným bodom bezhotovostných platieb je úplná kontrola na výdavkami občanov. Aj dnes ak hradíte nákupy v obchodoch kartou, tak vlastne zostavujete zoznam svojich výdavkov, ktorý je svojim spôsobom verejný.

Kritici tiež ďalej tvrdia, že pri bezhotovostných platbách môžu mladí ľudia ľahšie upadnúť do dlhovej pasce.
Znak selmy

Banka požičia len toľko, koľko má

K novým trendom týkajúcich sa financií dochádza aj vo Švajčiarsku. Tie však nesúvisia s pôžičkami.

Občianska iniciativa MoMo (Monetäre Modernisierung – menová modernizácia) vyzbierala 111 819 podpisov, ktoré stačia na vypísanie referenda, ktoré by súkromným bankám znemožnilo tvorbu peňazí. Tie by totiž mohli požičiavať len toľko prostriedkov, koľkými reálne disponujú.

Podľa ďalších informácií iDNES.cz má tento krok zabrániť tvorbe finančných bublín, ktorých spľasnutie potom musia dorovnať daňoví poplatníci. „V prípade, že banky dosahujú zisky, tie patria im. V prípade strát musia platiť daňoví poplatníci, štát ich musí zachraňovať,“ argumentuje iniciatíva MoMo.

Takže švajčiarsky bankový systém by sa po zavedení pripravovaného opatrenia stal peňažným systémom so stopercentnou rezervou.

http://www.hlavnespravy.sk/radikalne-zmeny-v-ekonomike-zo-svedska-mizne-hotovost-svajciarsko-chce-obmedzit-pozicky/727133

 

 

Na britského nezávislého politika Nigela Faragea bola pripravená sabotáž

Vodca britskej nezávislej strany UKIP Nigel Farage tvrdí, že polícia má podozrenie na sabotáž spáchanú na jeho osobu počas istej dopravnej nehody. Ohrozenie podobného charakteru nebolo uňho prvé

Nigel Farage sa viezol v októbri po francúzskej diaľnici na svojom aute značky Volvo V70. Pri meste Dunkerque zrazu zistil, že stráca kontrolu na riadením vozidla, preto radšej spomalil. Keď jedno z kolies vypadlo, čo najrýchlejšie z neho vyskočil až za zábranu mimo vozovky. Nič vážne sa mu teda nakoniec nestalo.

Francúzska polícia však konštatovala, že nešlo o náhodu, ale o sabotáž. Niekto totiž musel uvoľniť matice na všetkých štyroch kolesách, čo mu teraz potvrdili aj mechanici. Polícia dodala, že “niekedy matica na jednom kolese môže byť uvoľnená, ale nie na všetkých štyroch”.

Farage vravel, že v minulosti sa mu už vyhrážali smrťou, takže táto udalosť môže byť dôsledkom týchto vyhrážok. Ale na otázku, kto by mohol byť za to zodpovedný, povedal: “Nemám poňatia. Úprimne povedané, ako beží môj život v priebehu posledných dvoch a pol rokov, nič ma prekvapuje.”

Tento britský politik býval v minulosti nepríjemný k viacerým európskym politikom a známy je tiež sympatiami ku euroskeptizmu.

http://www.hlavnespravy.sk/na-britskeho-nezavisleho-politika-nigela-faragea-bola-pripravena-sabotaz/727215

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.