Chýbajúce milióny z čias J. Sokola, na ktoré upozornil Bezák, vraj našli. + Česky ústavný súd rozhodol, že je možné odmietnuť očkovanie dieťaťa kvôli slobode svedomia

Chýbajúce milióny z čias Jána Sokola, na ktoré upozornil Bezák, vraj našli
Polícia zastavila trestné stíhanie s odôvodnením, že skutok sa nestal.

Audit, ktorý ukázal chýbajúce milióny, dal vypracovať nástupca Jána Sokola, Róbert Bezák.
BRATISLAVA. Chýbajúce milióny korún na arcibiskupskom úrade v Trnave, ktoré podľa auditu vtedajšieho arcibiskupa Róberta Bezáka nejasným spôsobom použil úrad za čias jeho predchodcu Jána Sokola, sa podľa polície našli. Ukázal to znalecký posudok, ktorého vypracovanie trvalo dva roky. Podľa neho peniaze nezmizli, ale boli len nesprávne zaúčtované.
Arcibuskup Jan Sokol
To je aj dôvod, pre ktorý polícia koncom roka zastavila stíhanie s odôvodnením, že skutok sa nestal. Portálu aktuality.sk to potvrdili dva zdroje z prostredia polície.

Pôvodný audit v trnavskej arcidiecéze inicioval ešte Bezák, pričom jeho závery naznačovali, že za čias jeho predchodcu Jána Sokola sa nejasným spôsobom použilo niekoľko desiatok miliónov korún.

Audítorka skúmala účtovníctvo diecézy z rokov 2002 až 2008. Následne padlo v roku 2012 trestné oznámenie, ktoré začala stíhanie pre zločin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Audítorka uviedla, že Sokol pochybne poslal milióny eur občianskemu združeniu, ktoré zastupoval jeho synovec.

Podľa archívnych dokumentov Ústavu pamäti národa Sokol za totality spolupracoval s ŠtB.

http://domov.sme.sk/c/20077687/chybajuce-miliony-na-ktore-upozornil-bezak-vraj-nasli.html?ref=njct

 

Česky ústavný súd rozhodol, že je možné odmietnuť očkovanie dieťaťa kvôli slobode svedomia

Ústavný súd (ÚS) v stredu uznal, že rodičia môžu odmietnuť očkovanie potomka povinnou hexavakcínou nielen z náboženských dôvodov. Podľa stanoviska sa v mimoriadnych prípadoch môžu odkázať aj na slobodu svedomia v širšom zmysle slova. Ako príklad môže slúžiť situácia, kedy rodičia zaznamenali negatívnu reakciu u iného z potomkov a majú obavy nechať očkovať ďalšie dieťa.

Rodičia dievčaťa, ktorú odmietli nechať očkovať, napadli ústavnosť pokuty, ktorá predstavovala 4000 korún pre každého z nich. Pokutu v minulosti potvrdil Mestský súd v Prahe aj Najvyšší správny súd, ktorý pripustil, že povinné očkovanie môže za istých okolností viesť k ujme. Zároveň ale uviedol, že negatívny názor na očkovanie a obava z rizík nevyväzujú rodičov z povinnosti umožniť vakcináciu detí. Očkovanie je totiž prínosom pre celú spoločnosť.

Rodičia v ústavnej sťažnosti tvrdili, že očkovanie odmietli kvôli svojmu svedomiu aj s ohľadom na záujmy dieťaťa. Obávali sa napríklad autizmu, ako následku vakcinácie. Najlepšia je podľa nich prirodzená imunita, ktorú by očkovanie mohlo narušiť. Teraz sa prípadom musí znovu zaoberať Mestský súd v Prahe.

ÚS pripomenul, že zo strany súdov musí byť posudzovaná naliehavosť dôvodov a spoločenské následky, ktoré odmietnutie vakcinácie sprevádzajú.

Podmienky sa nemenia a očkovanie aj po rozhodnutí ÚS aj naďalej v Českej republike zostáva povinné a je podmienkou pre prijatie dieťaťa do materskej školy.

Za odmietnutie očkovania možno podľa zákona ukladať pokutu až do výšky 10 000 korún, ako však ÚS pripomenul, vo výnimočných prípadoch od nej môže byť upustené.

Už vlani vo februári ÚS konštatoval, že ministerstvo zdravotníctva má právo nariaďovať povinné očkovanie detí. “Úprava inštitútu povinného očkovania je plne v kompetencii vnútroštátneho zákonodarstva,” konštatovali vtedy sudcovia.

Pre deti v Česku je povinné očkovanie hexavakcínou, ktorá pokrýva záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detskú obrnu, žltačku typu B a ochorenie vyvolané baktériou Haemophilus influenzae typu B. Ďalšia povinná vakcína chráni pred osýpkami, rubeolou a mumpsom. Výnimku z povinnosti majú deti s preukázanou imunitou proti danej infekcii alebo so stavom, ktorý bráni podaniu očkovacej látky.

http://www.hlavnespravy.sk/cesky-ustavny-sud-rozhodol-ze-je-mozne-odmietnut-ockovanie-dietata-kvoli-slobode-svedomia/734792

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.