Nemecko: Nulová tolerancia pri násilí voči ženám. + Kardinál Burke kritizuje uvoľňovanie morálnej náuky

Berlín, 6.1.2016 (kath.net/KNA) 018 672 – Po incidentoch v Kolíne podpredsedníčka nemeckej Kresťanskodemokratickej únie CDU Júlia Klöcknerová varovala pred falošnou toleranciou voči sexuálnemu násiliu. «Správanie nepriateľské voči ženám zostáva nepriateľstvom voči ženám a tu mi je jedno, kto to pácha», povedala Klöcknerová v interview pre «Welt» zo stredy. Tu nám nesmú zastierať zrak «nijaké multi-kulti okuliare, ani pri útokoch na ženy, ani pri úplnom zahalení žien».

Mutti-Multikulti-620x298
V Nemecku sme sa «príliš dlho prizerali, ako sa vyvíjajú paralelné spoločnosti, príliš dlho sme sa prizerali, ako sa ženy nepovažujú za rovnoprávne a rovnocenné», povedala Klöcknerová. Táto «chyba» sa nesmie v súčasnej utečeneckej politike opakovať tým, že sa integrácia ponúka iba ako dobrovoľná voľba. Povinnosť integrovať sa je dôležitá, ako zdôraznila Klöcknerová.
Súčasne požadovala riešenie mužských noriem v moslimskej kultúre. «Pritom ide často o vcelku spiatočnícke patriarchálne chápanie úlohy muža a ženy, ktoré je v rozpore s našou modernou, liberálnou a osvietenou spoločnosťou,» vyhlásila politička CDU. Integrácia preto znamená oveľa viac ako iba výuka jazyka. Veď násilie voči ženám nie je «zriedkavé ani v nemeckých rodinách».
Kriticky hodnotila správanie sa feministiek voči útokom na ženy v Kolíne v silvestrovskej noci. «Stále znova ma privádza do úžasu, keď práve tie tolerujú správanie nepriateľské voči ženám ako kultúrnu mnohorakosť, ktoré súčasne bojujú za gender aj vo vyjadrovaní,» povedala Klöcknerová.
«Dokážem pochopiť každú ženu, u ktorej tieto udalosti veľmi ovplyvnia jej pocit bezpečnosti», dodala Klöcknerová. To nesmie viesť k tomu, «že si ženy už zo strachu nebudú trúfať vyjsť ani na ulicu». Proti tomu sú potrebné rôzne opatrenia, aj «zreteľne viditeľnejšia prítomnosť polície na našich uliciach,» povedala podpredsedníčka nemeckej CDU. –zg-

Kardinál Burke kritizuje uvoľňovanie morálnej náuky

Saint Paul, 5.1.2016 (kath.net/KNA) 018 671 – Americký kardinál Raymond Burke obvinil mníchovského kardinála Reinharda Marxa z uvoľňovania katolíckej morálnej náuky. Kardinál Marx pred synodou o rodine vo Vatikáne položil otázku, či možno sexuálne úkony posudzovať nezávisle od konkrétnych životných situácií. K tomu kardinál Burke v interview pre časopis «The Wanderer» zo 4. januára:
«Morálne pravdy nemožno posudzovať na základe životnej situácie.» V inom prípade by sa mohol v mimoriadnych okolnostiach ospravedlniť aj potrat. «To je jednoducho nesprávne,» povedal kardinál Burke. «Sme povolaní heroicky žiť našu katolícku vieru. Aj najslabší človek prijíma milosť od Krista žiť pravdu v láske.» V nijakom prípade nemožno «objektívnu morálku konania nejako zmeniť skrze žitú situáciu», zdôraznil kardinál, ktorý bol do novembra 2014 hlavou najvyššieho cirkevného súdu – Apoštolskej signatúry.
Kardinál Burke sa vyslovil aj za dôslednejšie sprostredkovanie katolíckej náuky o manželstve božiemu ľudu. Nestačí iba vo všeobecnosti poukázať na pápežské dokumenty ako «Humanae vitae» (1968) alebo «Familiaris consortio» (1981), «ako keby sme mávali nejakou vlajkou». Ak mizne pochopenie napríklad cirkevného zákazu antikoncepcie, spočíva na duchovných, aby hlásali náuku o manželstve a rodine tak, «akoby sa to dialo po prvý raz».
Kardinál Burke znova protirečil výkladom záverečného dokumentu zo synody biskupov o rodine, ktoré v ňom vidia podnety k liberálnejšiemu prístupu k znovu zosobášeným rozvedeným a k ich prijímaniu sviatostí. Argumentovať napríklad individuálnym rozhodnutím vo svedomí je nesprávne a vzbudzuje falošné nádeje, ako zdôraznil kardinál Burke. -zg-

 

Mexiko: Pred návštevou pápeža vražda starostky

Mexiko-City, 4.1.2016 (KAP/KNA) 018 670 – Mexiko niekoľko týždňov pred návštevou pápeža – 12. až 18. februára – otriasol vražedný útok na starostku Giselu Mota (33). „Zdá sa, akoby sa ľudskosť zaplavila nevinnou krvou,“ povedal Ramon Castro, biskup z mesta Cuernavaca, podľa médií z 3. januára pri pohrebe obete. „Tento zločin ukazuje zlyhanie štátneho bezpečnostného systému. V politickej stratégii nepochybne niečo zlyháva.“
Novozvolenú starostku mesta Temixco v sobotu, deň po nástupe do úradu, zastrelili v jej dome. Vo volebnom boji ohlásila, že chce postupovať proti organizovanej kriminalite a drogovej mafii.
Podľa správ médií v minulých 10 rokoch zavraždili v Mexiku viac ako 100 starostov – väčšinu členovia drogových kartelov. Pápež František už viackrát vyzval, aby sa ľudia nedali zastrašiť vybrežujúcim sa násilím drogových kartelov. Medzi obeťami boli vždy aj katolícki kňazi. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.