EÚ musí zvládnuť migračnú krízu do 2 mesiacov, inak skolabuje Schengen, tvrdí Tusk. + Prelát: František necháva ‘otvorené mnohé možnosti interpretácie’

EÚ musí zvládnuť migračnú krízu do 2 mesiacov, inak skolabuje Schengen, tvrdí Tusk
Predseda Európskej rady Donald Tusk dnes varoval pred možným rozpadom schengenskej zóny v prípade, ak sa nepodarí súčasnú migračnú krízu zvládnuť do dvoch mesiacov.

Moslimska-zena-s-detmi

Migranti „gentlemani“

„Nemáme viac než dva mesiace, aby sme dostali veci pod kontrolu,“ povedal podľa agentúry Reuters na zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Ak Európska únia nedokáže dostatočne kontrolovať svoje vonkajšie hranice, bude to znamenať jej zlyhanie ako politického projektu, povedal Tusk.

EÚ v súčasnosti čelí najväčšej migračnej kríze od čias druhej svetovej vojny. Len do Nemecka prišlo vlani viac ako milión migrantov a utečencov.

http://www.aktuality.sk/clanok/312153/eu-musi-zvladnut-migracnu-krizu-do-2-mesiacov-inak-skolabuje-schengen-tvrdi-tusk/?utm_source=azet.sk&utm_medium=box-magaziny-aktuality&utm_content=clanok2&utm_campaign=HP-new2#

 

Biskup, ktorého diecéza sa rozprestierala od Berlína po Peking

Milí priatelia, začiatkom januára 2016 oslávil o biskup Mons. Hnilica nedožitých 55 rokov od jeho vysviacky.

Prinášame vám záznam z Medžugoria, kde v roku 1944 spolu s Rodinou Panny Márie (Spoluvykupiteľky) obnovil zasvätenie sveta Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie (desiate výročie z 25. marca 1984 v Kremli). Pozrite si jeho spomienky na túto udalosť a aj iné súvislosti.

Pamätám sa vtedy, ešte bežala vojna v plnom prúde, keď sme sa zišli na Podbrde.


Dnes sme v inom čase, v iných vojnách, ale zasvätenie sa Panne Márii a Jej Nepoškvrnenému Srdcu je stále mimoriadne aktuálne.

http://www.magnificat.sk/posolstvo-kralovnej-pomoci-jednoducho-a-slobodne-mons-pavol-hnilica-o-zasvateni-ruska-hovori-mirjana-jim-caviezel-a-umucenie-spravy-church-militant-tv/

 

Prelát: František necháva ‘otvorené mnohé možnosti interpretácie’

Regensburg, 15.1.2016 (kath.net) 018 706 – Medzi pápežom Benediktom XVI. a pápežom Františkom sú „obrovské rozdiely“. Tvrdí to bavorský prelát z Regensburgu a kláštorný dekan Mons. Heinrich Wachter v interview pre noviny „Wochenblatt“. Paušálne možno povedať, že „František robí všetko inak.“ Pritom nemusíme pápežovi Františkovi podsúvať nijaký úmysel, no fakticky „blamuje svojich predchodcov v mnohom, ako koná“. Teologicky František na rozdiel od Benedikta „nie je priebežne informovaný“. Hovorí neskutočne veľa, ale sotva poskytuje jasný postoj. Dokonca aj kardinál Meisner mu povedal, že jeho „výpovede sú vždy problematické“.


Regensburský prelát ďalej konštatoval: „František robí svoje rozhodnutia z brucha, a tie si potom ľudia, ktorí neustále kričia po zmenách v Katolíckej cirkvi, interpretujú vo svoj prospech.“ To sa „veľmi priostrilo“. Veď hovorí už o všetkom to, že nemecký kardinál Brandmüller svojho kolegu Kaspera obvinil z herézy.
V otázke prístupu k znovu zosobášeným rozvedeným síce mnohí ľudia v Nemecku dúfajú v zmeny, ale zatiaľ niet nijakých jasnejších línií ako predtým, ako povedal prelát. Veď „už bolo dosť otázne, že sa pred synodou robil prieskum. „Ako by celý svet nevedel, aký postoj majú ľudia k tejto téme. Na to netreba nijaký prieskum! Biskupi mali predsa aj predtým kontakt s ľuďmi. To bolo skôr populistické, no tento dialóg s biskupmi sa potom neslávne vytratil, pretože z toho nevyšlo to, čo si ľudia, ktorí chceli zmeny, želali.“


Potrebný výsledok oboch synod pápež František teraz naťahuje, ako vyhlásil Mons. Wachter pre „Wochenblatt“. „To je u neho to nebezpečné, že na konci neurobí nijaké rozhodnutie.“ Podľa úsudku Wachtera treba síce privítať, „že všetko načne a o všetkom hovorí a tým je veľmi obľúbený, no ponecháva mnohé možné interpretácie otvorené“.
Pápež musí teraz stanoviť, „ako skutočne stojí voči znovu zosobášeným rozvedeným a homosexuálnym ´manželstvám´“. Pretože každý si z neho robí svoj nástroj. Ako príklad uviedol Wachter „ekumenizmus“. Navštívi evanjelické spoločenstvo v Ríme a daruje mu kalich. Aký to má význam? Čo majú s tým kalichom robiť? Prirodzene bývalá nemecká evanjelická biskupka, rozvedená pani Margot Käßmannová, to vykladala tak, že je pre spoločné prijímanie. Nedbanlivo pripustí, aby si potom napríklad Centrálny výbor nemeckých katolíkov také veci prisvojil.“


Regensburský prelát okrem toho tvrdil, že je nebezpečná situácia, keď „si časť biskupov myslí, že pápež František nestojí za prefektom Kongregácie pre náuku viery kardinálom Gerhardom Müllerom“.
„Pápež obmedzil všetky pozície na päť rokov a treba sa obávať, že kardinál Müller bude vo funkcii už iba tri roky. Pritom prefekt Kongregácie pre náuku viery stojí nad úradom pápeža, pretože kontroluje, či je pápež ešte vôbec v zhode s katolíckou náukou.“ -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.