Islamský štát zrovnal so zemou najstarší kresťanský kláštor v Iraku. + Odporcov Merkelovej v radoch CDU/CSU pribúda

Kláštor pred niekoľkými rokmi slúžil ako miesto občasných bohoslužieb aj divízii americkej armády.
ARBÍL. Extrémistická organizácia Islamský štát zrovnala so zemou najstarší kresťanský kláštor v Iraku, informovala o tom v stredu exkluzívne agentúra AP, podľa ktorej zničenie objektu potvrdzujú aj družicové snímky.
Klastor sv. Eliasa Iraq
Ide o kláštor svätého Eliáša z konca 6. storočia, týčiaci sa na pahorku južne od Mósulu.

Výkonný riaditeľ americkej spoločnosti Allsource Analysis Stephen Wood na žiadosť AP porovnal satelitné snímky s veľkým rozlíšením od firmy DigitalGlobe, zhotovené v oblasti v rôznom čase v nedávnom období, a konštatoval zničenie kláštorného komplexu. Podľa jeho odhadu k tomu došlo v čase medzi augustom a septembrom 2014.

Zničenie kláštora ukazujú satelitné zábery.
Klastor sv. Eliasa Iraq satelit
Zničilo ho úplne

„Buldozéry, ťažké mechanizmy, kladivá a možno aj výbušnina zmenili kamenné múry na pole sivobieleho prachu. Zničili ho úplne,“ uviedol Wood.

V reakcii na správu o zničení kláštora 39-ročný kňaz Paulos Sábit Habíb, pôsobiaci momentálne v exile v Arbíle, podľa AP len neveriacky hľadel na družicové snímky a uviedol, že „naša kresťanská história v Mósule je barbarsky zničená“.

„Vnímame to ako pokus vyhnať nás z Iraku, eliminovať a zlikvidovať našu existenciu v tejto krajine,“ dodal.

Kláštor pred niekoľkými rokmi slúžil ako miesto občasných bohoslužieb aj divízii americkej armády, ktorá tu pôsobila a zaslúžila sa o ochranu komplexu poškodeného vekom i v bojoch v roku 2003. Vojenský kaplán Jeffrey Whorton, ktorý slúžil v kláštore omše, pre AP vyjadril smútok nad zničením kláštora. „Prečo sa k sebe takto správame? Nechápem. Prorok Eliáš musí plakať,“ dodal.
Ďalší na zozname

Islamský štát, ktorý kontroluje veľké časti Iraku a Sýrie, zabil za posledné roky tisíce ľudí. Okrem toho jeho príslušníci na obsadených územiach ničia všetko, čo podľa ich mienky protirečí ich interpretácii islamu.

Kláštor svätého Eliáša sa zaradil na zoznam vyrabovaných a zničených pamätihodností, na ktorom sú mešity, hrobky, svätyne a kresťanské chrámy.

Na ruiny sa tak zmenili napríklad pamätihodnosti v mestách Ninive, Palmýra či Hatra.

Múzeá a knižnice v Sýrii i Iraku sú vyrabované – knihy z nich džihádisti spálili a umelecké diela zničili alebo rozpredali.

Zničené pamiatky
Sýria (2011 – )

Stovky vzácnych sýrskych historických stavieb ľahli popolom od začiatku občianskej vojny v roku 2011. Najviac zničené je historické mesto Aleppo. Situácia sa ešte zhoršila po tom, ako rozsiahle územia Sýrie obsadil Islamský štát. Ten považuje neislamské kultúrne pamiatky za barbarské a v rozpore s moslimským učením.

Hatra a Nimrúd (marec 2015)

Začiatkom marca začali islamisti plieniť historické mesto Hatra na severe Iraku. Okrem explózií boli na mieste viditeľné buldozéry. Buldozérmi a kladivami zničili len pár dní pred tým aj asýrske mesto Nimrúd. Vyše 2000 rokov staré mestá zničili za pár dní.

Mósul (február 2015)

Islamský štát vo februári zverejnil video, na ktorom jeho členovia ničia sochy a tisícročia staré artefakty v múzeu v meste Mósul. V meste takisto zapálili starú knižnicu, v ktorej bolo asi 10-tisíc vzácnych rukopisov a kníh.

Palmýra (máj 2015)

V máji minulého roka islamisti dobyli mesto Palmýra – prezývané aj perla sýrskej púšte. V meste, ktoré je zapísané do svetového dedičstva UNESCO, sa nachádzajú najcennejšie ruiny Blízkeho východu. Militanti už stihli zničiť staroveký chrám boha Baalšamína z čias Rímskej ríše, viaceré mauzoleá aj dvetisíc rokov starý víťazný oblúk.

http://svet.sme.sk/c/20076025/najstarsi-krestansky-klastor-v-iraku-znicil-islamsky-stat.html?ref=trz

 

Odporcov Merkelovej v radoch CDU/CSU pribúda. Najnovšie jej poslali “ohnivý” list

Množstvo poslancov CDU/CSU v nemeckom Bundestagu, ktorí nesúhlasia s politikou Angely Merkelovej, sa blíži už k jednej tretine. Na zmenu kurzu vyzývajú aj v “ohnivom” liste

Nemecký denník Der Spiegel píše o kritike zahraničných médií na Nemecko a na jej kancelárku Angelu Merkelovú
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová

Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann (CSU) zvýšil tlak na Angelu Merkelovú slovami, že to nemôže ísť takto ďalej. “Nutne a rýchlo teraz potrebujeme brzdu na prúd utečencov, pričom kancelárka má čas len niekoľko týždňov. Keď príde ešte viac utečencov, už to bude neskoro,” vyhlásil. Príliv prisťahovalcov do Nemecka vníma ako porušenie ústavy: “Súčasná imigračná prax nie je v súlade so základným zákonom. To dokazuje právny názor profesora Uda di Fabia. Je zrejmé, že úplne nekontrolovaný prílev migrantov nemá v aktuálnej núdzovej situácii absolútne nič spoločné s humanitárnymi gestami. Momentálny stav je aj ústavne absolútne neznesiteľný.”

Bývalý minister financií a teraz čestný predseda CSU Theo Waigel dodáva v komentári pre Münchner Merkur: “Stále chýba parlamentný politický vládny program so smernicami, princípmi a prezentáciou všetkých prevádzkových činností a ich finančné dôsledky.” Kancelárka by podľa neho mala svoju typickú vetu “My to zvládneme” vymeniť za vysvetlenie, “ako to zvládneme, čo presne treba urobiť a do akej miery to vieme zvládnuť”.

“Všetci európski partneri a naši spojenci v NATO musia byť oboznámení s tým, čo by pre nich znamenalo uzavretie štátnych hraníc v Európe,” pokračoval Waigel. “Treba mať plán B, ktorý sa však nezverejní, ale musíte ho mať vo vrecku.”

Až 44 poslancov zo spojenej CDU/CSU podpísalo “ohnivý” list pre kancelárku, v ktorom ju vyzývajú k návratu k právu, čiže už ďalšieho odmietnutia tisícov utečencov na nemeckých hraniciach, ktorí tam dorazili z iných krajín EÚ. Poslanci pochádzajú hlavne z CDU. Už začiatkom januára sa 56 poslancov z CSU na svojom neverejnom zasadnutí vo Wildbad Kreuth postavilo na odpor. Môže sa teda hovoriť už o takmer jednej tretine Merkelovej odporcov z 310 “unionistických” poslancov CDU/CSU v Bundestagu.

http://www.hlavnespravy.sk/odporcov-merkelovej-v-radoch-cducsu-pribuda-najnovsie-jej-poslali-ohnivy-list/733586

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.