Košičan vypovedal o chobotnici podvodníkov: Nitky vedú ku Kaliňákovi s Počiatkom, tvrdí Trend. + Vodiči pozor, ministerstvo vnútra pripravuje ďalšie šikanovanie

BRATISLAVA – Politické špičky Smeru sú namočené vo veľkej kauze. Ján Počiatek a Róbert Kaliňák mali vedieť o podvodoch, pri ktorých mal prísť štát až o 80 miliónov eur. O fiktívnych obchodoch a faktúrach so štátom prehovoril právnik, ktorý stál na čele celého podvodu.
Fico Kalinak
Za päť rokov mal štát prísť až o 80 miliónov eur. Skupina podvodníkov mala cez fiktívne vratky DPH alebo cez znižovanie vlastnej DPH obísť zákony. O kauze informoval časopis Trend. Kľúčový v celom prípade je košický právnik Milan Chovanec. Ten prezradil, že do o podvodoch mali vedieť aj predstavitelia Smeru. Biznis sa mal robiť počas prvej Ficovej vlády. V roku 2012 na to prišla polícia, ale prípad stále nie je uzavretý.

Namočení mali byť aj Kaliňák aj Počiatek

Týždenník má podľa vlastných slov k dispozícii vyšetrovací spis a tiež aj dve správy, ktoré majú pochádzať od Slovenskej informačnej služby. Podvody mali kryť navyše aj daňoví kontrolóri. Chovanec podľa Trendu spomína, že o podvodoch mali vedieť súčasný minister dopravy Ján Počiatek a minister vnútra Róbert Kaliňák.

Svedectvo Chovanca môže vzbudiť pochybnosti, keďže je hlavný obvinený, no jeho výpoveď sa zhoduje s telefonickou a smskovou komunikáciou, ktorú polícia zachytila pri jeho odpočúvaní v roku 2009, teda pred jeho obvinením. Hlavný obvinený sa priznal k podvodom už v roku 2013. Vtedy polícii prezradil, kto z politiky, polície či tajných služieb kryl podvody.

Krytie podvodov popreli

V Chovancových telefonátoch sa spomína meno Stano, ktorým by mal byť regionálny funkcionár Smeru Stanislav Kubánek. Spomenuli sa aj mená „Robo“ a „Strapatý“. Prvé meno malo patriť Kaliňákovi a druhé Počiatkovi.

Obaja ministri spojenie s obvineným Chovancom popreli. Počiatek ho vraj ani nepozná. Ministerstvo vnútra dnes vydalo na článok Trendu reakciu, v ktorej skritizovalo text. „Týmto textom, ktorý je postavený na výmysloch bez štipky reálneho podkladu a ktorý sa odvoláva len na slová človeka obvineného z daňových podvodov, sa Trend zapojil do predvolebnej kampane s cieľom poškodiť strane Smer a ministrovi vnútra R. Kaliňákovi,“ tvrdí ministerstvo vnútra.

Kaliňák chce zažalovať časopis

Spochybnilo tiež výpoveď Chovanca. „V texte sa odvoláva na „materiál podobný vyšetrovaciemu spisu“, ktorý má byť výpoveďou Milana Ch. Ten považuje za pravdu bez toho, aby si reálne overil samotné súvislosti.“ Zároveň chce ministerstvo voči textu podniknúť právne kroky.

„Aj keď sa ako politik so žiadnymi médiami doteraz nesúdil, najnovšie praktiky týždenníka Trend spôsobili, že v tejto veci urobí výnimku a podnikne právne kroky. Tie sa budú týkať nielen žaloby na ochranu osobnosti na vydavateľa ale aj trestných oznámení za krivé obvinenie na konkrétne osoby,“ uzavrelo svoje stanovisko ministerstvo vnútra.

http://www.topky.sk/cl/10/1524497/Kosican-vypovedal-o-chobotnici-podvodnikov–Nitky-vedu-ku-Kalinakovi-s-Pociatkom–tvrdi-Trend

 

Vodiči pozor, ministerstvo vnútra pripravuje ďalšie šikanovanie

Aj keď sú na Slovensku pokuty za prekročenie rýchlosti vysoké, vyššie ako v rakúsku, ministerstvo vnútra chce ešte viac sprísniť kontrolu na cestách. Na cestných komunikáciách by malo pribudnúť vybavenie za viac ako 168 miliónov eur. Vyplýva to z tendra, ktoré rozbehlo ministerstvo vnútra.

Rezort taktiež zverejnil zoznam GPS súradníc, kde by sa mali nachádzať no poloha niektorých by sa mohla ešte zmeniť, po dohode s víťazom verejného obstarávania. Jeho výsledkom by malo byť monitorovanie asi 1340 miest na slovenských cestách. Nové radary by mali monitorovať prekročenú povolenú rýchlosť, nezastavenie na stopke alebo predbiehanie na miestach, kde je to zakázané. Systém bude nastavený tak, že kamera automaticky zaznamená a pošle do národného centra dopravných informácií podnet, ktorý bude následne spracovaný a pokuta bude odoslaná majiteľovi odfoteného vozidla.

Celkovo sa ministerstvo vnútra zameralo najmä na meranie rýchlostí a kontrolu dodržiavania pravidla stoj, daj prednosť v jazde´. Stroje majú byť sústredené na cestách I. triedy, kde dochádza k dopravným nehodám najčastejšie.

Rezort sa chce týmto tendrom zamerať hlavne na zabezpečenie čo najvyššej miery bezpečnosti a plynulosti premávky, efektívnejším výberom pokút, čo vlastne znamená ich výber z nižšími nákladmi, zamedzením korupcie a taktiež aj znižovaním úmrtnosti a škôd pri autonehodách.

Na Slovenských cestách sa v minulom roku stalo celkovo 12 565 dopravných nehôd, čo znázorňuje medziročný nárast o 194. Zomrelo pri nich 249 ľudí a najviac obetí mal Žilinský samosprávny kraj. Naopak najmenšia miera úmrtnosti bola na cestách Trnavského a Bratislavského samosprávneho kraja.

Mnoho dopravných analytikov tvrdí, že takéto merania majú jednoznačne zmysel. Pokuty, ktoré však vodičom hrozia, sú utrhnuté z reťaze. Slovenských vodičov preto netešia ani tieto opatrenia ani pokuty za rýchlosť, ktoré sú prehnane vysoké. Pre príklad nový sadzobník pokút opätovne zvýšil sumu za prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti. V prípade prekročenia nad 55 km/h v obci, hrozí vodičom až 650 eurová pokuta, mimo obce zaplatíme rovnako.

Napomenutím je potrestané prekročenie do 6km/h.

http://www.hlavnespravy.sk/vodici-pozor-ministerstvo-vnutra-pripravuje-dalsie-sikanovanie/737134

 

Gál: Nákup nových radarov je nehoráznosť, vláda by mala dať peniaze učiteľom

Gál považuje za nehoráznosť nakupovanie nových radarov za 140 miliónov eur, ale zároveň chápe úsilie ministerstva, ktoré sa snaží znížiť počet smrteľných nehôd

Nákup nových policajných radarov za 140 miliónov eur bez DPH je nehoráznosť v situácii, keď vláda odkazuje učiteľom, že pre nich nemôže do volieb urobiť nič. Myslí si to poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Gábor Gál, podľa ktorého by vláda mala dávať peniaze skôr do školstva ako na nákup radarov.

“V rezorte školstva nechce vláda nijako zaväzovať či zaťažiť novú vládnu garnitúru, ktorá vzíde z marcových volieb, ale v menej dôležitej otázke ministerstvo vnútra už nemá zviazané ruky, a zdá sa, že môže len niekoľko dní pred voľbami bezbreho utrácať milióny eur,” uviedol Gál.

Na jednej strane chápe úsilie ministerstva, ktoré sa snaží znížiť počet smrteľných nehôd. Na druhej poukazuje, že radary nehodám nezabránia. Odvoláva sa na európske štatistiky, podľa ktorých neexistuje priama úmera medzi znižovaním dopravných nehôd a zvýšenou kontrolou rýchlosti. “Vieme, že rovnako ani trest smrti nezabráni páchaniu ťažkej kriminality,” poznamenal. Gál zdôrazňuje potrebu vychovávať dobrých a zodpovedných šoférov.

“Budúcnosť spoločnosti stojí predovšetkým na nastupujúcej generácii, pri ktorej podstatnú úlohu zohrávajú učitelia. Aj z tohto dôvodu považujem za dôležité, aby vládne financie išli prioritne do vzdelávania a nie na nákup nových radarov,” vyhlásil s tým, že radar nie je viac ako učiteľ, v ktorého rukách je budúcnosť našich detí. “Je smutné, že vláda radšej kupuje nové biče na šoférov, akoby priplatila pedagógom,” uzavrel.

http://www.hlavnespravy.sk/gal-nakup-novych-radarov-je-nehoraznost-vlada-by-mala-dat-peniaze-ucitelom/737206

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.