‘Na kolínsky dóm lietala raketa za raketou!’ + Kráľ Abdullah II.: ‘IŠ využíva utečencov ako Trójskeho koňa’

Kolín, 14.1.2016 (kath.net) 018 701 – „Ostreľovanie kolínskeho dómu raketami a petardami na Silvestra medzi 18.30 a 19.45 hodinou bolo cielené rušenie svätej omše.“ Vyhlásila to bývalá kolínska majsterka stavby dómu Barbara Schocková – Wernerová v interview pre noviny „Frankfurter Allgemeine Zeitung“. „Veľmi sa divím, že už o 18.30 bol taký prudký ohňostroj a doteraz na Silvestra nevídané masívne ostreľovanie raketami a petardami. Severné okno dómu bolo stále znova červeno ožiarené, pretože na neho lietala raketa za raketou. A bolo to veľmi hlasné. Návštevníci bohoslužieb sediaci na severnej strane dómu boli akusticky veľmi rušení. Občas som mala strach, že vypukne panika,“ povedala pani Barbara, ktorá bola tiež na omši.
WERICH o moslimoch
Ostreľovanie raketami a petardami bolo pritom „útokom na symbol mesta, ako aj na náboženský symbol“. „Okrem toho ostreľovanie dómu tiež jasne ukázalo, že polícia nemala situáciu pod kontrolou už o 19 hodine.“ Po incidentoch pred 12 či 13 rokmi políciu vždy žiadali, aby „počas svätej omše na konci roka zabránila takémuto ostreľovaniu okolo dómu“. Polícia mala aj tento rok „reagovať na masívny ohňostroj a ostreľovanie“. „V minulých rokoch sa darilo priebeh svätej omše chrániť. Keďže sa to nepodarilo, muselo v tento silvestrovský večer už v tom čase niečo zásadne zlyhať,“ povedal majsterka.

Expertka poukázala aj na to, že silvestrovské ostreľovanie predstavuje nebezpečenstvo požiaru v kolínskom dóme. Okrem toho „môže byť priame ostreľovanie veľmi škodlivé zo stavebného hľadiska.“ Napríklad bronzové brány sú chránené proti močeniu navoskovaním, no „ak sa vrhá horiaci predmet na portály, tak sa to roztopí“.
Rozhorčenie nad incidentmi – ktoré autor interview porovnal s útokmi na mešity a synagógy – nenastalo preto, lebo „udalosti na staničnom námestí, tie mnohé sexuálne útoky na ženy v priebehu neskoršieho večera“ boli také strašné, „že tento útok na chrám ustúpil do úzadia“.
Vo štvrtok sa k prípadu vyjadril aj kolínsky arcibiskup, kardinál Rainer Mária Woelki, ktorý omšu celebroval. Pre noviny „Bild“ kritizoval masívne rušenie bohoslužby. „Počas mojej homílie boli počuť silné výbuchy. Už predtým som sa hneval pre veľký hluk, ktorý do dómu prenikal. Následné udalosti ma ohromili a naplnili veľkými starosťami.“ -zg-

 

Aj v Norimbergu: Ostreľovanie kostola raketami

Norimberg, 15.1.2016 (kath.net) 018 704 – Aj v Norimbergu sa v silvestrovskej noci dostal Kostol sv. Vavrinca „úplne pod paľbu“, a intenzitu možno porovnať s ostreľovaním kolínskeho dómu! Informovali o tom noviny „Nürnberger Zeitung“. Citovali istého čitateľa: „Prd Kostolom sv. Vavrinca sa zhromaždilo niekoľko stovák arabských mužov a cielene strieľali na strechu kostola a pritom to filmovali mobilmi.“ V očiach pozorovateľov to účinkovalo ako „cielený útok na kresťanský symbol“. Jedna osoba z masy ľudí pritom s raketami pod pazuchou vykríkla: „We will burn Germany!“ (Podpálime Nemecko!). Očividne došlo súčasne aj k sexuálnym útokom na ženy.

focus
Až postupne krok za krokom sa dostali na verejnosť informácie o vypuknutí násilia v Kolíne pri dóme na Silvestra a o sexuálnych útokoch na ženy, na ktoré sa polícia musela bezmocne pozerať. Páchatelia boli očividne z arabskej alebo severoafrickej kultúry. -zg-

 

Trojročné dievčatko zneužité v ubytovni pre azylantov

Kamen, 14.1.2016 (kath.net/idea) 018 703 – V komunálnej ubytovni pre azylantov v nemeckom Kamene (okres Unna) bolo trojročné dievčatko zo Sýrie očividne sexuálne zneužité. Podľa informácií polície z 12. januára vo vyšetrovacej väzbe sedí podozrivý pakistanský páchateľ. Dieťa mal zneužiť zatiaľ čo jeho matka v kuchyni pripravovala jedlo. –zg-

 

Kráľ Abdullah II.: ‘IŠ využíva utečencov ako Trójskeho koňa’

Jordánsko, 14.1.2016 (kath.net) 018 702 – Jordánsky kráľ Abdullah II. pri návšteve USA povedal, že IŠ využíva prúd utečencov „ako Trójskeho koňa“. Informoval o tom rakúsky denník „Kronen-Zeitung“. V interview pre televíziu CNN zaujal kráľ Abdullah II. postoj aj k výpovediam amerického kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa, ktorý nechce, aby do USA prišli sýrski utečenci. Priznal, že aj Jordánsko má strach, že si s denne prichádzajúcimi utečencami vpustí do krajiny aj nespočetných bojovníkov IŠ. Prirodzene, že tých 80-90 percent utečencov, ktorí ušli pred utrpením vo svojej krajine, nemožno ponechať ich osudu. No treba utečencov preverovať, ako žiadal kráľ.
Kráľ zdôraznil, že pri prijímaní utečencov by sa mali uprednostňovať zvlášť ľudia potrebujúci ochranu ako starí ľudia a ženy s deťmi. No dodal, že stále znova sa do boja IŠ vydávajú teraz už aj ženy.
Podľa kráľa Abdullaha II. v súčasnosti neexistuje stratégia, ako spoznať čierne ovce medzi utečencami. Jordánsko prichýlilo už 650 000 utečencov zo Sýrie. K tomu sa pridávajú desaťtisíce z Iraku a až 2 milióny Palestíncov. Jordánsko samotné má 8,5 milióna obyvateľov. –zg-

 

Zväzy rodín pri EÚ: Lobovanie za eutanáziu zastavené

Brusel, 13.1.2016 (KAP) 018 700 – Zastrešujúca organizácia katolíckych zväzov rodín Európy, FAFCE (Federácia asociácií katolíckych rodín v Európe) v Bruseli vyjadrila uľahčenie zo stroskotania lobovania 14 europoslancov z frakcií socialistov, liberálnych a zelených za eutanáziu. Pred niekoľkými týždňami zostavili „Písomné vyhlásenie k dôstojnosti človeka na konci života“ a rozdávali ho na podpísanie. Minulý týždeň však iniciatíva stroskotala, lebo nedosiahla potrebné kvórum väčšiny europoslancov.
„S použitím zavádzajúcich pojmov a s ignorovaním princípu subsidiarity“ sa toto vyhlásenie vyslovuje za povolenie eutanázie, ako kritizovala FAFCE v stredu. Vo vyhlásení sa totiž uvádza:
„Všetci európski občania, nezávisle od národnosti, ktorí sa nachádzajú v stave pokročilej alebo konečnej fáze nevyliečiteľnej choroby, čo je spojené s neznesiteľným fyzickým alebo mentálnym utrpením, ktoré sa nemôže zmierniť, by mali profitovať z lekárskej pomoci, aby mohli dôstojne ukončiť svoj život.“

Dokonca aj keď písomné vyhlásenie sa nikdy nemôže interpretovať ako oficiálny názor Európskeho parlamentu, alebo iba ako výraz osobného postoja podpísaných členom EP, predsa je povzbudzujúce, že dostali podporu iba 95 zo 751 členov parlamentu, uvádza FAFCE. A prezident FAFCE Antoine Renard konštatuje:
„Je jasné, že lobby za eutanáziu začína byť v Európskom parlamente aktívna. To skrýva nebezpečenstvo, že sa odvedie pozornosť politických predstaviteľov v Európe od toho, čo by mohla EÚ urobiť, aby vo svojich štátoch napomáhala dobré praktiky paliatívnej medicíny a podporovala opatrenia paliatívnej starostlivosti o človeka na konci života.“
Stroskotanie zámeru podľa Renarda ukazuje, že dôstojnosť človeka nemôže byť bojiskom politických sporov a nesmie sa stať nástrojom niektorých ideológií. „FAFCE sa bude naďalej zasadzovať za dôstojnosť človeka a síce v jej pravom význame, ktorý stavia človeka do centra,“ povedal Renard.
Organizáciu FAFCE založili v r. 1997 a v Rade Európy má štatus participácie. Zastupuje združenia a organizácie rodín 16 európskych krajín. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.