Nezabudnite, že voliť zo zahraničia môžete len do 15. januára 2016. + Flámsko povolilo ultrakatolícku školu, ktorú kritizovala aj cirkev

Nezabudnite, že voliť zo zahraničia môžete len do

15. januára 2016

Každý hlas je kľúčový! Prosím prepošlite túto informáciu aspoň 1 priateľovi Slovákovi v zahraničí. Všetky info nájdete na
www.volby.digital

[edsanimate animation=“pulse“ delay=“4″ infinite_animation=“yes“ animate_on=““ ]

Vycisteny letak

[/edsanimate]

 

Flámsko povolilo ultrakatolícku školu, ktorú kritizovala aj cirkev

Belgické úrady povolili fungovanie ultrakonzervatívnej katolíckej školy. Voči jej zriadeniu mala výhrady dokonca aj katolícka cirkev v tejto krajine.
Škola svätého Ignáca otvorila ešte v septembri svoje brány v mestečku Overijse neďaleko Bruselu, ktoré patrí do flámskej časti belgickej federácie. Dnes o tom informovala tlačová agentúra Belga.

Zodpovedné úrady vo Flámsku po niekoľkých mesiacoch preverovania osnov a cieľov novej školy nakoniec jej činnosť odsúhlasili a škola tak môže vydávať diplomy maturantom.

Proti bola cirkev aj verejnosť

Proti zriadeniu tejto školy viac ako laická verejnosť protestovala samotná katolícka cirkev, podľa ktorej ide o „ultrakatolícku“ vzdelávaciu inštitúciu spájanú s „fundamentalizmom“. Zriaďovatelia školy naopak tvrdia, že ostatné katolícke školy vo Flámsku sú „málo katolícke“.

Belga pripomenula, že pozornosť úradov vzbudil ani nie tak zastaraný a skostnatený pohľad tejto školy na svet, ale jej všeobecný prístup k spoločnosti.

Flámska ministerka školstva Hilde Crevitsová po preskúmaní webovej stránky Školy svätého Ignáca a obsahu učiva prijala potrebné opatrenia. Poverila školských inšpektorov, aby kontrolovali dodržiavanie podmienok potrebných pre uznanie školy, a zriadila osobitný výbor, ktorý bude kontrolovať, či je dodržiavaný požadovaný spôsob výučby.

Proti potratom i homosexuálom

Na verejnosť sa dostali podrobnosti, podľa ktorých má vedenie „ultrakatolíckej“ školy negatívny vzťah k antikoncepcii, potratom a homosexualite. Dokumenty, ktoré sa dostali do médií, ukazujú, že táto inštitúcia navyše kritizuje súčasný vzdelávací systém v Belgicku.

Podľa tejto kritiky mladí ľudia v Belgicku nie sú vedení k modlitbám, na školách sa učia viac o svetových náboženstvách než o katolíckej viere, mnohí učitelia sú ateisti, sú však medzi nimi aj moslimovia, a učitelia ako takí môžu otvorene hovoriť o eutanázii, ktorá je v krajine legálna.

Novej škole takisto prekáža, že študentom sa otvorene hovorí o antikoncepcii ako spôsobe predchádzania neželaným tehotenstvám a že školy v Belgicku nemôžu odmietnuť zápis študentov na základe ich vierovyznania.

Podmienky splnené

Predstavitelia katolíckej cirkvi v Belgicku upozornili, že študenti tejto školy sa ocitnú odtrhnutí od spoločnosti, vo vlastnom dogmatickom videní sveta. Školskí inšpektori však odkázali, že po konfrontovaní s úradmi nová škola splnila podmienky pre jej uznanie, ktoré zahŕňajú rešpektovanie vyhlášok a nariadení, pokiaľ ide o učebné osnovy, a tiež povinnosti dodržiavať ľudské práva a práva detí tak, ako sú zakotvené v medzinárodných dokumentoch a v belgickej ústave.

http://www.aktuality.sk/clanok/311846/flamsko-povolilo-ultrakatolicku-skolu-ktoru-kritizovala-aj-cirkev/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.