Spojená škola Svätej Rodiny sa pripája k štrajku učiteľov. + Opozícia chce kvôli štrajku učiteľov mimoriadny výbor

Stanovisko Spojenej školy Svätej Rodiny (Gercenova – Bratislava) k štrajku učiteľov

Vážení rodičia,
ako mnohí z vás určite viete, systém vzdelávania v našej krajine nie je na takej úrovni, ako by sme si všetci želali. Dokazujú to nielen mnohé medzinárodné merania, v ktorých sú žiaci našej krajiny z roka na rok na horšom a horšom mieste, ale aj materiálne vybavenie škôl a postavenie školy a učiteľov v spoločnosti.

image001 (4)
Dnes sme v situácii, keď školy – a aj tá naša, nemajú žiadne finančné prostriedky, nielen na obnovu vybavenia školy učebnými pomôckami, obnovu školského areálu, obnovu budovy a množstvo ďalších úprav, ale ani na obsadenie takých nesmierne potrebných miest ako je školský psychológ, špeciálny pedagóg, správca školskej siete a asistent učiteľa v triedach s deťmi, ktoré majú vývinové poruchy učenia a správania.
Nezanedbateľná je i skutočnosť, že učitelia dlhodobo nie sú primerane ohodnotení vzhľadom k vzdelaniu, náročnosti a dôležitosti svojej práce.

Vážení rodičia, všetky tieto dôvody (a ešte mnohé ďalšie, ktorými vás nechceme zaťažovať) vedú dnes učiteľov k riešeniu, ktoré je najkrajnejším prostriedkom na naplnenie spravodlivých a oprávnených požiadaviek.
Preto aj naša škola plne podporuje požiadavky na zvýšenie úrovne školstva na Slovensku a pripája sa k nim vo forme ostrého 1-dňového štrajku, v pondelok 25. 1. 2016. V tento deň bude škola zatvorená.
V ďalších dňoch sa budeme ku štrajku hlásiť iba nepriamo, nakoľko chápeme aj vašu situáciu a nechceme vám spôsobiť problémy so zabezpečením starostlivosti o deti v ďalšie dni.
Keď chceme, aby naši žiaci a vaše deti dostali vzdelanie, ktoré bude zodpovedať požiadavkám dnešnej doby, keď chceme, aby sa učili v prostredí, ktoré ich bude motivovať, a v ktorom sa budú dobre cítiť, keď chceme, aby ich učili kvalitní učitelia, ktorí majú za svoju prácu aj primerané ohodnotenie, musíme k tomu prispieť všetci.
Veríme, že nás pochopíte a prejavíte nám svoju dôveru, a tak podporíte našu snahu o lepšie školstvo v našej krajine, a našej škole.

Ing. Helena Jánošíková
riaditeľka školy

V Bratislave, 20. 1. 2016

Opozícia chce kvôli štrajku učiteľov mimoriadny výbor. Nech minister povie, čo spravil

Zvolanie mimoriadneho výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport budú iniciovať podpredseda tohto výboru Martin Fronc (KDH) a člen školského výboru parlamentu Árpád Érsek (Most-Híd). Podľa ich predstáv by sa malo rokovanie uskutočniť v piatok (22.1.).

Na výbor chcú pozvať školských aktivistov, zástupcov školských odborov i ministra školstva Juraja Draxlera (Smer- SD). Od štrajkujúcich učiteľov i odborárov chcú počuť ich požiadavky a predstavy a od ministra školstva vyjadrenie k tomu, aké kroky v súčasnej situácii urobil a aké možnosti riešenia ponúka rozpočet. „Verím, že sa už o tom rozprával s ministrom financií,“ uviedol Fronc.

Prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman, Snímka: TASR/Pavel NeubauerPrezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman, Snímka: TASR/Pavel Neubauer
Ďalej oznámil, že predbežný súhlas so zvolaním výboru už má od štyroch členov výboru zastupujúcich opozičné strany. „Potrebujem ešte jeden podpis, verím preto, že sa výbor uskutoční a aj bude rokovať,“ uviedol Fronc. Spolu s Érsekom považuje zvolanie výboru za efektívnejší krok, ako zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR. „Diskusia bude menej politická a viac vecná,“ uviedol Fronc. Zvolanie mimoriadnej schôdze síce ani jeden nevylučuje, chcú si však počkať na závery výboru. „Uvidíme, ako sa k záležitosti na výbore postavia aj členovia výboru za Smer. V súčasnej situácii však neviem, ako by reagovalo plénum, či by mimoriadna schôdza neskĺzla do kampane,“ uviedol Érsek.

Členovia mimoparlamentnej strany SKOK dnes informovali, že pod ich návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá by sa týkala aktuálnej situácie v školstve, nenašli dostatočnú podporu u poslancov opozičných strán. Pod návrh sa podpísalo len osem poslancov.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), ktorá vyhlásila štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára, organizuje v tento deň demonštráciu. Uskutočniť sa má na Námestí SNP v Bratislave o 11.00 h. Informuje o tom ISU na svojej webovej stránke.

S nespokojnými učiteľmi však ešte predtým bude diskutovať minister školstva Juraj Draxler. Stretnutie je naplánované na štvrtok (21.1.) o 13.15 h.

ISU vyhlásila v pondelok (11.1.) štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva. Nespokojní učitelia očakávajú, že do 25. januára vláda a parlament prijmú konkrétne legislatívne opatrenia, ktoré splnia požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období. Ak sa tak nestane, vstúpia v tento deň do neobmedzeného ostrého štrajku.

Aktuálne je do štrajku prihlásených už viac ako 6000 učiteľov z takmer 350 škôl.

http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/opozicia-chce-kvoli-strajku-ucitelov-mimoriadny-vybor-nech-minister-povie-co-spravil-1052631

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.