Poľský biskup Mering obhajoval novú poľskú vládu voči kritike z EÚ. + Nemecké vládnuce strany sľubujú rázne opatrenia po útokoch na ženy v Kolíne

Predseda konferencie poľských biskupov Wieslaw Mering sa postavil na obranu novej poľskej vlády, kritizovanej zo strany Európskej únie
Prezident Európskeho parlamentu Martin Schulz kritizoval národnú politiku novej poľskej vlády v krajine a vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Poľská vláda je kritizovaná okrem iného kvôli tomu, že nerešpektuje rozsudky Ústavného súdu v krajine a obmedzuje právomoci Najvyššieho súdu. Na jej obranu sa v liste adresovanom Schulzovi postavil predseda konferencie poľských biskupov Wieslaw Mering, biskup v diecéze Wloclawek.
wieslaw-mering-biskup-polsko

Mering v ňom zdôraznil, že voľba prezidenta Andrzeja Dudu a nová vláda “nie je príznakom nedostatku demokracie”. Občania Poľska vo voľbách ukázali, že väčšina chce zmeny. Problém vidí v tom, že členovia bývalej vlády nedokážu akceptovať volebnú porážku a “na svoje záujmy zneužívajú Európsky parlament”.

Podľa neho by Európsky parlament mal riešiť dôležitejšie veci, ako sú napríklad “dĺžka plameňa sviečky či množstvo vody v splachovacej nádržke.” Biskup Mering konštatuje ďalej: “V Bruseli nie je v súčasnosti žiaden politik veľkého rangu, čiže človek, ktorý sa snaží o spoločné dobro pre ľudí, ktorí tvoria Európsku úniu.” A dodáva: “Politická korektnosť spárovaná s malichernosťou neprispieva k múdrosti.”

Ako píše poľský denník “Wiadomosci”, biskup Mering želá prezidentovi Schulzovi na vianočné sviatky a do nového roka tri veci: opatrnosť, múdrosť a predstavivosť.

Mering už aj v minulosti prejavoval sympatie k súčasnej vládnej strane PiS. V decembri roku 2014 vyzval na masovú manifestáciu PiS kvôli údajnému sfalšovaniu komunálnych volieb. Svoju podporu stiahol na žiadosť poľského nuncia, arcibiskupa Celestina Miglioreho.

http://www.hlavnespravy.sk/polsky-biskup-mering-obhajoval-novu-polsku-vladu-voci-kritike-z-eu/728870

 

 

Nemecké vládnuce strany sľubujú rázne opatrenia po útokoch na ženy v Kolíne

Podľa dnešnej správy agentúry Reuters 121 žien nahlásilo, že boli okradnuté, ohrozované alebo ich sexuálne obťažovali gangy prevažne opitých mužov vo veku 18-35 rokov, keď vonku oslavovali príchod nového roka

Nemecké vládne strany sa dnes zaviazali radikálne zakročiť proti migrantom, ktorí spáchajú trestný čin. Reagovali tak po tom, ako útoky na ženy v Kolíne nad Rýnom na Silvestra vyvolali debatu o ústretovej politike spolkovej kancelárky Angely Merkelovej voči utečencom.

Holande a Saria Merkel

Podľa šéfa kolínskej polície sa zdalo, že útočníci sú “arabského alebo severoafrického pôvodu”. A denník Die Welt citoval šéfa policajných odborov (GdP) Severného Porýnia-Vestfálska, ktorý povedal, že medzi nimi “rozhodne” boli aj utečenci.
V reakcii na útoky Merkelovej Kresťanskodemokratickú únia (CDU) vyzvala na sprísnenie postihov voči žiadateľom o azyl, ktorí vyvolávajú problémy. Vyplýva to z návrhu, do ktorého agentúra Reuters nahliadla pred schôdzkou vedenia strany v Mainzi.

Tento návrh podporuje aj vicekancelár Sigmar Gabriel, ktorý je predsedom Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), koaličného partnera Merkelovej CDU. “Prečo by mali nemeckí daňoví poplatníci platiť za väzenský pobyt zahraničných páchateľov trestných činov? Hrozba, že by mali stráviť čas za mrežami v ich vlastnej krajine je oveľa väčší odstrašujúci prostriedok než väzenský trest v Nemecku.”

Návrh CDU vyzýva na zníženie bariér pre deportáciu žiadateľov o azyl, ktorí spáchajú trestný čin a na zvýšenie počtu bezpečnostných kamier.

Útoky na ženy vyvolali pochybnosti, či Nemecko dokáže integrovať najnovšiu vlnu utečencov, ktorých vlani prijalo 1,1 milióna.

“Ak sa ukáže priame spojenie medzi útokmi a príchodom blízkovýchodných migrantov, CDU by mohlo v marcových krajinských voľbách utrpieť straty a Merkelová sa dostane pod väčší nátlak, aby zaviedla horný limit na počet migrantov vstupujúcich na územie Nemecka,” hovorí analytik Mujtaba Rahman z konzultačnej spoločnosti Eurasia Group.

Nový prieskum, ktorý si objednala rozhlasová a televízna spoločnosť ARD, ukázal, že Merkelovej podpora vzrástla o štyri percentá na 58 percent a podpora jej konzervatívneho bloku na 39 percent.

Líderka CDU v spolkovej krajine Porýnie-Falcko Julia Klöcknerová – považovaná za možnú Merkelovej nástupkyňu, až to bude aktuálne – povedala televízii ZDF, že tieto útoky Nemecko prebudili.

“Myslím si, že si musíme naozaj sňať klapky z očí,” citovala ju agentúra Reuters.

http://www.hlavnespravy.sk/nemecke-vladnuce-strany-slubuju-razne-opatrenia-po-utokoch-na-zeny-v-koline/728878

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.