Koniec Schengenu? Po Švédsku sprísňuje kontroly aj Dánsko. + Prisťahovalci na Nový rok organizovane masovo obťažovali a okrádali ženy v Kolíne. Rozsah útokov šokoval krajinu

Dánsko opäť zaviedlo kontroly na hraniciach s Nemeckom. Toto opatrenie má zabrániť vstupu utečencov bez dokladov. Nedávno sprísnilo hraničné kontroly aj Švédsko

Dánsko znovu zaviedlo dočasné kontroly na hraniciach s Nemeckom. Je potrebné zabrániť vniknutiu utečencov bez dokladov, povedal premiér Lars Rasmussen Loekke v pondelok na tlačovej konferencii v Kodani. V rovnaký deň zaviedli prísnejšie hraničné kontroly aj Švédi.

Ak budú ostatné severské krajiny postupovať rovnako, mohlo by to mať vážne dôsledky pre Dánsko, povedal Rasmussen s odkazom na susedné krajiny. “Môže to viesť k väčšiemu počtu žiadostí o azyl.” Hraničné kontroly budú trvať minimálne po dobu desiatich dní, ale môžu byť predĺžené.

Po znovuzavedení kontroly zo strany Dánska a Švédska trvá nemecká vláda na tom, aby bol zavedený koordinovaný prístup k utečeneckej kríze v celej Európe. Rozhodnutie dánskej vlády ukázalo, “že je najdôležitejšia jedna vec – celoeurópske riešenie,” povedal hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert. EÚ potrebuje účinnejšie kontrolovať svoje vonkajšie hranice, to je podľa nemeckej vlády primárnou úlohou.

Seibert nekritizoval ťah zo strany vlády v Kodani. Každá krajina EÚ sa môže rozhodnúť o týchto opatreniach “na vlastnú zodpovednosť,” povedal. Hovorca nemeckého ministerstva zahraničia varoval pred rozpadom Schengenu vzhľadom na situáciu na dánskych hraniciach. Sloboda pohybu v cestovnom ruchu je “veľmi cenným prínosom,” povedal. Schengenský systém je “veľmi dôležitý, ale je v nebezpečenstve vzhľadom na príliv utečencov”.

http://www.hlavnespravy.sk/koniec-schengenu-po-dansku-sprisnuje-kontroly-aj-svedsko/727391

 

Prisťahovalci na Nový rok organizovane masovo obťažovali a okrádali ženy v Kolíne. Rozsah útokov šokoval krajinu. Preberie sa Nemecko?

Z výpovedí obetí vyplýva, že muži operovali v malých, asi päťčlenných skupinách, ktoré si vyhliadli určité ženy a následne ich obkľúčili so zámerom sexuálneho útoku a odcudzenia osobných vecí
Kruta poprava Syrskej krestanky
Primátorka nemeckého mesta Kolín nad Rýnom si predvolala predstaviteľov tamojšej polície v súvislosti so silvestrovským incidentom, keď 80 žien nahlásilo sexuálne obťažovanie a lúpežné prepadnutie. Rozsah útokov šokoval krajinu, informovala dnes stanica BBC.

K útokom na ženy došlo v okolí kolínskej hlavnej železničnej stanice a slávnej katedrály, pričom do nich bolo zapletených zhruba 1000 opitých a agresívnych mužov – migrantov. Šéf kolínskej polície Wolfgang Albers to označil za “celkom novú dimenziu zločinu”. Podľa neho boli páchatelia arabského a severoafrického výzoru.

Úrady dostali najmenej jedno obvinenie zo znásilnenia. Napriek tomu, že v daných lokalitách boli rozmiestnené policajné hliadky, nedokázali v dave ľudí identifikovať útočníkov. Primátorka Henriette Rekerová uviedla, že útoky boli “monštruózne”. “Nesmieme dopustiť, aby sa z mesta stala oblasť bez zákona,” dodala.

Z výpovedí obetí vyplýva, že muži operovali v malých, asi päťčlenných skupinách, ktoré si vyhliadli určité ženy a následne ich obkľúčili so zámerom sexuálneho útoku a odcudzenia osobných vecí, informuje agentúra DPA. Polícia očakáva, že v nasledujúcich dňoch sa prihlásia ďalšie obete útokov.

Na mieste v piatok zadržali päť osôb, policajné vyšetrovanie pokračuje. K podobným útokom na ženy došlo aj v severonemeckom Hamburgu. Incidenty nahrávajú obavám ohľadom bezprecedentného masového prílevu migrantov z Blízkeho východu, ktorému čelí Nemecko.

http://www.hlavnespravy.sk/pristahovalci-na-novy-rok-masovo-obtazovali-a-okradali-zeny-v-koline/727780

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.