Belgický kráľ podpísal zákon o eutanázii pre deti a mladistvých

Brusel 3. marca
Eutanázia sa môže uskutočniť na žiadosť samých smrteľne chorých detí a po súhlase ich rodičov

eutanaziaBelgicko, odporcovia zákona o eutanázii pre maloleté zhromaždili 200 tisíc podpisov

Vo štvrtok 13. februára prijali belgickí zákonodarcovia zákon povoľujúci eutanáziu neplnoletých v pomere 86:44. Následne budú môcť lekári vykonávať eutanáziu u nevyliečiteľne chorých detí a mladistvých vo veku menej ako 18 rokov. Podmienkou bolo aj podpísanie zákona kráľom Filipom. Kráľ Filip podpísal zákon, čím nadobudol právoplatnosť. Informáciu dnes priniesol internetový portál Itar-Tass.
Eutanázia sa môže uskutočniť iba na žiadosť samých smrteľne chorých detí a po súhlase ich rodičov. Tieto požiadavky môžu byť splnené len vtedy, ak dieťa trpí nevyliečiteľnou chorobou a „prežíva trvalé fyzické alebo duševné utrpenie“, ktoré “ nemôže byť znížené.“ Nevyhnutnou podmienkou je taktiež expertíza psychiatra a lekára.
Ľudia, ktorí sú proti detskej eutanázii videli jedinú možnosť neschválenia zákona v belgickom kráľovi Filipovi. Rozhodli sa spísať petíciu a adresovať mu svoje prosby, ale aj napriek tomu kráľ zákon nakoniec podpísal.

Organizátori petície uvádzali, že tento zákon môže ostatným vodcom krajín poslúžiť ako signál, že aj v ich krajinách je možné aplikovať eutanáziu. Belgickí pediatri, ktorí boli proti zákonu tvrdia, že eutanázia nie je nevyhnutná, pretože tímy paliatívnej starostlivosti dokážu deťom pomôcť pri úľave od bolesti a to nielen v nemocniciach, ale aj doma.
Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky vykonávanie eutanázie v Belgicku s dôkladným lekárskym dohľadom podporilo až 75 % populácie.
Tri krajiny Beneluxu – Belgicko, Holandsko a Luxembursko – sú jedinými v Európe, kde je eutanázia legálna.
jf

http://www.hlavnespravy.sk/belgicky-kral-podpisal-zakon-o-eutanazii-pre-deti-a-mladistvych/226861

Tento obsah bol zaradený v Správy a označkovaný ako . Zálohujte si trvalý odkaz.