Rakúsko čiastočne pozastavuje svoju účasť v Schengene. + Szijjártó v reakcii na rakúske kroky: Európa v otázke migrantov nemá na výber

Rakúsko vracia pohraničnú kontrolu a tým čiastočne pozastavuje svoju účasť v Schengenskej dohode. Povedal to v interview novinám Österreich spolkový kancelár Werner Faymann
Kotleba Najvyssi casvystupit z EU
„Odteraz je na našej hranici nutné predložiť doklad potvrdzujúci totožnosť. Ak sa Európskej únii nepodarí zaistiť bezpečnosť vonkajších hraníc, plnenie Schengenskej dohody bude celkovo spochybnené. V takom prípade musí každá krajina kontrolovať svoje hranice,” povedala hlava rakúskej vlády.

Podľa slov kancelára bude vláda od 17. januára usilovne kontrolovať pohyb migrantov a vyhosťovať tých, ktorí nemajú právo na azyl alebo nepodali príslušnú žiadosť. Predseda spolkovej vlády tiež sľúbil, že bude blokovať poskytovanie finančnej pomoci všetkým krajinám odmietajúcim prijímať prisťahovalcov.

http://www.hlavnespravy.sk/rakusko-ciastocne-pozastavuje-svoju-ucast-v-schengene/7322917

 

Szijjártó v reakcii na rakúske kroky: Európa v otázke migrantov nemá na výber

Európa v otázke migrantov nemá na výber, reagoval dnes v Budapešti minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na vyhlásenie rakúskeho spolkového kancelára Wernera Faymanna o zmene politiky otvorených dverí svojej krajiny

Vo vyhlásení, ktoré maďarský rezort diplomacie poskytol pre TASR, Szijjártó rakúske kroky komentoval slovami: “Radšej neskôr ako nikdy.”

Maďarský minister odmietol európsku “politiku korektnosti”, ktorá charakterizovala konanie Európy v uplynulom roku migračnej krízy a ktorá podľa jeho slov nie je korektná. Táto politika totiž podľa jeho slov nehovorí o tom, čo každý vidí, ale zamlčuje skutočnosť, pričom kritizuje tých, čo hovoria pravdu.

“Maďarsko od začiatku hovorí to, čo si myslí. Vysvitlo, že kritika Maďarska bola neopodstatnená a že jedinou cestou je maďarská cesta. Ilegálnym migrantom musíme pomôcť v tom, aby sa mohli vrátiť k svojmu pôvodnému životu vo svojej rodnej vlasti, a nie poskytnúť im nový európsky život,” píše sa vo vyhlásení šéfa maďarského rezortu diplomacie.

Návrh rakúskeho kancelára obmedziť prístup k finančným zdrojom Európskej únie v prípade krajín, ktoré odmietajú migrantov, Szijjártó označil za podlé vydieranie a dôrazne ho odmietol. “Maďarsko splnilo podmienky, na základe ktorých má právo na európske zdroje financií, s tým ilegálna migrácia nemá nič spoločné,” zdôraznil.

“Ak európski lídri venujú svoj čas vzájomnému vydieraniu, oslabujú tým Európu, čo je neprípustné a neprijateľné. Zvlášť v čase krízy,” dodal maďarský minister zahraničných vecí.

Faymann v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Österreich vyhlásil, že Rakúsko pozastaví platnosť schengenskej dohody, bude kontrolovať každého migranta na svojich hraniciach a zamietne vstup ekonomickým migrantom. Tých, ktorí neplánujú cestovať ďalej do Nemecka, nevpustia do Rakúska.

Kancelár ďalej zdôraznil, že Rakúsko bude vetovať finančnú pomoc všetkým krajinám, ktoré nebudú solidárne v migračnej otázke.

Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová v piatok avizovala, že Rakúsko zamietne vstup na svoje územie migrantom, ktorí neplánujú požiadať o azyl v Nemecku. Nemecko totiž podľa údajov rakúskej polície momentálne vracia do Rakúska každý deň veľký počet migrantov. Podľa informácií agentúry DPA ide približne o 200-300 osôb denne.

http://www.hlavnespravy.sk/szijjarto-v-reakcii-na-rakuske-kroky-europa-v-otazke-migrantov-nema-na-vyber/732356

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.