Demonštrácia sa skončila, ostrý štrajk učiteľov pokračuje. Podľa ministra školstva Juraja Draxlera bolo zatvorených 179 škôl. + SAMÉ NÁHODIČKY

Časť učiteľov vstúpila v pondelok do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku.
Od vlády žiadajú, aby do školstva nasmerovala viac peňazí.
Podľa internetovej stránky iniciatívy sa do štrajku prihlásilo 11 423 učiteľov z 728 škôl.
Zatvorených ostalo približne 300 škôl, ostatné nahlásené školy sú v obmedzenej prevádzke.
Podľa ministra školstva Juraja Draxlera bolo zatvorených 179 škôl.
Fico strajk ucitelov
Rodičia si zapojenie do štrajku môžu overiť na webovej stránke školy.
Nespokojnosť prišli na Námestie SNP v Bratislave vyjadriť učitelia z celého Slovenska.
Podľa odhadov organizátorov ich prišlo približne dvetisíc.
Demonštrácia sa skončila. Ostrý štrajk však pokračuje.
Nespokojní učitelia plánujú v demonštráciách pokračovať.
Oznam na vchodových dverách zatvorenej Spojenej škole Novohradskej v Bratislave.
Strajk ucitelov
Štrajk učiteľov sledujeme minútu po minúte:
16:31 Nezvládnutá komunikácia s učiteľmi na konci funkčného obdobia môže zatieniť aj vyše ročnú snahu ministra školstva Juraja Draxlera hovoriť s učiteľmi o problémoch otvorenejšie než jeho predchodcovia.Čítajte viac – Draxlera môže štrajk politicky odrovnať

16:13 Doma ostalo aj vyše štyridsať detí zo Sklabine. Škola sa však musí naďalej vykurovať, aby sa v mrazoch nepoškodili rozvody.

16:00 Štrajk rozdeľuje učiteľov na školách v Hriňovej. Niektorí sú za, iní proti.

15:47 V pondelok bolo zatvorených 179 zo 6700 škôl – čo je 2,66 percenta z celkového počtu školských zariadení, informoval na brífingu minister školstva Ivan Draxler. Najviac zavretých škôl – spolu 43, bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Prešovskom kraji, spolu štyri školy. Na 13 školách bolo riaditeľské voľno.

K pondelku je podľa ministra zo zdravotnej poisťovne odhlásených 6 969 učiteľov a „čísla na ďalšie dni sú menšie“. Iniciatíva učiteľov však už v sobotu upozornila, že číslo odhlásených učiteľov nie je presné, keďže na odhlásenie majú osem dní od vstupu do štrajku.

DIGITAL CAMERA

Učitelia žiadali lepšie podmienky (14 fotografií)
Minister uviedol, že rešpektuje právo na štrajk. „Vláda v tejto chvíli už nemôže zaviazať vládu, ktorá vzíde z marcových volieb, niekoľko týždňov predtým, ako sa udejú voľby, konkrétnymi opatreniami,“ zdôraznil šéf rezortu školstva. Zároveň poďakoval učiteľom, ktorí sa do štrajku nezapojili.

Draxler opäť pripomenul, že platy učiteľov rástli, ministerstvo zakázalo prázdninové prepúšťanie učiteľov či vytvorilo úrad na ochranu učiteľov.

15:35 Či dostanú levickí gymnazisti vysvedčenia, nevedia. Dĺžku štrajku učiteľov môže ovplyvniť demonštrácia v centre Levíc zvolaná na stredu.

15:29 Po jednom dni, na ktorý ohlásili štrajk, sa vrátia vyučujúci na Športovom gymnáziu a Strednej odbornej škole rozvoja vidieka a tiež na Strednej zdravotníckej škole medzi študentov. Na týchto troch školách sa do štrajku v pondelok zapojili takmer všetci učitelia.

V štrajku by mali podľa vyjadrenia Patrika Velšica, hovorcu Trnavského kraja, ktorý je zriaďovateľom škôl, pokračovať ďalších šesť škôl v kraji.

15:18 Do štrajku učiteľov v Prešovskom kraji sa zapojilo 34 škôl z celkového počtu 1154. Zatvorené boli napokon štyri školy. Išlo o Súkromnú strednú školu ElbaA v Prešove, Cirkevné gymnázium v Starej Ľubovni, Základnú školu s materskou školou v Šarišských Michaľanoch (Sabinov) a Základnú školu s materskou školou vo Vyšných Ružbachoch (Stará Ľubovňa).

15:05 „Žiadny postih nikomu zo zamestnancov škôl pri prípadnej účasti na štrajku nehrozí,“ ubezpečil vedúci odboru školstva Košického kraja Štefan Kandráč. Úrad tiež zverejnil, že priemerný plat pedagógov v stredných školách v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti bol v minulom roku 1049 eur.

15:02 Vyučovanie na Základnej škole Tajovského v Senci bude od zajtra v núdzovom režime.

15:00 Ani jedna zo 63 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického kraja nebola v pondelok zatvorená. Do štrajku sa podľa kraja zapojilo 177 učiteľov z celkovo deviatich stredných škôl. Išlo o päť škôl v Košiciach, dve v Spišskej Novej Vsi a po jednej v Michalovciach a Sečovciach.

14:55 „Nečakal som, že príde až toľko kolegov, toľko ľudí. Zaplnili sme námestie, zaplnili sme cesty. Myslím si, že celá spoločnosť si musela všimnúť, že sa tu niečo deje a že učitelia povstali, že konečne chcú zmenu, už nechcú sľuby. A chceme zmenu teraz,“ zdôraznil ďalší z organizátorov Vladimír Crmoman.

Nespokojní učitelia plánujú v demonštráciách pokračovať. Najbližšia sa uskutoční v stredu 27. januára v Leviciach.

14:45 Z 25 materských a 14 základných škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitry, sa ako celok do štrajku nezapojila žiadna. Vyučovanie prebiehalo na všetkých v normálnom alebo obmedzenom režime, žiadna škola nie je v súvislosti zatvorená.

14:41 V Bardejovskom a Svidníckom okrese s viac ako dvesto školami sa k štrajku reálne pripojila len jedna učiteľka zo Základnej umeleckej školy v Raslaviciach (okres Bardejov), ktorej zriaďovateľom je obec. „Áno jedna naša učiteľka je v štrajku, inak zabezpečujeme plnú prevádzku školy,“ uviedol riaditeľ školy Martin Franek.

„Mali by si dobre zvážiť, čo spravia ďalej. Sme pripravení rokovať.“
— odkázal po skončení demonštrácie Branislav Kočan.
14:36 Na informáciu, že škola v Petrovanoch je na mapke zakreslená omylom, zareagoval pedagóg Matúš Marcinčin: „Základná škola Petrovany nie je v žiadnom prípade na mape omylom. Ja som ten jediný štrajkujúci pedagóg z tejto školy, preto názov školy svieti na mape úplne oprávnene a legitímne.“

14:28 Minister školstva Juraj Draxler sa vyjadrí ku štrajku učiteľov. Brífing ohlásil na 15.30 h.

14:22 Ružomberská pedagogička Mária Peťová, členka Iniciatívy ružomberských učiteľov zdôraznila, že tak ako lekár a zdravotná sestra má v rukách život človeka, tak má učiteľ v rukách vzdelanie a formovanie charakteru detí.

„Myslím si, že tieto profesie by mali byť prioritou každej vlády, nie len súčasnej.“ Podľa Peťovej sa práve odohráva zápas o vzdelanie krajiny.

14:03 Podľa monitoringu oddelenia školstva, kultúry a cestovného ruchu na prešovskej radnici sa ku štrajku pripojilo len 14 učiteľov.

Všetky materské a základné školy v meste boli v plnej prevádzke. Vyučovací proces prerušili len dve stredné školy a to gymnázium vo Vranove nad Topľou a Stredná umelecká škola na Vodárenskej ulici v Prešove.

13:50 Rodičia podporujú aktivity pedagógov, ktorí sa rozhodli štrajkovať, a plne ich akceptujú. Tvrdí to bratislavská mestská časť Rača.

„V prípade dnešného voľna v materskej škole si rodičia ochotne nechali deti doma a škôlka nemusela organizovať náhradný program alebo presun detí do iných škôlok,“ povedala pre hovorkyňa starostu Rače Eva Miklánková.

Čítajte viac: Štrajkujú aj učitelia na východe (minúta po minúte)

13:44 Na šestnástich školách v Turci bolo v pondelok ticho, v iných sa normálne učilo. Niektorí učitelia chcú vydržať v štrajku celý tento týždeň, sú takí, ktorí mienia protestovať možno aj dlhšie. Mĺkvo bolo i v Základnej škole Pavla Mudroňa v Martine. Tam sa do štrajku zapojilo všetkých 34 pedagógov.

13:38 Jedna z troch mestských škôl v Žiari nad Hronom ostala zatvorená. Riaditeľ hovorí o systematickom tlaku. Štrajkujúci učiteľ pripomína výšku platu. Čítajte viac.

13:15 Pred Národnou radou učitelia tiež hovorili o svojich požiadavkách. Demonštrácia sa skočila približne o 13.15 h.

Účastníci protestu pochodujúci pred parlament.
Pochod protestujúcich pred parlament (9 fotografií)
13:10 Iniciatíva košických učiteľov naplánovala verejné stretnutie na podporu štrajkujúcich učiteľov.Uskutoční sa vo štvrtok 28. januára o 15.00 h na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne, pred Štátnou vedeckou knižnicou, informoval Viktor Pončák z IKU.

„Podľa informácií, ktoré sme zistili na mnohých školách, objavil sa plnohodnotný bossing a mobbing zo strany riaditeľov aj zamestnávateľov. Jeho prejavy monitorujeme, koordinujeme akcie s bratislavskými učiteľmi a zverejňujeme ich na stránkach www.isu.sk,“ uviedol Štefan Csontos, jeden z koordinátorov plánovaného protestu v Košiciach.

13:04 V Čadci sa do štrajku zapojili dve zo šiestich základných škôl. Jedna z nich v ňom zotrvá len počas dnešného dňa, ďalšia až do odvolania. ​

Čítajte aj: Protestujúci učitelia. Ako sme na nich zabudli?

12:59 Do neobmedzeného štrajku učiteľov sa zapojili aj učitelia zo ZŠ s MŠ Skalité Kudlov. Podľa informácií na webovej stránke sa žiaci neučia až do odvolania.

Účastníci protestu pochodujúci pred parlament.Účastníci protestu pochodujúci pred parlament. (zdroj: SITA)
12:55 Štrajkujúci učitelia smerujú z Námestia SNP, kde ich je podľa prítomných policajtov približne 1 500, k parlamentu. Tu plánujú prečítať výzvu politikom. Následne by sa mala demonštrácia skončiť.

„Kto bude v týchto podmienkach učiť, keď odíde stará generácia?“ pýta Barbora Bučeková z Gymnázia Metodova. „Prestaňte sa nás pýtať dokedy vydržíme. Opýtajte sa to vlády,“ hovorí Jana Ftáčnik Pastorková z iniciatívy.

12:48 Štrajk podporujú aj pedagógovia z Michaloviec. Celkovo ide o šesť škôl. Niektoré majú upravený rozvrh, iné vyučujú bez obmedzení. Zoznam michalovských škôl, ktoré sú zapojené do štrajk nájdete tu.

12:46 Predstavitelia opozície štrajk učiteľov podporujú. Za protestujúcich postavili politici z Mosta-Híd, KDH, OĽaNO, SDKÚ či mimoparlamentnej strany SKOK.

12:43 Jednou z dvoch stredných škôl v Prešovskom kraji, kde sa pre štrajk nevyučuje, je gymnázium vo Vranove nad Topľou. Jeho žiaci však doma nezostali.

„Študenti nastúpili do školy všetci, pripravili sme pre nich náhradný program, neučia sa podľa rozvrhu hodín, ale majú Deň výchovných a vzdelávacích aktivít,“ informovala riaditeľka gymnázia vo Vranove Zuzana Dragulová.

Učitelia Ficovi pripomenuli aj jeho výrok spred niekoľkých rokov. Učitelia Ficovi pripomenuli aj jeho výrok spred niekoľkých rokov. (zdroj: SITA )
12:37 Zo 67 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho kraja sa v pondelok zúčastnilo štrajku 192 pedagógov, čo je deväť percent z ich celkového počtu. Viac o situácii v Nitrianskom kraji sa dočítate tu.

12:35 Do štrajku učiteľov sa zapojili aj školy z obcí Bratislavského kraja. Nie všetky sa chystajú na časovo neobmedzený štrajk. Niektoré ostanú zatvorené iba dnes, v iných sa pokračuje bez zmien.

12:29 V pôsobnosti mesta Košice je 257 škôl, školských zariadení a detských jaslí. Do štrajku sa zapojí osem z nich. Niektoré to urobili už v pondelok, iné sa pridajú neskôr, informovala hovorkyňa košickej radnice Linda Šnajdárová. Kritiku zo strany rodičov zatiaľ nepocítili.

12:22 Po víkende sa počet oravských škôl zapojených do štrajku rozrástol na dvadsať. Viac informácií nájdete tu.

12:18 „Čo je toto za krajinu, kde sa nájdu milióny na nezaplatené účty pána Širokého a nie na školstvo a zdravotníctvo?“ pýta na námestí SNP Peter Visolajský – predseda Lekárskeho odborového združenia.

„Nespokojnosť sestier a učiteľov je vaša práca pán premiér, nie nejakej opozície. U nás je dobré vzdelanie záchranou životov, preto som prišiel učiteľov podporiť,“ doplnil Visolajský.

„My máme naše zbrane. Našou najväčšou zbraňou je, že držíme spolu.“
— Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.
„Tak ako dnes ostali zatvorené školy, tak aj 1.2. môžu ostať zatvorené nemocnice s miliónovou spádovou oblasťou,“ doplnila Visolajského šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.

12:06 V pondelok ráno sa neotvorili brány škôl J. A. Komenského v Rožňave, základnej a materskej školy s vyučovacím jazykom maďarským v Jablonove nad Turňou a jednotriedna škola v Markuške. Z oboch základných škôl v Plešivci i Dobšinej podporil štrajk jeden učiteľ.

„S rodičmi sme sa o štrajku bavili na poslednom stretnutí. Keď sme im situáciu vysvetlili, pochopili, že nejde len o platy ale aj o celkový stav školstva,“ povedal Ján Rusňák, riaditeľ školy v Markuške.

„Ja už 15 rokov pracujem v školstve, určite by sme mali urobiť viac pre deti, rodičov i učiteľov,“ dodala Jolana Peniašková, riaditeľka školy v Jablonove nad Turňou.

12:03 Jedna z riaditeliek školy v okrese Pezinok štrajkujúcich učiteľov podporuje, ale obáva sa, že ak v piatok neodovzdajú žiakom výpisy z vysvedčení porušia zákon.

Pôvodne sa u nich chceli do štrajku zapojiť traja učitelia, ale len ak sa pridajú všetci. Nakoniec do štrajku nevstúpil nikto. Podľa riaditeľky najväčším problémom školstva nie sú platy, ktoré pomaly rastú, ale nekoncepčnosť celého systému.

Protestná demonštrácia na bratislavskom SNP. Demonštranti na bratislavskom SNP.
Protestné zhromaždenie učiteľov v Bratislave (15 fotografií)
11:59 Na SME.sk sme odomkli články o učiteľoch. Bez funkčného školstva krajina nemôže fungovať. SME sa preto rozhodlo odomknúť texty, ktoré stav nášho školstva opisujú

11:52 V zriaďovateľskej pôsobnosti Košického kraja nie je v pondelok z dôvodu štrajku zatvorená ani jedna stredná škola.

„Všade sa učí, prioritne sa musia učiť maturanti. Niekde sa učí v obmedzenom režime, niekde sa supluje, niekde sú skrátené hodiny, ale žiadna škola nie je zatvorená,“ potvrdila hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

11:51 Z 51 stredných škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského kraja, sa do štrajku zapojilo deväť. Na väčšine zabezpečili náhradné vyučovanie, tri majú riaditeľské voľno. Viac sa dočítate tu.

11:48 „Informujte svojich kolegov, že sa tu niečo začalo. Neskončíme, kým nezvíťazíme,“ prihovára sa davu na bratislavskom SNP Vladimír Crmoman. „Spolu vydržíme!“ skandujú učitelia.

Nespokojní učitelia opäť vystavujú vláde vysvedčenie po štyroch rokoch. Matematika a čítanie s porozumením je za nedostatočne. Demagógia a zastrašovanie na výbornú. „Ak nedôjde k náprave, možno očakávať zníženú známku zo správania a podmienečné vylúčenie zo školstva.“

http://domov.sme.sk/c/20078944/minuta-po-minute-ucitelia-vstupili-do-ostreho-strajku.html

 

SAMÉ NÁHODIČKY

Pomaly z každého média na mňa vyskakujú informácie o štrajku učiteľov. Viem, že platy najmä začínajúcich učiteľov sú veľmi nízke. Mladý učiteľ si mnohokrát radšej vyberie iné pracovné miesto, akoby mal za tie mizerné peniaze pracovať v škole. Z tohto pohľadu nespokojnosť učiteľov chápem. Rovnako chápem skutočnosť, že sa najlepšiea tlačí na politikov tesne pred voľbami.

Zarážajúca je pre mňa iba tá masívna mediálna podpora. Do publikovania tohto článku sa pritom k štrajku cez registráciu na oficiálnej stránke neprihlásila ani desatina z učiteľov. A nechcem byť zlým prorokom, ale po preklikaní sa cez stránky niekoľkých najviac sa angažujúcich organizácií mi to pripadá tak, že pri tomto štrajku ide primárne o vyžitie nelichotivej situácie učiteľov v predvolebnom politickom boji.

Väčšina médií sa v súvislosti so štrajkom odvoláva na tzv. Iniciatívu slovenských učiteľov (mená Štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov neriešim, ale sú tam aj pre mňa zaujímavé mená). Najčastejšie o štrajku podľa stránok tejto iniciatívy informuje .týždeň a Denník N. Do Denníka N investovala 1,2 milióna eur spoločnosť Eset.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) – za odbornú pomoc a poradenstvo ďakuje Aliancii Fair Play. Alianciu finančne podporujú US Embassy Bratislava, Open Society Foundation, Eset, … Aliancia Fair Play stojí aj za odovzdávaním cien Biela vrana, pričom donormi tohto projektu sú opäť Open Society Foundations či nadácia Zastavme korupciu (zakladateľ Miroslav Trnka-Eset).

Iniciatívu slovenských učiteľov podporuje Kampaň A DOSŤ! Hovorcom tejto iniciatívy je Stanislav Boledovič a koordinuje ju Pavol Demeš. Demeš bol niekoľko rokov riaditeľom pre strednú a východnú Európu americkej mimovládnej organizácie German Marshall Fund. Pavol Demeš bol predstavený ako najskúsenejší revolucionár v článku “Americkí Che Guevarovia”, ktorý zverejnil francúzsky Le Nouvel Observateur a z ktorého vyplýva, že slovenské mimovládne organizácie sa aktívne zúčastňujú na príprave a realizácii takzvaných farebných revolúcií na postsovietskom území. V iniciatíve figuruje aj meno riaditeľa Nadácie otvorenej spoločnosti Jána Orlovského, riaditeľky nadácie Pontis Lenky Surotchak i spoluzakladateľa a predsedu Nových školských odborov Ľudovíta Sebelédiho.

Samotné Nové školské odbory taktiež figurujú aj v zozname podporovateľov ISU. Okrem ďalších významnejších či menej významných podporovateľov tam figurujú aj mená hokejistu Michala Handzuša a hreca Richarda Stankeho. Tieto známe tváre vystúpili v novembri 2014 na proteste po boku Igora Matoviča a Daniela Lipšica…

Na môj vkus je do blížiaceho sa štrajku učiteľov zapojených až príliš veľa organizácií a osôb, ktorým bol doteraz osud nejakých učiteľov úplne ukradnutý a riešili (a ešte aj riešia) úplne niečo iné. Nápadne mi to pripomína aktivity, s ktorými sa roztrhlo vrece aj pred voľbami v roku 1998.

PS.: skontrolujte si osoby na spoločnej kandidátke Daniela Lipšica a Igora Matoviča.

http://www.jangaso.sk/same-nahodicky/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.