Nechajte si gejov aj peniaze, odkázala Uganda Západu

t_APTOPIX_Nepal_LGBT_Games1399180092281Ugandská vláda v piatok ostro reagovala na kritiku západných krajín súvisiacu s jej nedávno schváleným zákonom namiereným proti homosexuálom. Svetová banka už v tejto súvislosti zmrazila Ugande plánovanú pôžičku vo výške 65 miliónov eur, ugandskému ministrovi pre etiku Simonovi Lokodovi to však neprekáža a legislatívu aj naďalej podporuje.

„Neustúpime v tejto veci, chceme zbaviť našu krajinu homosexuality a ak to znamená, že títo ľudia – Obama, Haag, menujte ich ďalej – chcú zastaviť svoju pomoc, nech tak urobia,“ povedal Lokodo pre britský denník Daily Telegraph. „Nepotrebujeme ich, neumierame chudobou a aspoň budeme schopní zachrániť týchto gejov od zatratenia,“ dodal. „Homosexualita nemôže byť súčasťou našej kultúry. Prijali sme tento postoj ako vláda, pretože toto je demokracia a to je to, čo ľudia chcú.“

Svetová banka vo štvrtok oznámila, že Ugande zatiaľ nevyplatí úver vo výške 90 miliónov amerických dolárov (65 mil. eur), keďže krajina bez ohľadu na kritiku zo strany západných vlád, OSN a ľudskoprávnych organizácií uzákonila sprísnené postihy za homosexualitu vrátane doživotného väzenia.

Podľa vyjadrenia hovorcu inštitúcie so sídlom vo Washingtone by mali byť peniaze využité na rozvoj ugandského zdravotníctva, je však potrebné zaistiť, aby ciele projektu neboli ovplyvnené novoprijatým zákonom.

Pomoc v hodnote niekoľkých miliónov eur východoafrickej krajine medzitým pozastavili Dánsko, Holandsko či Nórsko a podobný krok avizovali aj Spojené štáty. Príspevky zahraničných darcov pritom pokrývajú až 25 percent ugandského štátneho rozpočtu.

Prejavy homosexuality boli v Ugande trestané aj doteraz, sprísňovanie postihov je však podľa podporovateľov potrebné v záujme ochrany detí pred „homosexuálmi zo Západu“. Zákonodarcovia pôvodne navrhovali posielanie homosexuálov na popravy, od čoho nakoniec upustili a uspokojili sa s doživotím v obzvlášť „závažných“ prípadoch.

Ivan Majerský, Pravda

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/310198-nechajte-si-gejov-aj-peniaze-odkazala-uganda-zapadu/

Tento obsah bol zaradený v Správy, Zahraničné a označkovaný ako . Zálohujte si trvalý odkaz.