Smer a KDH sa dohodli. Rodinu ochránia spoločne

figel_ficoVládny Smer-SD a opozičné KDH sa dohodli na zmenách Ústavy SR. Ochrana manželstva sa dostane do najvyššieho zákona štátu

V justícii sa teda má oddeliť funkcia predsedu Najvyššieho súdu SR a šéfa Súdnej rady SR a zrušiť trestnoprávna imunita sudcov. Predsedu Súdnej rady by mala voliť rada samotná, nie vyberať prezident, ako bol pôvodný návrh Smeru-SD. Z novely vypadli aj Ficom presadzované bezpečnostné previerky všetkých sudcov vykonávané Národným bezpečnostným úradom, ktoré opozícia kritizovala. Ak by zostali, KDH by novelu nepodporilo. Paška však tvrdí, že sudcovia by mali prejsť istou formou kontroly či preverenia a ak sa nejaká podoba zisťovania spôsobilosti sudcov do návrhu v druhom čítaní nedostane, Smer-SD za konečnú novelu nezahlasuje.

Ústava SR sa zároveň rozšíri o dve vety:Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru“. Ústava SR v súčasnosti o manželstve hovorí: „Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona. Zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých.

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský upozornil, že vymožiteľnosť práva je zlá a politici musia konať. „Niekde je treba hľadať cestu k zlepšeniu, pričom bez zmeny ústavy to nejde. Ani táto novela nie je čarovným prútikom, ale začiatkom hľadania cesty k náprave tohto stavu,“ podotkol. Obaja politici odmietli špekulácie o politickom obchode a marketingovej kampani. Za ich konaním je podľa ich slov len dobrý úmysel zlepšiť súčasnú situáciu.

zdroj: http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/smer-a-kdh-sa-dohodli-rodinu-ochrania-spolocne-607265

obrázok: www.webnoviny.sk

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy a označkovaný ako . Zálohujte si trvalý odkaz.