Rozhnevaní učitelia zahodili zábrany: FOTO Toto sú naše výplatné pásky! + Rozpoltenosť biskupov?

BRATISLAVA – A je to vonku. Učitelia po prvý raz zverejnili svoje výplatné pásky. Slovenskom momentálne hýbe štrajk v školstve a požiadavky učiteľov vyvolali v spoločnosti búrlivé reakcie. Veľa kritikov tvrdí, že učitelia majú nadštandardné platy. Po prezretí si týchto pások sa konečne zbúra mýtus, že ich platy sú nadpriemerné!

Každý o nich diskutuje, ale v skutočnosti o nich nikto nič nevie. Reč je o učiteľských platoch. Ministerstvo tvrdí, že priemerný plat je v školstve je 997 eur v hrubom. To by znamenalo, že ich plat je oproti priemernému platu až 116 %. Na prvý pohľad je táto suma naozaj vysoká, no v realite má iba malú oporu. Veľkej väčšine učiteľov však tisíc eur na účet nepríde.
ucitelia-Slovensko-OECD-nastupne-platy
Ako je možné vidieť z priloženej štatistiky, Slovensko je posledné! Za rok 2013 bol zárobok slovenského učiteľa iba 11 116 dolárov, čo je suverénne najmenej z krajín OECD.

Rozhnevaní učitelia zahodili zábrany,
Učiteľom s mýtami okolo ich platoch došla trpezlivosť a rozhodli sa podeliť o skutočné sumy, ktoré zarábajú. Zverejnili ich aj na webe, za ktorým stojí Peter Farárik, učiteľ na voľnej nohe, ktorý sa preslávil blogmi o školstve.

TU Zverejňujeme výplatné pásky učiteľov, prvé číslo je plat v čistom.
Štrajk učiteľov bez odborov nemá silu

[edsanimate animation=“pulse“ delay=“4″ infinite_animation=“yes“ animate_on=““ ]

Vycisteny letak

[/edsanimate]

Prečo neštrajkuje viac učiteľov a škôl, ako sa pôvodne predpokladalo? Jedným z dôvodov môže byť, že sa do protestu nezapojil najväčší odborový zväz školstva, nátlaková akcia sa tak podľa všetkého minie účinkom už na svojom počiatku.

Celkovo pracuje v školstve 148-tisíc ľudí, učiteľov je okolo 89-tisíc, samotný Odborový zväz školstva a vedy zastupuje necelých 50-tisíc členov. Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá štrajk zorganizovala, naopak, žiadnych členov nemá a je len neformálnym hnutím.

V prvý deň štrajku učiteľov podľa ministerstva školstva zostalo z vyše 6 700 škôl zatvorených len 2,7 percenta, včera to bolo iba 2,25 percenta, čo predstavovalo 151 škôl. Organizátori štrajku, naopak, hovoria, že zatvorených bolo v prvý deň okolo 300 škôl.

Faktom je, že keď v júni 2003 alebo v septembri 2012 odbory vyhlásili štrajk, mal masové rozmery. Zapojilo sa 80 až 90 percent škôl.

Predstavitelia odborov podpísali s vládou vlani v októbri kolektívnu dohodu, ktorá znamená sociálny zmier. Podľa sociologičky Moniky Čambálikovej sa ňou cítia byť viazaní, a preto do tohto štrajku nevstúpili.

Premiér Robert Fico už opakovane povedal, že vláda zostane neoblomná a nechystá sa zmeniť svoj postoj. Uviedol, že štrajk je „mimo rámca sociálneho dialógu“. Vláda ho však nemieni napadnúť na súde.

Sociologička pripomína, že vláda nemôže teraz zaujať odlišný postoj od dohody, ktorú vlani uzatvorila s odborármi a ktorá hovorí o náraste tarifných platov o 4 percentá. „V istom zmysle by vláda spochybnila samú seba, ako aj druhého partnera – odbory, že nie sú efektívne. Ukázala by, že keď chcete niečo dosiahnuť, nechoďte za rokovací stôl, ale vymôžete si to štrajkom,“ povedala Čambáliková. Doplnila však, že štrajk je legitímnym prostriedkom obhajoby hospodárskych a sociálnych záujmov a nemožno proti nemu nič vysloviť, aj keď sa deje mimo inštitúcií sociálneho dialógu.

Rozpoltenosť biskupov?
Za dva dni dva rozdielne postoje zaujala katolícka cirkev k protestom učiteľov a k situácii v zdravotníctve, kde po výpovediach sestier hrozí vážna situácia. Kým štrajk katolíckym školám cirkev neodporučila, v prípade sestier bola zvlášť kritická.

Subkomisia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na čele s košickým arcibiskupom Bernardom Boberom sa včera zhodla, že aj keď požiadavky štrajkujúcich učiteľov pokladá za podstatné, prikláňa sa k postoju Združenia katolíckych škôl Slovenska. To katolíckym školám účasť na štrajku neodporúča. Podľa združenia je totiž štrajk aktom sociálneho násilia, ktorého dôsledky zasahujú v prípade učiteľov nevinné a zraniteľné skupiny obyvateľstva.


Premiér reaguje na otvorený list pom. biskupa Lacha k situácii v zdravotníctve. Pustiť video od 13:04 min.
V prípade zdravotníctva katolícka cirkev nešetrila kritikou. Predseda Rady KBS pre pastoráciu v zdravotníctve biskup Milan Lach uviedol, že na celoštátnom stretnutí kňazov, ktorí poskytujú duchovnú službu v nemocniciach, vystúpila do popredia v desivom obraze súčasná reálna situácia zdravotníctva. „Jeho rastúca morálna aj materiálna bieda, zapríčinená bezohľadným drancovaním zo strany mocných, ponižovanie a ohrozenie pacienta, vykorisťovanie, útlak a znevažovanie zdravotníckych pracovníkov, osobitne sestier, dosiahli neúnosné rozmery,“ píše sa v stanovisku. Biskup Lach sa obrátil na premiéra Roberta Fica a ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby začali riešiť požiadavky sestier.

Podľa politológa Michala Horského pomerne rozporuplné postoje dvoch komisií, ktoré vedú členovia jednej KBS, nepriamo odrážajú aj širšie pocity verejnosti. „Požiadavky zdravotných sestier sú prezentované už niekoľko rokov, zatiaľčo rýchlokvasená organizácia Iniciatíva slovenských učiteľov pomerne nečakane vyostrila sociálny zápas a mení ho na politickú propagandu. Zrejme aj tieto okolnosti zohrali svoju úlohu pri hodnotení inak opodstatnených, ale formou rozdielnych požiadaviek dvoch skupín zamestnancov,“ pripomenul Horský.

Odborári pri rokovaniach o platoch sa musia držať zákona o kolektívnom vyjednávaní. Podľa neho ak nedôjde k uzatvoreniu kolektívnej zmluvy, krajným prostriedkom je vyhlásenie štrajku. Keďže Iniciatíva slovenských učiteľov nie je odborovou organizáciou, využíva právo na štrajk, ktoré je zakotvené v ústave.

Iniciatíva vyhlásila štrajkovú pohotovosť a štrajk tento mesiac, teda až po tom, čo bolo jasné, koľko financií vláda a neskôr parlament schválili v štátnom rozpočte na školstvo vrátane miezd. Na splnenie svojich požiadaviek, ktoré sa týkali aj vyšších platov, dala vláde dva týždne.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/381321-strajk-ucitelov-bez-odborov-nema-silu/

 

 

Učitelia demonštrovali v Leviciach, podporili ich stovky ľudí
Do Levíc prišli podporovatelia učiteľov z Bratislavy, Nitry, Šale, Banskej Bystrice, Krupiny, Žarnovice, Šiah a viacerých obcí v Nitrianskom kraji.

LEVICE. Zhruba štyri stovky ľudí prišli na Námestie hrdinov v Leviciach podporiť štrajk učiteľov.

Na pódiu rečnili zástupcovia rodičov, materských, základných, stredných aj umeleckých škôl a Iniciatívy slovenských učiteľov. Ľudia zvonili zvončekmi a držali transparenty s nápismi „Učitelia a sestry, to sú vládne resty“, „Aký učiteľ, taký žiak“, „Nerobte z nás utečencov“ či „Nie je nám to jedno.“

Štrajk učiteľov podporili v Leviciach stovky ľudí (10 fotografií)
Podpora z viacerých miest

Štrajkujúcich učiteľov prišli do Levíc podporiť učitelia a rodičia z rôznych kútov Slovenska, niektorí prišli aj s deťmi. „Na svojich požiadavkách trváme, sme odhodlaní a vydržíme v štrajku aj naďalej. Nie je nám jedno, čo sa deje v školstve. Rozhodne to nie je len o peniazoch,“ povedala jedna z organizátorov podujatia Zdena Ginčaiová, ktorá je učiteľkou na Gymnáziu Andreja Vrábla v Leviciach.

Čo žiadajú učitelia?

zvýšenie platov od 1. januára 2016 o 140 eur a o ďalších 90 eur od 1. januára 2017.
zvýšenie rozpočtov o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.
aby vláda prijala novelu zákona, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.
Podľa jej slov prišli učiteľov do Levíc podporiť z Bratislavy, Nitry, Šale, Banskej Bystrice, Krupiny, Žarnovice, Šiah a viacerých obcí v Nitrianskom kraji.

„Bolo to živé, odhodlané, ľudia reagovali spontánne, desiati prišli sami na pódium rečniť. Robili sme to trochu inak ako v Bratislave, my sme otvorili fórum s tým, že kto chce, nech príde niečo povedať. S podujatím sme veľmi spokojní,“ zhodnotila Ginčaiová.

Plánujú vydržať

Ako povedal Štefan Šimonov z Iniciatívy nitrianskych učiteľov, v Nitrianskom kraji je aj v stredu do štrajku učiteľov zapojených približne sto základných, stredných a materských škôl.

„Počet zapojených pedagógov a odborných zamestnancov škôl zostáva nad 1 500, niektorí sa zo štrajku odhlásili a iní sa prihlásili. Plánujeme vydržať nielen celý tento týždeň, ale aj dlhšie,“ povedal Šimonov.

Nespokojným učiteľom a ich podporovateľom sa prihovoril aj zástupca učiteľských odborov, ktorý vyzval na podpis otvoreného listu predsedovi Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavlovi Ondekovi, ktorý štrajk učiteľov nepodporuje. „Mnohí kolegovia z odborov sa pridávajú k štrajku,“ povedal Šimonov.

Podľa informácií z internetovej stránky Iniciatívy slovenských učiteľov je v sterdu do štrajku zapojených na Slovensku zhruba 11-tisíc registrovaných učiteľov z 826 škôl.

http://domov.sme.sk/c/20081090/ucitelia-demonstrovali-v-leviciach-podporili-ich-stovky-ludi.html?ref=trz

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.