„Odvážni múdri nemeckí moslimovia varujú pred fašistickými štruktúrami islamu“. + Luteránsky biskup odmietol prijímanie – dostal ho aj tak!

V Nemecku vládne akási ‘diktatúra dobra’
Berlín, 26.1.2016 (kath.net/idea) 018 744 – V Nemecku vládne akási „diktatúra dobra“. Napísala to židovská spisovateľka Viola Roggenkampová z Hamburgu v týždenníku „Jüdische Allgemeine“ (Berlín). V západnom svete neexistuje druhá krajina, „ktorá sa neprerušenému prúdu utečencov z islamských krajín tak nepremyslene otvára ako Nemecko“. Krajina je pritom vedená „jednotnou vládou a podporovaná dobrovoľne gleichschaltovanými médiami“.

focus
Oproti tomu „nemeckí moslimovia, odvážne múdre ženy a odvážni múdri muži“ naliehavo varujú „pred fašistickými štruktúrami islamu“. Prepožičali im rôzne ceny, no ich posolstvo zostáva bezcenné.
Roggenkampová: „Či to nie je podivuhodné? Oni opisujú svoju bývalú kultúru podrobovania sa, pohŕdania ženami, homofóbie, nenávisti k židom. A z tohto sveta prichádzajú aj utečenci.“
Niektorí z ich nemeckých priateľov sa s nimi už ani nerozprávajú, ako dodáva Roggenkampová. Obviňujú ich, že ich kritický názor voči islamu spočíva v „hnedej kaši pravicového extrémizmu“. „Nech sa utečenec správa hocijako zle, je to jedno, je to bezvýznamné. … Popiera sa to, čo ruší. Kto tento zahmlený kruh prelomí, bude potrestaný.“

„Nemecko nesmie podliehať vlastným veľkým fantáziám“
Roggenkampová ďalej cituje z rozhovoru s pracovníčkou Úradu pre migráciu a utečencov, s ktorou sa tajne stretla. Tá jej povedala:
„Muži tam sedia za písacím stolom, hrajú sa s vreckovým nožíkom, obchytávajú si rázporok. Vyžadujú úctu. Sami ju k nikomu neprejavujú. … Afričan musí čistiť záchody v kontajnerovom tábore, v noci ho na záchode Arabi znásilnia. My, čo sme medzi nimi v tábore, všetko toto vieme.“
Roggenkampová z toho vyvodzuje, že Nemecko už v utečeneckej politike nesmie ďalej podliehať svojim veľkým fantáziám. Problémy treba pomenovať a azylové právo sa nesmie falšovať. Okrem toho sa musí Nemecko „konečne stať prisťahovaleckou krajinou s ohraničeným príjmom utečencov“. -zg-

 

Luteránsky biskup odmietol prijímanie – dostal ho aj tak!

Helsinki, 27.1.2016 (kath.net) „Iba veriaci Katolíckej cirkvi v stave posväcujúcej milosti smú prijímať Oltárnu sviatosť“. Zdôraznil to Marko Tervaportti, hovorca katolíckej diecézy Helsinki. Ak sa luteránom ponúkne prijímanie, tak to spočíva „v ignorancii hlavného celebranta“, no prijatie Eucharistie sa môže „zdvorilo odmietnuť“. Informovala o tom služba „LifeSiteNews“.

Luteránsky biskup Samuel Salmi predtým verejne špekuloval o „novom postoji“ Vatikánu v otázke prijímania Eucharistie evanjelikmi po tom, čo jemu aj iným luteránskym kresťanom práve v Bazilike sv. Petra podávali sväté prijímanie.

Evanjelický biskup pre fínsku agentúru Kotimaa 24 informoval, že pri katolíckej omši v Bazilike sv. Petra spieval luteránsky chór, teda každý si bol vedomý, že v chráme sú luteráni. Hoci luteráni prejavovali nepripravenosť na prijatie katolíckeho prijímania gestom pravej ruky na ľavom pleci, katolícki kňazi trvali na tom, že im prijímanie podajú! Aj „ja sám som to akceptoval“, vyhlásil luteránski biskup.

Základom toho je „nepochybne ekumenický postoj nového Vatikánu“, interpretoval Salmi toto dianie. „Pápež na omši prítomný nebol“, dodal Salmi, no ale podávanie prijímania bolo predsa v súlade s pápežskou stratégiou „misie lásky a jednoty“, ako vyhlásil luteránsky biskup Salmi. „Cesta pápeža vo Vatikáne má rozhodne aj nepriateľov a tak je pre pápeža eventuálne ťažké, koľko toho môže povedať, no môže povoliť praktické gestá,“ je presvedčený luteránsky biskup.

Reakcia hovorcu katolíckej diecézy Helsinki bola jasná. Udeľovanie prijímania luteránom bola „omylom“. Oproti špekuláciám Salmiho nemožno z omylu odvodzovať „nový ekumenický postoj Vatikánu“. „V minulých rokoch a desaťročiach sa nezmenila náuka ani prax Katolíckej cirkvi vzhľadom na tých, ktorí môžu pristupovať ku svätému prijímaniu“. Ak sa to zmení, nenastane to ‚na voľnom poli“, ale „zmenou cirkevného zákona a doplnením náuky o sviatostiach Katolíckej cirkvi.“ „Obchádzať to na vlastnú päsť, dokonca zvyšuje ťažkosti v zápase o pravé spoločenstvo medzi kresťanmi.“

Tervaportti ďalej vysvetlil, že sú síce „isté celkom určité výnimky“ z pravidla, že prijímajúci musí byť katolík, no aj vtedy „musí prijať katolícku náuku“, napríklad aj v bode, že je prekážkou prijímania, ak žije niekto v inom vzťahu ako v pravom sviatostnom manželstve.

Tervaportti okrem toho povedal, že neexistujú „ekumenické omše“. Iba občas sa konajú katolícke omše príp. evanjelické bohoslužby „v ekumenickom duchu“, pri ktorých predstavitelia iného vyznania majú napríklad kázeň. No aj tu sa „rešpektuje bolestná skutočnosť, že neexistuje prijímanie medzi cirkvami“.

„Eucharistia je pre nás katolíkov prameňom a vyvrcholením nášho kresťanského života, naše krédo. Pripravujeme sa na ňu starostlivo, vyspovedáme sa z hriechov a postíme sa krátko pred jej prijatím. Prispôsobujeme svoj život tak, aby sme Eucharistiu mohli dôstojne prijímať vo vedomí, že: ‚Kto by teda jedol chlieb alebo pil Pánov kalich nehodne, previní sa proti Pánovmu telu a krvi‘ (1 Kor 11,27).“

 

USA: Ochrancovia života ‘silnejší ako kedykoľvek’

Washington, 26.1.2016 (kath.net/idea) 018 741 – Hnutie za ochranu života v USA robí podľa úsudku svojich vedúcich predstaviteľov pokroky v boji proti potratu. Pridáva sa k nemu stále viac mladých ľudí a okrem toho stále viac štátov USA schvaľuje zákony obmedzujúce prax potratov.
„Hnutie za právo na život je silnejšie ako kedykoľvek predtým,“ povedal poslanec kongresu Chris Smith (New Jersey) 22. januára na „Pochode za život“ vo Washingtone. Iba od r. 2010 sa vydalo 282 zákonov na ochranu nenarodených detí. To je „historické“. V mnohých z 50 štátov USA je pri potrate maloletej potrebný súhlas rodičov. Iné štáty požadujú čakaciu dobu pred potratom, alebo prísnejšie kontroly potratových kliník.

Bohoslužby s oltárom zo snehu
Na demonštrácii k 43. výročiu legalizovania potratu v USA rozsudkom Najvyššieho súdu USA kráčali ulicami Washingtonu tisíce protivníkov potratu napriek snehovej búrke „Jonas“. V minulých rokoch vyšlo do ulíc až do 500 000 katolíckych, evanjelických a pravoslávnych aktivistov za právo na život. Tento rok sa zúčastnilo nápadne veľa mladých katolíkov, ktorí v čase vydania rozsudku neboli ešte ani na svete. Pre búrku mnoho účastníkov pochodu cestou domov zostalo trčať v závejoch. Mladí využili čas na to, aby zo snehu vyrobila oltár, pri ktorom slávili svätú omšu.

 

Kresťania podporujú potraty 100 miliónmi dolárov ročne
Od r. 1973 usmrtili v USA v tele matky 58 miliónov detí – čiastočne aj krátko pred narodením. Ročne ich má byť asi 1,1 milióna. Podľa štúdií mnohé ženy idú na potrat, aj keď sa označujú za kresťanky. Toto ostro kritizoval vedúci evangelikálnej siete pre tehotné ženy v núdzi „Care Net“, Roland C. Warren (Lansdowne/štát Virgínia). Povedal, že cirkev síce chce mať pozitívny vplyv na spoločnosť no sotva hovorí o potratoch vo vlastných radoch: „Vidíme triesku v oku sekulárnej spoločnosti, ale brvno v našom vlastnom oku nevidíme.“ Ak každý rok pravdepodobne 200 000 kresťaniek ide na potrat, tak tým podporujú potratový priemysel 100 miliónmi dolárov (92,5 miliónov eur): „Žiadame, aby sa potratovej organizácii Planned Parenthood škrtli dotácie, ale sami ju podporujeme obrovskou sumou.“ Planned Parenthood (Plánované rodičovstvo) je jednou z najväčších potratových organizácií v USA. -zg-

 

Snehová búrka vo Svätej zemi

Jeruzalem, 26.01.2016 (KAP/KNA) 018 742 – Snehová búrka so silnými zrážkami a nízkymi teplotami sa od pondelka 25. januára postarala o to, že vo Svätej zemi zatvorili školy, prejavil sa nedostatok plynu a bola zvýšená spotreba elektriny. Ako informovali internetové noviny „Ynetnews“ v utorok, spotreba elektriny v Izraeli bola v pondelok rekordná – 12 200 megawatthodín.
Palestínske médiá informovali, že väčšina škôl v Západnom Jordánsku a v pásme Gaza museli byť pre silný dážď a očakávané snehové záveje v utorok už druhý deň zatvorené. Pri záplavách na juhu Gazy boli poškodené mnohé budovy. Palestínska meteorologická služba varovala pred ďalšími záplavami v hlbšie položených oblastiach.
Aj izraelskí meteorológovia varovali pre náhlymi záplavami a uzavretím ciest. Na školách sa až na malé výnimky na severe krajiny naďalej vyučuje. Odriekli sa však zasadania parlamentu ako napísal denník „Jerusalem Post“.
Na Hore Hermon – 2800 metrov nad morom – napadlo od začiatku snehovej búrky pol metra snehu. Vodná hladina Genezaretského jazera stúpla o dva metre, no s úrovňou 212,83 metrov pod hladinou mora je ešte stále iba tesne pod kritickou líniou pre stav vody (213 metrov pod hladinou mora). Mrazivé počasie malo vydržať podľa meteorológov do stredy. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.