Video: Pápež sa zíde na historickom stretnutí s ruským patriarchom. + Kuba sa stane svedkom historického zblíženia, pápež sa stretne s patriarchom

“Toto stretnutie… bude prvým v dejinách a bude prejavom významnej etapy vo vzťahoch medzi oboma cirkvami,” uvádza sa v spoločnom oznámení Svätej stolice a Moskovského patriarchátu

Pápež František sa budúci týždeň stretne s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi, patriarchom Kirillom. Historicky prvé stretnutie hláv katolíckej cirkvi a ruskej pravoslávnej cirkvi sa uskutoční v piatok 12. februára na Kube, oznámil to dnes Vatikán.

Papez Frantisek a prezident Putin

Pápež sa na Kube zastaví počas cesty na oficiálnu návštevu Mexika. S patriarchom Moskvy a celej Rusi sa zíde na havanskom letisku na súkromnej schôdzke, po ktorej obaja vydajú spoločné vyhlásenie, píše agentúra DPA.

“Toto stretnutie… bude prvým v dejinách a bude prejavom významnej etapy vo vzťahoch medzi oboma cirkvami,” uvádza sa v spoločnom oznámení Svätej stolice a Moskovského patriarchátu.

Pápež bude s patriarchom Kirillom hovoriť o prenasledovaní kresťanov vo svete

Ako podľa RIA Novosti spresnil metropolita volokolamský Ilarion, vedúci oddelenia pre zahraničné vzťahy pri Moskovskom patriarcháte, ústrednou témou rokovaní na Kube bude prenasledovanie kresťanov vo svete, najmä na Blízkom východe.

Hovoriť sa bude tiež o vzťahoch medzi katolíckou a pravoslávnou cirkvou, ako aj o medzinárodnej politike.

Ilarion spresnil, že v posledných rokoch sa objavilo viacero návrhov ohľadom miesta takéhoto spoločného stretnutia. Patriarcha Kirill však od začiatku nechcel, aby sa konalo v Európe. Ilarion to vysvetlil tým, že “práve s Európou je spojená komplikovaná história rozdelenia a konfliktov medzi kresťanmi”. Dodal, že zhodou okolností sa pápež František a patriarcha Kirill ocitnú v rovnakom čase v Latinskej Amerike, čo poskytlo možnosť usporiadať ich schôdzku “v Novom svete”. Ilarion vyjadril nádej, že toto stretnutie “bude novou stranou v dejinách vzťahov medzi cirkvami”.

Metropolita Ilarion pripomenul, že schôdzka na tejto úrovni sa plánovala aj v 90. rokoch, keď na čele bol patriarchom moskovským a celej Rusi Alexij II. a pápežom bol Ján Pavol II. Schôdzka sa však neuskutočnila, pretože sa nepodarilo vyriešiť problémy, ktoré boli dôležité pre pravoslávnu stranu – medzi nimi je aj status gréckokatolíckej cirkvi (tzv. uniatskej) na Ukrajine. Vatikán aj Moskva však pokračovali v prípravách na vrcholné stretnutie, čím potvrdili, že je možné a pre ne dôležité, uviedol metropolita.

Agentúra Reuters dodáva, že stretnutie Františka s Kirillom bude významným krokom k zaceleniu 1000-ročného rozkolu medzi západnou a východnou vetvou kresťanstva, ktoré sa rozdelili pri veľkej schizme v roku 1054.

Metropolita Ilarion uviedol, že o prípadnom zjednotení oboch cirkví sa na Kube nebude rokovať, keďže “tento problém sa zatiaľ nedá vyriešiť”.

http://www.hlavnespravy.sk/papez-sa-zide-na-historickom-stretnuti-s-ruskym-patriarchom/740830

 

Kuba sa stane svedkom historického zblíženia, pápež sa stretne s patriarchom
Pápež František sa stretne s patriarchom ruskej pravoslávnej cirkvi Kirillom. Oznámili to súbežne vo Vatikáne a v Moskve.

VLOŽIŤ VIDEO

Tisícročný rozpor
Prvá schôdzka najvplyvnejších predstaviteľov oboch cirkví v dejinách sa uskutoční na Kube, kde budú v tom čase obaja cirkevní činitelia na návšteve. Podľa expertov ide o zásadný krok k prekonaniu rozporov, ktoré obe významné svetové cirkvi delí už tisíc rokov.
Historická schôdzka sa podľa ruských cirkevných zdrojov pripravovala dlho. Stretnutie sa má uskutočniť na havanskom letisku a jeho hlavnou témou má byť prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe, kde žijú medzi prevažujúcimi islamskými veriacimi i komunity katolíkov a pravoslávnych. Výsledkom rokovaní Františka a Kirilla má byť spoločná deklarácia.
Pravoslávna a rímskokatolícka Cirkev pôsobí samostatne od rozkolu, ktorý vyvrcholil ako „východná schizma“ v polovici 11. storočia. Zatiaľ čo západná časť kresťanov odvtedy uznáva za svoju hlavu pápeža, východná, alebo pravoslávna či ortodoxná, je voľne podriadená konštantínopolskému patriarchovi, ktorým je dnes Bartolomej I.

VIAC
K TÉME
Pápež František sa stretol s africkými moslimami, navštívil aj mešitu

Kresťania a moslimovia sú bratia a musia podľa toho žiť, uviedol pápež František, ktorý sa prihovoril davom zhromaždeným v…

Zbližovanie narušil pád komunizmu
Ruský patriarcha Kirill teda formálne hlavou pravoslávia nie je, jeho autorita ale vyplýva z ďaleko najväčšieho počtu ruských veriacich. Pravoslávna cirkev je rozdelená na pätnásť takzvaných autokefálnych (autonómnych) cirkví, medzi ktorými je aj pravoslávna cirkev na Slovensku.
Tendencie k zblíženiu oboch kresťanských vetiev trvajú už dlhší čas, paradoxne ich ale narušil pád komunizmu vo východnej Európe. Po obnovení náboženskej slobody sa obe cirkvi v tomto regióne dostali do stretu, čo bolo zrejmé najmä v Rumunsku a na Ukrajine.
Ruská pravoslávna cirkev Vatikán obvinila, že sa snaží prostredníctvom gréckokatolíckej cirkvi získať späť pozície a zapudiť priaznivcov pravoslávia zastupovaného moskovským patriarchátom. Rímskokatolícka cirkev tieto pohnútky popiera.

VIAC
K TÉME
Putin dostal cenu pravoslávnej cirkvi

Ruský prezident Vladimir Putin si prevzal cenu pravoslávnej cirkvi. Odovzdal mu ju jej najvyšší predstaviteľ, moskovský patriarcha Kirill ako uznanie jeho politiky zameranej na pozdvihnutie krajiny na úroveň čelnej…

Signál nádeje
Podľa vatikánskych zdrojov je veľkým zástancom zblíženia oboch cirkví pápež František. V novembri 2014 údajne Kirillovi adresoval dramatickú výzvu na zmierenie. „Pôjdem kamkoľvek chcete. Zavolajte mi a ja pôjdem,“ odkázal ruskému patriarchovi.
Podľa spoločného vyhlásenia Vatikánu a Moskvy bude stretnutie znamenať „významnú etapu vo vzťahoch oboch cirkví. Svätá stolica aj moskovský patriarchát dúfajú, že pôjde aj o signál nádeje pre všetkých ľudí dobrej vôle. Vyzývajú všetkých kresťanov k vrúcim modlitbám, aby Boh stretnutie požehnal a aby prinieslo dobré plody „.
František sa na Kube zastaví cestou na návštevu Mexika, ktorú vykoná v dňoch 12. až 18. februára. Kirill má v pláne cestovať do Latinskej Ameriky 11. až 22. februára a navštívi okrem Kuby i Paraguaj, Čile a Brazílii.

http://www.ta3.com/clanok/1077692/kuba-sa-stane-svedkom-historickeho-zblizenia-papez-sa-stretne-s-patriarchom.html

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Názory, komentáre, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.