Eva Zelenayová: Opäť ide o Slovensko

Robertovi Ficovi jeho úsilie zjednotiť ľavicu do jednej strany prináša výsledky. V končiacom sa volebnom období mohla strana Smer-SD zostaviť vládu bez toho, aby musela hľadať koaličného partnera. Inak je to na strane oponentov Smeru. Nachádzajú sa tam konzervatívci aj liberáli, strany bez nejakého ideového zamerania, hoci ani o stranách hlasiacich sa k určitému ideologickému prúdu nemožno povedať, že majú ideologický základ.
eva_zelenayova
Najlepšie to vystihujú volebné výsledky KDH. Hoci ide o stranu s kresťanským názvom, na religióznom Slovensku iba v roku 1990 dosiahla takmer 20 percentnú podporu a v roku 1994 prekročila 10 percent len o 0,08 stotín preferenčných hlasov. Inak sa stále pohybuje pod deviatimi percentami, čo len dokazuje, že strana nezastupuje kresťanských voličov v SR.

Skupina občanov, ktorá si zvolila názov Iniciatíva 2016, sa začiatkom minulého roku rozhodla dať dohromady národno-kresťanské strany. Rozpadom HZDS vznikli iné strany s národno-kresťanskou orientáciou, národniari si tiež založili viac strán, kdesi medzi 0 až 1 percentom preferencii živoria ďalšie podobné strany a nemožno vynechať občianske združenia s kresťanským a vlasteneckým zameraním. Iniciatíva 2016 oslovila viacerých lídrov z tohto spektra a projekt sa javil ako úspešný. Ukázalo sa, že aj Kozlíkova SDS a Kotlebova ĽS Naše Slovensko pracujú na rovnakom projekte. Stačilo dať ľudí dohromady a začať pracovať na spoločnom programe. Za akéhosi duchovného lídra národno-kresťanského bloku bola považovaná SNS. Ibaže jej predseda Danko odmietol participovať na projekte. Odskočili aj iní – Sergej Kozlík, ale jeho strana má zastúpenie na spoločnej kandidátke Ľudovej strany Naše Slovensko. V ostatnej chvíli odskočil aj Jozef Behýl a vytvoril samostatnú Koalíciu spoločne za Slovensko. Tí, čo uprednostnili vlastnú cestu, svojím postojom oslabili vyhliadky na úspech národno-kresťanského bloku.

nadej_1

Ostatný úspešný projekt zjednocovania národno-kresťanských síl sa na Slovensku udial v roku 1946. Vtedy išli do volieb spolu katolíci i protestanti na kandidátke Demokratickej strany, lebo kresťanské strany boli zakázané. Išlo o vzopätie národno-kresťanských síl voči nastupujúcemu komunistickému režimu.

Tohtoročné voľby do NR SR majú isté špecifiká. Niektoré strany akoby mali za úlohu prekryť vážnosť chvíle. Napríklad strana Sme rodina – Boris Kollár. Akú rodinu predstavuje líder tejto strany a čo chce robiť v politike ak vyzýva nevoliť politikov? Má dosť peňazí na financovanie kampane a to mu môže priniesť podobný úspech, ako nedávno prezidentovi Kiskovi. Dá sa predpokladať, že ak by sa jeho strana dostala do parlamentu, zohrala by rovnakú úlohu, ako kedysi Schusterova SOP.

Vycisteny letak

Pomocou nej v roku 1998 vytvoril zlepenec koalíciu s ústavnou väčšinou. Slovensko rovnako ako ostané európske štáty v súčasnosti čelí vážnej bezpečnostnej hrozbe v súvislosti s utečeneckou krízou. Napriek tomu s blížiacim sa stým výročím vzniku prvej ČSR nemožno nevidieť iniciatívy na jej vzkriesenie. Za vrchol možno považovať petíciu za obnovenie Československa, ktorej cieľom je referendum. A hlavnou motiváciou vraj napravenie chyby z roku 1992. Pravda, aktivisti pochádzajú z Česka, ale na Slovensku je dosť politikov, pre ktorých by bol návrat pred rok 1993 istou satisfakciou. Lebo nemožno obísť fakt, že v ostatnom čase sa nijaký politik z obdobia tzv. mečiarizmu nezaobíde bez konštatovania, že práve on sa pričinil o jeho porážku. No bez Mečiara by sme zrejme samostatný štát nemali. O čo teda ide antimečiarovcom? O porážku vlastného štátu? A nepotrebujú k tomu nič viac, len ústavnú väčšinu v parlamente. Na kandidátke strany Most-Híd do NR SR sa nachádza ústavný právnik Peter Kresák. Žeby práve on sa chystal napraviť chybu z roku 1992?

Vo voľbách 2016 teda ide aj o zachovanie existencie Slovenskej republiky. Už zasa.

Eva Zelenayová

http://blog.hlavnespravy.sk/297/opat-ide-o-slovensko/

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.