Eva Zelenayová: Recenzia knihy pre SNN „Kde iní končia, my začíname“. + Video: Jim Caviezel svedčí, vyznáva, povzbudzuje

Číta sa lepšie ako Švejk

Anton Čulen: Kde iní končia, my začíname, Post Scriptum, s.r.o., Bratislava, 2015

Čulenova knižka má čo povedať každému, kto život prežíva plnohodnotne. Je tiež svedectvom doby a režimu, ktorý autoritatívne vnucoval svoju ideológiu všetkým občanom. Nie každý sa podriadil, nie každý dokázal verejne svoj názor prezentovať či brániť. Čulenov príbeh vojaka v Československej ľudovej armáde sa podľa recenzenta knižky Jána Košiara číta lepšie ako Haškov Švejk. A naozaj, prvý či druhý deň v kasární, keď nastúpil na výkon základnej vojenskej služby sa odohrával dosť netradične. Nechali ho v civile čakať a nikto mu nepovedal, čo s ním bude. V rote mazákov, v ktorej sa ocitol, reagovali: „Moju situáciu považovali za neštandardnú a dokonca sa ma pýtali, či nie som syn nejakého vysokopostaveného komunistického funkcionára,“ s istou dávkou irónie konštatuje v knižke. Napokon sa u veliteľa útvaru dozvedel, že na základe informácií zo základnej školy a MNV v Brodskom zistili, že je nedôveryhodnou osobou a poslali ho domov. Podľa neho asi bol jediným vojakom Varšavskej zmluvy, ktorého bezdôvodne poslali z vojenčiny domov.


Autor zostavil knižku zo svojich spomienok na tie okamihy života, ktoré sa mu najviac vryli do pamäti. Už ako žiak základnej školy pociťoval nátlak na svoje náboženské presvedčenie za ponižujúce. Mnohým čitateľom sa azda vybavia podobné spomienky, keď nemohli verejne nosiť žiadne kresťanské symboly. Čulena dokonca kvôli krížiku na svetri vyhodili zo školy. Pritom historky, ktoré sa k takýmto udalostiam viažu, sú skôr úsmevne podané. Pri čítaní knižky nemožno neobdivovať mladého človeka, ktorý dokázal argumentačne zlomiť aj najtvrdších normalizátorov.

Martinus.sk: Čítali ste ju a máte na ňu svoj názor?
Autor sa dotýka obdobia pred aj po roku 1989. Úprimnosť jeho výpovedí a priam duševný striptíz pred čitateľom ponúka vnímať obraz kresťana celkom intímne. Na prelome augusta a septembra 1989 sa autor pokúsil emigrovať do Talianska. Pravda, neúspešne. Ale aj táto skúsenosť je obohatením čitateľa o možno dávno zabudnuté úvahy. Čulen sa dodnes venuje aktivitám smerujúcim k slobode svedomia. A čo je na ňom najvzácnejšie, vlastným príkladom.

Online kúpa knihy: A. Čulen – “Kde iní končia, my začíname”
Eva Zelenayová (Uverejnené v SNN)

[edsanimate animation=“pulse“ delay=“4″ infinite_animation=“yes“ animate_on=““ ]
Vycisteny letak

[/edsanimate

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.