Švédsko vyhostí asi 80 000 migrantov z minulého roka. + Švédska polícia tajila informácie o sexuálnych útokoch migrantov

Švédsko vyhostí zo 160 000 migrantov asi polovicu ľudí, ktorým tamojšie úrady zamietli žiadosť o azyl. Vyhlásil to švédsky minister vnútra Anders Ygeman, ktorého slová citovala stanica BBC.

Výstižný obrázok - Bohužiaľ ....
„Hovoríme o 60 000 ľuďoch, avšak toto číslo sa môže zvýšiť na 80 000,“ uviedol Ygeman v rozhovore pre ekonomický denník Dagens Industri. Žiadatelia odídu buď dobrovoľne, alebo ich k tomu prinútia úrady. Podľa švédskeho ministra vnútra vláda poverila políciu a imigračný úrad, aby na to dôsledne dohliadla. Neúspešných žiadateľov o azyl by mala krajina deportovať charterovými letmi v priebehu nasledujúcich niekoľkých rokov.

Vlani požiadalo vo Švédsku o azyl 163 000 migrantov, čo je najvyšší počet na jedného obyvateľa v celej Európe. Z približne 58 800 prípadov spracovaných za minulý rok prisťahovalecké úrady akceptovali 55 percent.

Ygeman na sociálnej sieti Twitter pripomenul, že nevie, koľko migrantov má šance na získanie švédskeho azylu; podľa neho o tom rozhodujú príslušné úrady a súdy. Do krajiny vlani prišlo aj 35 400 neplnoletých migrantov bez sprievodu dospelej osoby, čo je päťkrát viac, než bolo rok predtým.

Čítajte viac

Švédska polícia tajila informácie o sexuálnych útokoch migrantov

Po vražde v azylovom centre švédsku políciu posilnia

Švédsky premiér: EÚ hrozí rozpad, ak sa nenájde rýchle riešenie migrácie

Švédsko zachová kontroly na juhu krajiny najmenej do 8. februára
Švédsko nedávno zaviedlo dočasnú kontrolu štátnych hraníc v snahe o lepšie monitorovanie prílevu migrantov. Táto škandinávska krajina je totiž popri Nemecku hlavným cieľom osôb ilegálne vstupujúcich do EÚ.

Situácia vo Švédsku se podľa premiéra Stefana Löfvena stala „neudržateľnou“, a krajina preto musela zaviesť kroky vedúce k obmedzeniu počtu prijímaných utečencov vrátane hraničních kontrol. Premiér zároveň tento týždeň na ekonomickom fóre v Davose prehlásil, že pokiaľ krajiny EÚ do dvoch mesiacov nenájdu spoločnú reč v otázke riešenia migračnej krizý, hrozí rozpad dvadsaťosmičky.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/381444-svedsko-vyhosti-asi-80-000-migrantov-z-minuleho-roka/

 

 

Švédska polícia tajila informácie o sexuálnych útokoch migrantov

Švédsko čelí vlastnej obdobe nemeckého škandálu so zatajovaním informácií o sexuálnom obťažovaní žien zo strany migrantov. Prípad sa týka hudobného festivalu v metropole Štokholm, ktorý sa zameriava na mládež.

V lete 2014 a 2015 v priebehu festivalu skupiny mladých mužov, prevažne z utečeneckej komunity, sexuálne napádali dievčatá, z ktorých najmladšie mali len 11 či 12 rokov, napísal v pondelok denník The Local. Švédska polícia sľúbila, že obvinenia zo zatajovania informácií o údajnom hromadnom obťažovaní žien na koncertoch bezodkladne prešetrí.

Švédske médiá uviedli, že policajti vedeli o tom, že veľká skupina mladých mužov vlani a predvlani obchytkávala neplnoleté dievčatá na kultúrnom festivale We Are Sthlm, ktorý sa chváli tým, že je najväčším európskym festivalom pre mládež. Atmosféru na koncertoch pritom polícia opísala ako pokojnú.

List Dagens Nyheter oznámil, že videl upozornenie z minulého leta, v ktorom sú policajti pred akciou varovaní pred známym „problémom s mladými mužmi, ktorí sa otierajú telami o mladé dievčatá“.

Z väčšiny násilností v Kolíne sú podozriví ľudia s migračným pozadím
Podľa zdrojov denníka Dagens Nyheter išlo prevažne o utečencov, ktorí prišli do Švédska bez sprievodu rodičov. Väčšinu z nich predstavovali údajne Afganci. Policajti o ničom takom verejnosť neinformovali.

„Akonáhle sme sa dostali do davu, začali nás obchytkávať. Bolo to príšerné,“ opísala denníku svoje skúsenosti pätnásťročná účastníčka festivalu, ktorý navštevuje mládež vo veku od 12 do 17 rokov. Akcia je usporiadaná na rôznych miestach v centre Štokholmu, vrátane parku Kungsträdgarden neďaleko kráľovského paláca. Vstup je zadarmo.

Polícia predtým tvrdila, že počas festivalu „vzhľadom k počtu účastníkov zaznamenali relatívne málo zločinov a zadržaných ľudí“. V pondelok policajný hovorca Varg Gyllander pripustil, že polícia verejnosť neinformovala dostatočne. „Nepochybne sme to mali občanom vysvetliť,“ vyhlásil Gyllander. Sľúbil zároveň, že polícia znova presne vyšetrí, čo sa stalo a prečo sa niektoré fakty pred verejnosťou utajili.

Jedna z redaktoriek listu Dagens Nyheter uviedla, že po rozhovore s psychológom ohľadom udalostí na festivale sa obrátila na políciu so žiadosťou o reakciu. Žiadnu však nedostala, a tak o záležitosti nepísala.

Reportérka tiež naznačila, že jej nadriadení nemali o článok záujem, keďže mali podozrenie, že si obvinenie vymysleli prívrženci nacionalistickej strany Švédski demokrati. Okrem toho sa obávali, že by článok mohol podnietiť v meste rasistické nálady.

Aféra okolo švédskeho hudobného festivalu sa objavuje v čase, keď rozbúrili debaty o silvestrovských útokoch z Kolína nad Rýnom a ďalších nemeckých miest. Pri nich veľké skupiny zložené pravdepodobne prevažne z prisťahovalcov obkľučovali ženy, sexuálne ich napádali a okrádali. Minister vnútra Severného Porýnia-Vestfálska Ralf Jäger vyčítal polícii závažné chyby, pretože počas silvestrovskej noci nepožiadala o posily a následne o incidentoch mlčala.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/379563-svedska-policia-tajila-informacie-o-sexualnych-utokoch-migrantov/?sc=art-381444

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.